Čínská CEFC rozprodává reality po celém světě. V Česku však ne

Až 650 milionů eur utratili Číňané od roku 2015 za české reality. Drtivá většina proinvestovaných peněz přitom připadá na skupinu CEFC, která v současnosti rozprodává nemovitosti po celém světě. Těch českých, které patří ve své třídě k těm nejatraktivnějším v Praze, se to však údajně netýká.

Florentinum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Florentinum | foto: MAFRA - TOMÁŠ KRIST
Florentinum

Administrativní komplex Florentinum, luxusní hotely Mandarin Oriental a Le Palais či objekt bývalé Živnobanky – to jsou hlavní části sbírky nemovitostí na exkluzivních adresách české metropole, jež patří čínské investiční skupině CEFC.

Čínský konglomerát, který v Evropě zastupuje Jaroslav Tvrdík, se podle zpráv agentury Bloomberg chystá rozprodat své globální realitní portfolio, jehož účetní hodnota se odhaduje na v přepočtu více než 65 miliard korun. Bloomberg uvedl, že „výprodej“ se má týkat i nemovitostí v České republice. Mluvčí skupiny CEFC Pavel Bednář však tuto informaci minulý týden popřel.

Pokud by ale teoreticky byly české objekty zahrnuty do nabízeného balíku, výrazně by to ovlivnilo tuzemský investiční realitní trh. Zájem mezi potenciálními kupci by byl dle analytiků bezesporu značný. „Nemovitosti vlastněné firmou CEFC patří ve své třídě k tomu nejatraktivnějšímu, co by bylo na trhu,“ říká Ondřej Vlk, ředitel výzkumu v mezinárodní poradenské společnosti Colliers. V této souvislosti zmiňuje především Mandarin Oriental a Florentinum.

To nejlákavější na trhu

Když Číňané před dvěma lety Florentinum kupovali, zaplatili za něj dle odhadů více než sedm miliard korun a ve finále přeplatili německou Allianz. CEFC se tak zařadila mezi největší realitní investory roku 2016.

„Další objekty vlastněné skupinou nejsou sice ve své třídě mezi tím nejlepším, ale i tak jde o dobře fungující nemovitosti v atraktivních lokalitách, jako je například hotel Le Palais, případně s velkým potenciálem rozvoje, jako například budova bývalé Živnobanky,“ upřesňuje Vlk.

Mezinárodní poradenská společnost Cushman & Wakefield odhaduje, že od roku 2015 Číňané v Česku investovali přes 650 milionů eur, Colliers hovoří o zhruba 400 milionech eur.

Mezinárodní poradenská společnost Cushman & Wakefield odhaduje, že od roku 2015 Číňané v Česku investovali přes 650 milionů eur, Colliers hovoří o zhruba 400 milionech eur. „Portfolio nemovitostí vlastněné Číňany je poměrně pestré a zahrnuje jak nákupní centra, tak i logistiku, kancelářské nemovitosti a hotely. Co do počtu transakcí vedou hotely, objemem je největší Florentinum, dodal Vlk.

Drtivá většina v Česku proinvestovaných peněz Číňany připadá na CEFC. A útraty mohly být ještě vyšší. Jaroslav Tvrdík Lidovým novinám potvrdil, že se CEFC zajímala i o budovu v ulici Na Příkopě 14, která patří společnostem Immofinanz a Lordship. Obchod ale uzavřen nebyl.

Dalším čínským investorem působícím v Česku je firma Qidong Heng, které patří nákupní centrum Oáza Kladno. Loni čínská státní společnost China Investment Corporation (CIC) koupila od americké skupiny Blackstone za více než 12 miliard eur portfolio skladů sdružené pod hlavičkou Logicor. Transakce zahrnuje distribuční centra e-shopu Amazon včetně skladu v Dobrovízi u Prahy.

I když analytici potvrzují, že se čínští investoři zajímají o to, co je na tuzemském realitním trhu k mání, Praha rozhodně nepatří k jejich nejvyhledávanějším destinacím, jako jsou západní Evropa či Spojené státy. Dle Colliers loni Číňané do realit celosvětově investovali bezmála 40 miliard dolarů. V letošním roce dojde dle odhadů k dramatickému poklesu. Společnost Cushman & Wakefield hovoří až o 40procentním propadu.

Přiškrcené investice

Důvodem jsou restrikce čínské vlády, která reality zařadila na seznam citlivých investic. Pokud čínská firma chce vložit peníze do objektů v zahraničí, musí si nejdříve zajistit zvláštní povolení. „Obecně čínské investice do realit nemají domácí podporu vyjma těch souvisejících s budováním nové hedvábné stezky,“ upozorňuje Alexander Rafajlovič, partner v investičním týmu společnosti Cushman & Wakefield. „V praxi to znamená silné zaměření na industriální nemovitosti a logistiku,“ upřesnil.

Dle deníku The Wall Street Journal investiční gigant HNA Group, který mimo jiné drží přibližně čtvrtinu akcií americké hotelové společnosti Hilton Worldwide Holdings, se snaží zbavit svého realitního portfolia v hodnotě šesti miliard dolarů v New Yorku, v Londýně a v dalších velkých městech.

Regulace investic již zasáhla velké čínské společnosti, které mají aktiva v zahraničí. Dle deníku The Wall Street Journal investiční gigant HNA Group, který mimo jiné drží přibližně čtvrtinu akcií americké hotelové společnosti Hilton Worldwide Holdings, se snaží zbavit svého realitního portfolia v hodnotě šesti miliard dolarů v New Yorku, v Londýně a v dalších velkých městech.

Konglomerát Wanda Group, který investoval do nemovitostí a kin, zase zkouší dle listu South China Morning Post prodat pět zahraničních projektů v hodnotě pěti miliard dolarů. A CEFC, nabízející realitní balík s bezmála stovkou nemovitostí včetně šanghajského sídla společnosti či kondominia v Trump World Tower na Manhattanu, je tak jen dalším čínským investorem v řadě, který se zbavuje svých nemovitostí.

Postoj čínské vlády k nákupům zahraničních nemovitostí ovlivní i český realitní trh. „Očekáváme pokles zájmu čínských investorů o české nemovitosti. Nemělo by to ale mít zásadní vliv na celkový objem investic,“ říká Ondřej Vlk.

Důvod je nasnadě: v celkovém objemu investic jsou ty čínské jen marginální. „Nejvyšší podíl na investicích měli čínští investoři v roce 2016, kdy právě CEFC koupila Florentinum a podíl čínských investic se vyšplhal na 8,3 procenta,“ upřesňuje Ondřej Vlk závěrem. Loni však tento podíl nepřesáhl dvě procenta. Celkový objem investic se pohyboval kolem 3,3 miliardy eur.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.