Čínská inspirace pro eurozónu: Zadlužíš? Zaplatíš!

Deník China Daily uvedl, že členové místních čínských vlád by měli být trestáni za nárůst dluhu a svou nezodpovědnost pocítí i na výplatě.

Následkem přemrštěného nárůstu dluhu bude postih, který ovlivní i následnou kariéru. Deník China Daily uvedl, že takto budou trestáni členové lokálních vlád v Číně, kteří neodůvodněně zadluží region. A odvolává se na Jüana Šu-chunga, zástupce ředitele kanceláře právních záležitostí řízené vládou. Dle něho by politici měli svou nezodpovědnost pocítit i na výplatě. Neuvedl však procento nárůstu dluhu, které bude považované za nadměrné. China Daily tvrdí, že toto opatření bude součástí nové strategie, která bude dlouhodobě udržitelná a ohleduplná k životnímu prostředí a nahradí dosavadní orientaci na růst HDP.

Idea trestat politiky za zvýšení dluhu byla zveřejněna krátce poté, co byla minulý měsíc poprvé prezentovaná zpráva o zadlužení lokálních vlád. Částka se loni na konci roku vyšplhala na 1,65 bilionu dolarů, což dle China Daily odpovídá zhruba čtvrtině čínského HDP za rok 2010. Ozývají se názory, že pokud by enormní závazky nebyly řádně spravované, mohly by být příčinou destabilizace finančního systému země.

Ratingová agentura Moody’s se dokonce obává, že skutečná částka zadlužení lokálních vlád je ještě vyšší, než se oficiálně uvádí. Dle deníku New York Times je odhad reálné částky Moody’s o 540 miliard dolarů vyšší. Ekonomové tvrdí, že některé čínské provincie mají větší fiskální problémy než Řecko. Zhruba polovina lokálních dluhů pochází z roku 2008, kdy čínská vláda podpořila ekonomiku stimulačními balíčky a místní politici měli volnou ruku, za co budou utrácet. Podstatná část peněz byla investovaná do infrastruktury, nemalá částka však byla utracena zbytečně.

Tvrzení, že celá Čína je nyní na pokraji dluhové krize, by všal bylo přehnané. Deník Wall Street Journal uvádí, že daňové příjmy rychle rostou, stát drží hodnotná aktiva a téměř většina dluhu je denominovaná v domácí měně. Na rozdíl od Řecka, které se potýká s nízkým růstem a vysokými náklady na úvěry, by čínská ekonomika měla nadále růst téměř dvouciferným tempem. Navzdory tomu údaje o zadlužení čínských provincií znepokojují. Uvidíme, co se statistikou udělá, až politici budou za nárůst dluhu trestaní.

Pokud se však toto řešení osvědčí, mohla by se jím inspirovat eurozóna místo pouhého čekání na ujištění, že Čína bude nadále nakupovat dluhopisy předlužených delikventů.

Počet příspěvků: 1, poslední 13.7.2011 08:10 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.