Čínská skupina CEFC se stahuje ze Soukupova mediálního impéria

Spolupráce čínské investiční skupiny CEFC a mediálního impéria Jaromíra Soukupa se schyluje ke konci. Jaroslav Tvrdík, který čínskou skupinu v Česku zastupuje, již složil funkci místopředsedy představenstva ve vydavatelství Empresa Media i v mediální agentuře Médea.

Petr Kain 14.3.2017

Zleva: Jaromír Soukup, Jaroslav Tvrdík a čínská investiční skupina CEFC. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Zleva: Jaromír Soukup, Jaroslav Tvrdík a čínská investiční skupina CEFC.

Jedna z prvních investic čínské skupiny CEFC v Česku se blíží ke konci. Číňané se dle informací LN stáhnou z mediálního impéria Jaromíra Soukupa, do něhož patří například časopis Týden nebo TV Barrandov. Funkci místopředsedy představenstva v Soukupově vydavatelství Empresa Media i v mediální agentuře Médea již složil Jaroslav Tvrdík, který zde čínskou skupinu zastupuje. Ve funkci člena dozorčí rady obou společností skončil i další představitel CEFC Wang Tung.

Soukup ani CEFC nechtěli komentovat, zda finanční propojení skončí, odchod CEFC je ale dle zdroje LN již v procesu. Naplní se tak zřejmě smluvní klauzule, jež oběma stranám dávala možnost do konce března ukončit spolupráci. Odchod CEFC ale nemusí znamenat změnu jejich strategie v Česku, čínská skupina nadále plánuje miliardové investice.

Pochybné strategické partnerství

Informaci o Tvrdíkově konci v obou firmách, s níž první přišel server Hlídací-Pes, potvrdil Lidovým novinám většinový majitel Empresa Media a agentury Médea Jaromír Soukup. Jak rovněž uvedl, Tvrdík nebude ve své pozici nikým nahrazen. Zda konec Tvrdíka v Soukupových mediálních společnostech zvěstuje i odchod celé skupiny CEFC z obou firem, ale nechtěl komentovat.

Vztahy mezi Soukupem a CEFC nebyly od počátku ideální. CEFC ohlásila vstup do Soukupových firem v září 2015, smlouvu o strategickém partnerství podepsali zástupci společností v Šanghaji v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně.

„Já se k tomu vůbec nebudu vyjadřovat. Platí, že bylo ukončeno členství pana Tvrdíka v představenstvu, a nic jiného se nestalo. Pokud bude nějaká změna, kterou by veřejnost, obchodní partneři, zaměstnanci a další měli znát, zveřejníme ji,“ uvedl. V podobném tónu událost komunikovali i zástupci CEFC. „Můžeme potvrdit, že statutární orgány obou skupin opustili z pozice člena dozorčí rady Wang Tung a z pozice místopředsedy představenstva Jaroslav Tvrdík. Vše ostatní jsou spekulace, které nebudeme komentovat,“ uvedl mluvčí CEFC Pavel Bednář.

Na dotazy ohledně možného odchodu CEFC ze Soukupových společností nereagoval ani sám Tvrdík. Podle informací LN ale spolupráce CEFC se Soukupovými firmami končí. Vztahy mezi Soukupem a CEFC nebyly od počátku ideální. CEFC ohlásila vstup do Soukupových firem v září 2015, smlouvu o strategickém partnerství podepsali zástupci společností v Šanghaji v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně.

Uplatnění smluvní klauzule

Při následném dojednávání čínské investice se ale objevily zprávy, že zástupci CEFC nejsou spokojení s přístupem Soukupa k celému obchodu a řízení firem Médea Group a Empresa Media. Na stole údajně ležela varianta, že buď z obchodu úplně sejde, nebo jim Jaromír Soukup prodá všechny své aktivity kompletně a z firem fyzicky odejde. Jednání mezi Tvrdíkem a Soukupem se tehdy vedla dokonce na Hradě, za přítomnosti klíčového muže prezidenta Zemana, Martina Nejedlého.

Současný vývoj nasvědčuje tomu, že bude uplatněna smluvní klauzule, jež oběma stranám dává možnost do konce března 2017 stáhnout investici, respektive zažádat o získání akcií zpět

Číňané nakonec získali v obou společnostech minoritní podíl. V Médee to bylo 30 procent, ve vydavatelství Empresa Média, do nějž patří tituly Týden, Instinkt nebo TV Barrandov, 49 procent. Loni v červenci se pak stal Tvrdík místopředsedou představenstva ve firmě Empresa Media, aby zastupoval menšinového vlastníka. Neshody mezi spoluvlastníky ale pokračovaly. V létě loňského roku se v médiích objevily zprávy, že se spory mezi Soukupem a čínskou společností vyhrotily natolik, že měl Soukup zájem na vykoupení čínských podílů ve svých firmách.

Číňané prý zase na oplátku nabízeli odkoupení Soukupových podílů, aby v obou společnostech vlastnili stoprocentní podíl. Současný vývoj nasvědčuje tomu, že bude uplatněna smluvní klauzule, jež oběma stranám dává možnost do konce března 2017 stáhnout investici, respektive zažádat o získání akcií zpět.

Plané sliby

Odchod CEFC ze Soukupových firem by byl dokladem toho, že se původní smělé investiční plány Číny v Česku zatím příliš nenaplňují. Číňané slibovali, že Praha se stane hlavní branou jejich finanční expanze do Evropy. Klíčovou roli měla sehrát právě CEFC, sedmá největší privátní společnost v Číně.

Číňané slibovali, že Praha se stane hlavní branou jejich finanční expanze do Evropy. Klíčovou roli měla sehrát právě CEFC, sedmá největší privátní společnost v Číně.

Právě proto si CEFC vybrala jako sídlo svých evropských aktivit Českou republiku, kde nyní zaměstnává více než čtyři tisíce lidí. Při dokončení plánovaných investic se má jejich počet navýšit na deset tisíc. Základem čínské expanze měla být investice do bankovního holdingu J&T Finance Group, kde chtěla CEFC získat poloviční podíl. Obchod se ale od té doby táhne a CEFC má doposud ve finanční skupině jen zhruba desetinu.

Při loňské návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga jeho český protějšek Miloš Zeman ohlašoval, že jen v roce 2016 investují Číňané v Česku 95 miliard korun. Realita byla nicméně skromnější. Jak CEFC loni v listopadu oznámila, v Česku investovala 22,8 miliardy korun, dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy a nově plánované pak přesahují deset miliard.

Mediální tváře kauzy

Jaromír Soukup

  • V roce 1991 založil mediální agenturu Médea, které je majoritním vlastníkem a která vlastní řadu dceřiných firem zabývajících se poradenstvím, výzkumem trhu nebo PR.
  • V roce 2000 založil vydavatelství Empresa Media, do něhož spadají například tituly Týden, Instinkt nebo TV Barrandov.

Jaroslav Tvrdík

  • Někdejší politik ČSSD, počátkem milénia působil jako ministr obrany ve vládách Miloše Zemana a Vladimíra Špidly, byl poslancem a následně ředitelem Českých aerolinií, od roku 2006 volebním manažerem ČSSD.
  • V současnosti je zástupcem čínské CEFC pro Evropu.
  • V roce 2012 se stal předsedou dozorčí rady Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.