Clinton a Medveděv míří do Prahy na plynárenskou konferenci

Významným tématem akce, nad níž převezme záštitu prezident Klaus, bude otázka velkých zásobníků plynu a na ně navazující infrastruktury.

Bývalý prezident USA Bill Clinton, dosluhující prezident Ruska Dmitrij Medveděv a současná prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová mají na konci května přiletět do Prahy. Zúčastní se velké plynárenské konference Energy Gas Storage Summit 2012, kterou na Pražském hradě pořádá skupina CE Group. Na konferenci dále vystoupí evropský komisař pro energetiku Günther Öttinger, viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jan Fischer a zástupci velkých energetických společností EON, GDF a Gazprom.

ČESKÉ POZICI to sdělil předseda CE Group Ladislav Dráb. Dodal, že pouze účast ruské hlavy státu Dmitrije Medveděva ještě není definitivně potvrzena, a že naopak jistá je již záštita českého prezidenta Václava Klause.

Významným tématem konference bude otázka velkých zásobníků plynu a na ně navazující infrastruktury, což je přesně byznys skupiny CE Group. V ní zahrnuté společnosti Česká energie, Česká plynárenská a Gas Storage Česká plynárenská pracují již několik let na vybudování zásobníku plynu v bývalých uranových dolech a také na plynovodní propojce mezi českou a rakouskou soustavou.

Společnost Česká plynárenská dováží do České republiky norský plyn a společnost Gas Storage Česká plynárenská začala před dvěma lety s budováním prvního ze tří plánovaných podzemních zásobníků zemního plynu a s průzkumem u dvou dalších. Půjde o zásobníky zemního plynu kavernového typu s celkovou kapacitou několik set milionů metrů krychlových. Dvě velké jámy budou v uranových dolech Rožná v Dolní Rožínce a třetí by měla být v katastru obce Okrouhlá Radouň. Předpokládaná výše investic do zásobníků je odhadována 20 miliard korun.

Spolumajiteli skupiny CE Group jsou tři čeští podnikatelé Ladislav Dráb, Eduard Pálka a Marek Černý.