Čínsko-indický zahraniční obchod vzkvétá

Obchodní transakce Číny a Indie dosáhly loni celkové hodnoty 61,7 miliardy dolarů. Z toho tvořil export Číny do Indie 40,8 miliardy dolarů.

Čínský premiér Wen Ťia-pao (vlevo) se během návštěvy Nového Dillí 16. prosince 2010 setkal se svým indickým protějškem Manmohanem Singhem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský premiér Wen Ťia-pao (vlevo) se během návštěvy Nového Dillí 16. prosince 2010 setkal se svým indickým protějškem Manmohanem Singhem. | foto: (c)ReutersČeská pozice
Čínský premiér Wen Ťia-pao (vlevo) se během návštěvy Nového Dillí 16. prosince 2010 setkal se svým indickým protějškem Manmohanem Singhem.

Obchodní transakce Číny a Indie dosáhly loni celkové hodnoty 61,7 miliardy dolarů. Z toho tvořil export Číny do Indie 40,8 miliardy dolarů. Znamenalo to navýšení vzájemného zahraničního obchodu obou zemí o 43 procent oproti roku 2009, kdy činil 43 miliard dolarů. V roce 2008 to bylo 51,8 miliardy dolarů.

Čína je největším obchodním partnerem Indie a v období 2009 až 2010 tvořily transakce s ní 9,09 procenta z celkového indického zahraničního obchodu. Čína je také v čele žebříčku zemí, pokud jde o podíl z celkového indického dovozu – 10,69 procenta. V případě exportu je Čína na třetím místě za Spojenými arabskými emiráty a USA. Indický export do ní činil 6,5 procenta z celkového vývozu země.

Prohlubující se nerovnováha

Indie vyváží do Číny především železnou rudu, další nerostné suroviny a bavlnu. Indičtí představitelé se snaží snížit rozdíl v obchodní bilanci obou zemí. Proto naléhají na Čínu, nejnověji během návštěvy čínského premiéra Wen Ťia-paa Nového Dillí loni v prosinci, aby umožnila lepší přístup na svůj trh indickým farmaceutickým a informačně technologickým společnostem.

Rozdíl v obchodování obou zemí se pravděpodobně letos ještě zvýší kvůli indickému zákazu vývozu železné rudy. Indie je třetím jejím největším dodavatelem do Číny po Brazílii a Austrálii. V důsledku zákazu Číňané chtějí víc diverzifikovat dovoz železné rudy, a proto hledají nové trhy, například v Jihoafrické republice a na Ukrajině.

Číňané naopak vyvážejí do Indie hotové výrobky, především z oblasti strojírenství. Růst indické poptávky po čínském telekomunikačním a elektrárenském zařízení však zvyšuje rozdíl v obchodní výměně obou zemí. Indičtí představitelé spatřují velké možnosti pro letošní rok ve vývozu farmaceutických společností.

Čína totiž chce v příštích měsících reformovat zdravotnictví, což by ji mělo přijít na dvě miliardy dolarů. Nedávno navštívila Indii delegace čínského ministerstva zdravotnictví a vrcholní manažeři indických farmaceutických společností by měli odjet do Číny v březnu. Čínský ministr zdravotnictví Čchen Ču loni prohlásil, že indické farmaceutické společnosti jsou cenově konkurenceschopné a mohly by pomoci uspokojit růst poptávky na trhu jeho země.