Cizinci ani nadále nemohou v USA darovat peníze na politické kampaně

Americká vláda a justice trvá na právu zakázat cizincům aktivity, které jsou součástí demokratické samosprávy.

Žijí a pracují v USA, nicméně nemají americké občanství, a tak podle zákona nejenže samozřejmě nemohou volit, ale nemohou jako cizinci  legálně přispívat ani na předvolební kampaně politiků ve státních a federálních volbách. Taková jsou pravidla, ta se však nezdála několika dotčeným včetně Benjamina Blumana, právníka z obří americké advokátní kanceláře Sidley Austin. A zažalovali Federální volební komisi (FEC) ve Washingtonu .

Jak tvrdili, takové omezení je v rozporu s prvním dodatkem americké ústavy. S tím ale nesouhlasila trojice soudců, která o věci rozhodovala. Jak uvedl právní blog law.com, který o případu s odkazem na The Blog of Legal Times informoval, soudci si pomohli argumentací Nejvyššího soudu USA. 

Ten už dlouho konzistentně zastává názor, že americká vláda může zakázat cizincům „aktivity, které jsou součástí demokratické samosprávy (self-government v originále – pozn. red.) v USA.“

A když Nejvyšší soud souhlasil s tím, aby cizinci nemohli učit ve veřejných školách, hlasovat, být aktivní v porotním soudnictví nebo pracovat u policie, tím spíše nemohou věnovat peníze svým politickým favoritům.

Počet příspěvků: 1, poslední 28.8.2011 09:34 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.