Čínské bonusy ČSSD: Růst popularity a vlivu v byznyse

Návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga se završilo pětileté úsilí sociální demokracie o vybudování stabilního vztahu mezi Českem a Čínou. Teď může oranžová strana začít sbírat bonusy.

Úsměv pro kamery. Bohuslav Sobotka a Si Ťin-pching. foto: Reuters

Úsměv pro kamery. Bohuslav Sobotka a Si Ťin-pching.

Sociální demokraté už v tomto volebním období nikoho mocnějšího nepotkají. Premiér Bohuslav Sobotka a předsedové obou komor parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch minulý týden strávili několik desítek minut s prezidentem říše středu Si Ťin-pchingem.

Návštěvou čínského vůdce a podepsáním desítek dokumentů a smluv s čínskými investory se završilo pětileté úsilí ČSSD o vybudování pevného a stabilního vztahu mezi Českem a Čínou, které v roce 2011 prostřednictvím Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce nastartoval lobbista a někdejší ministr obrany za oranžovou stranu Jaroslav Tvrdík.

Pro sociální demokraty je čínská mise strategicky významná ve dvou rovinách: volebně a z hlediska vlivu. Čínští podnikatelé totiž dlouhodobě proklamují miliardové investice na český trh.

Pokud nezůstane jen u slibů a podaří se peníze napumpovat i do mimopražských regionů s vyšší nezaměstnaností, pro ČSSD to ve volbách bude znamenat příslib vyšších volebních preferencí.

Voliči a vděk mocných

Druhým aspektem příchodu čínských investorů je vlivová a finanční karta. Vedle Pražského hradu je to právě Sobotkova vláda v čele s ČSSD, která sem přivedla energeticko-finanční skupinu China Energy Company Limited (CEFC).

„Ať si říká kdo chce co chce, dnes je doba silných finančních skupin, které v sobě zkoncentrovaly značnou finanční sílu.“

Ta získala podíly například v bance J&T česko-slovenských miliardářů kolem Patrika Tkáče a Dušana Palcra, dále ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha či v mediální skupině Empresa Media magnáta Jaromíra Soukupa. Na čínském trhu se zase velice daří skupině Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho kolegy Jiřího Šmejce.

Z hlediska vlivu a finančních možností půjde v předvolebním období pro ČSSD o důležité potenciální spojence, kteří za čínskou injekci mohou vděčit prezidentovi Miloši Zemanovi a Sobotkově straně.

Vlivný manažer a předseda zahraniční sekce pražské Hospodářské komory Martin Dvořák je přesvědčený, že nájezd čínských finančníků přitáhne k sociální demokracii bohaté podnikatele. „Ať si říká kdo chce co chce, dnes je doba silných finančních skupin, které v sobě zkoncentrovaly značnou finanční sílu,“ řekl LN bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku. „Není možné, aby pravicové či levicové vlády s těmito skupinami nevycházely. Jde navíc o velké zaměstnavatele,“ pokračuje Dvořák.

Nové peníze i technologie

Podle něj se ČSSD i Hradu kontakt s čínskými investory do budoucna vyplatí. „Naši podnikatelé enormně stojí o spolupráci s Čínou. Současná vláda otevírá čínským investorům dveře. A nejen vláda, ale i Hrad,“ míní Dvořák.

Někdejší šéf pražského dopravce, který se dnes v rámci Kazachstánsko-české smíšené obchodní komory věnuje obchodním vazbám s Kazachstánem, zároveň popisuje, že vedle finančního aspektu je tu i ten technologický. „Jsou to nové peníze. Ruku v ruce s nimi přicházejí i nové technologie, což je pro Českou republiku důležité. Když se dneska podíváte, kdo je v technologickém vývoji nejdále, jsou to Američani, Japonci, Jihokorejci, Němci a Číňané. Investují hodně do školství a aplikovaného výzkumu, což u nás chybí,“ dodal Dvořák.

Mocenský stratég a bývalý vysoce postavený politik ODS Roman Jurečko však míní, že podnikatelé a finančníci na čínskou snahu sociální demokracie mohou do voleb zapomenout.

Mocenský stratég a bývalý vysoce postavený politik ODS Roman Jurečko však míní, že podnikatelé a finančníci na čínskou snahu sociální demokracie mohou do voleb zapomenout. „Může se stát, že obecně se tu vytvoří prostředí plné bohatých kverulantů... Vděk je dnes veličinou, která vyprchává rychleji než šampaňské,“ řekl LN Jurečko.

„Tímto směrem jsem nepřemýšlel. Sociální demokracie se ve volebních kampaních bude spoléhat sama na sebe,“ uvedl místopředseda strany Jan Hamáček k „vlivovému potenciálu“, který skýtá zprostředkovatelská role vlády včetně ČSSD mezi čínskými a českými obchodníky. Předseda Poslanecké sněmovny předpokládá, že pozitivní dopad bude mít čínská mise z hlediska volebních preferencí.

„Pokud je úspěšná vláda, pak jsou úspěšné i její strany. Podařilo se zlepšit vztahy s Čínou a do země plynou čínské investice, měla by růst i ekonomika a zvyšovat se množství pracovních míst. Na základě toho lze předpokládat, že se to promítne i na preferencích ČSSD coby hlavní vládní strany,“ sdělil LN Hamáček.

Volební přínos

Růst volebních preferencí sociálních demokratů může po návštěvě čínského prezidenta a podepsání smluv s čínskými investory nastat i podle poslance Jana Birkeho (ČSSD).

Populární starosta z východočeského Náchoda má s působením v Číně, kam za prací odešel už v roce 1993, značné zkušenosti. V minulosti například pomáhal vyřídit licenci pro společnost Home Credit ze stáje skupiny PPF Petra Kellnera a Jiřího Šmejce, v roce 2011 spolu s Tvrdíkem stál u zrodu Česko-čínské smíšené obchodní komory.

Jan Herzmann: „Nemyslím si, že to bude mít zásadní dopad na voličské preference sociální demokracie.“

„Jakýkoliv vznik pracovního místa je přínosem. Noví investoři jsou důležití zejména v regionech, které sužuje vyšší nezaměstnanost – například severní Morava nebo Ústecký kraj. Jakákoliv investice pak vytváří nová pracovní místa, zvyšuje se kupní síla a roztáčí se ekonomické kolo. Pro stranu to pak je v daných oblastech z hlediska volebních preferencí velice zajímavé,“ řekl Birke LN.

Sociolog Jan Herzmann je však jiného názoru. „Nemyslím si, že to bude mít zásadní dopad na voličské preference sociální demokracie,“ soudí.

„Zatím to nevypadá, že by čínské investice přinesly nová pracovní místa, neboť doposud šlo spíše o portfoliové investice. Ty sice přinášejí určitý ekonomický vliv, ale na trhu práce se – alespoň podle toho, co se zatím objevilo – nic z důsledku toho neděje,“ pokračuje Herzmann.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.