Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Cinknutá jihočeská losovačka aneb Jak se hejtman Zimola mýlil

Evropa

  12:59

Zabavení losovacího zařízení během tendru Jihočeského kraje na opravy silnic odstartovalo odhalení 36 nestandardních „losovaček“.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Špatný odhad má hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD). Ještě začátkem srpna byl přesvědčen, že policie, která zabavila losovací zařízení, jímž měl být náhodným výběrem zúžen počet účastníků veřejné soutěže vypsané krajem na modernizaci silnic, prokáže, že podezření na zmanipulované losování bylo liché. Opak je pravdou.

Protikorupční policie hovoří zatím o 36 nestandardních „losovačkách“. Realita je ale pravděpodobně ještě mnohem horší.

Shrňme fakta:

  • Jihočeský kraj vypsal začátkem května tendr na modernizaci silnic II. a III. třídy. Rozdělil jej do dvou programů – P3 a P4.
  • Předpokládaná hodnota obou zakázek na opravy, které jsou spolufinancovány z evropských peněz, činila bezmála 600 milionů korun bez DPH.
  • Zadavatel, tedy kraj, stanovil, že nepůjde o otevřené řízení, ale o užší, v němž omezí počet uchazečů na osm – náhodným losem.
  • Čísla šťastných soutěžících programu P3, kterých se přihlásilo šestnáct, byla vylosována 12. července.

Následné události ale do poklidného průběhu tendru vnesly nečekaný rozruch. Poté, co stroj vygeneroval „náhodná“ čísla, dorazila na místo policie a elektronické losovací zařízení odnesla. Přesto se o den později uskutečnilo losování programu P4. Také losovací zařízení z této akce policie během následujících týdnů zajistila.

Po „losovačce“ 12. července, kterou ukončil zásah policie, podala námitky proti průběhu zadávání zakázky společnost Skanska. „Tuto informaci můžeme potvrdit. Namítáno bylo nedovolené omezení soutěže ve smyslu počtu stavebních dodavatelů, tedy jinak řečeno umělé vyřazení poloviny uchazečů losováním. Dále jsme měli odůvodněné pochybnosti o průběhu losování. Organizátor odmítl žádost zástupce naší společnosti na pořízení videozáznamu nebo změnu losovacích čísel přidělených jednotlivým stavebním firmám,“ tvrdí mluvčí Skansky Lucie Nováková.

Hejtman: Vše v pořádku

ČESKÁ POZICE získala písemné vyjádření hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly k námitkám Skansky. Materiál je datován 4. srpna, tedy zhruba tři týdny poté, co z losování odnesla policie losovací zařízení. Zimola se odvolává na to, že Jihočeský kraj jako zadavatel zakázky postupoval v souladu se zákonem. Ten umožňuje omezit počet zájemců, a to minimálně na pět. Kraj, pokud dopředu počítal s osmi soutěžícími, tedy vyhověl zákonu na více než sto procent.

Z dosavadního policejního šetření vyplývá, že od začátku letošního roku měla být při zadávání 36 veřejných zakázek použita tři elektronická losovací zařízení, která však nepracovala na bázi náhodného výběru„Zadavatel použil užší zadávací řízení zcela v souladu se zákonem o veřejných zakázkách..., v zadávacím řízení neporušil hospodářskou soutěž, použil omezení počtu zájemců náhodným výběrovým losem..., losování s použitím elektronického zařízení a za účasti notáře, který osvědčil průběh losování, proběhlo transparentním a přezkoumatelným způsobem, což, jak předpokládáme, bude potvrzeno i výsledkem znaleckého posouzení zařízení Policií České republiky, a tím bude prokázáno, že podezření na zmanipulování losování bylo liché,“ uvádí v závěru písemného vyrozumění adresovaného společnosti Skanska Zimola. Jak ukázaly události, které po „jihočeské losovačce“ následovaly, hejtman se mýlil.

Policie v obdobných zátazích pokračovala. Celkem doposud na „losovačkách“ zabavila tři zařízení a začala prověřovat podezření na manipulace během losování. Podle tiskového prohlášení Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) z 21. října z dosavadního šetření vyplývá, že od začátku letošního roku měla být při zadávání 36 veřejných zakázek použita tři elektronická losovací zařízení, která však nepracovala na bázi náhodného výběru.

„Předběžným znaleckým zkoumáním bylo zjištěno, že všechna losovací zařízení, která kriminalisté zajistili, umožňovala předem stanovit, kteří zájemci budou vylosováni, přičemž bezprostředně po skončení losování došlo k automatickému odstranění elektronických dat o jeho průběhu,“ upřesňuje ÚOKFK. Průběh losování tedy nelze zpětně ověřit.

Škoda za dvě miliardy

Detektivové protikorupční policie se domnívají, že se všechna losování, která prováděla zabavená zařízení, uskutečnila netransparentně, protože ten, kdo losoval, mohl náhodný výběr pouze předstírat a do finále poslat předem určené zájemce. Celkový objem podezřelých zakázek se pohybuje kolem dvou miliard korun.

Situaci navíc zhoršuje, že z této částky více než polovinu tvoří dotace z EU, jejichž čerpání je tím ohroženo. Zadavatelé budou totiž jen těžko dokazovat, že výběrové řízení bylo transparentní. Téměř třetina ze dvou miliard korun připadá na dvě zakázky na modernizaci silnic II. a III. třídy vypsané Jihočeským krajem.

Odhady hovoří o netransparentních vylosovaných zakázkách v hodnotě až deseti miliard korunReálná škoda, která souvisí s netransparentními řízeními, pravděpodobně přesahuje v rámci celé České republiky sumu dvou miliard korun několikanásobně. Zabavené počítače patří firmě Inženýrské služby Hradec Králové, dle televize Nova ale losování prováděla firma Kleris. „Losovacích klik“ však v Česku patrně působí víc. Odhady lidí, kteří sledují tendry, hovoří o netransparentních zakázkách v hodnotě až deseti miliard korun.

Ze statistik ministerstva pro místní rozvoj vyplývá, že loni bylo z celkového počtu 8913 veřejných zakázek vypsáno 340 jako užších, a to bezmála za 25 miliard korun bez DPH, což je přibližně devět procent z celkové hodnoty veřejných zakázek, které byly v roce 2010 zadány.

Zadavatelé užší řízení obhajují většinou tím, že jim český zákon o veřejných zakázkách umožňuje takto postupovat. A mají – bohužel – pravdu. Přitom podle evropských předpisů může být užší řízení použito jenom tehdy, pokud to předmět zakázky objektivně odůvodňuje a je pravděpodobné, že na administrativu zadávacího řízení by byly nepoměrně vyšší náklady než benefity, které by zadavateli plynuly z otevřené soutěže.

Jihočeský versus Jihomoravský kraj

Paradoxem je, že případné zisky a náklady otevřené soutěže se v jednotlivých krajích vyhodnocují zcela odlišně. Připomeňme, že Jihočeský kraj vypsal na modernizaci silnic užší výběrové řízení s losováním. V Jihomoravském kraji počet zájemců o obdobnou zakázku v hodnotě 450 milionů korun neomezovali.

Na tiskové konferenci, která se konala 25. března v Brně a kde byly podepsány smlouvy na pět ze čtrnácti lokalit, kde se měly silnice opravit, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Horák (KDU-ČSL) poznamenal, že se prostřednictvím otevřených zakázek podařilo srazit předpokládané náklady na výstavbu silnic a uzlů integrovaného dopravního systému více než o čtvrt miliardy korun. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

ČESKÁ POZICE zaslala tiskovému odboru i hejtmanovi Jihočeského kraje Jiřímu Zimolovi dotazy týkající se zmíněných zakázek na modernizaci silnic. Mimo jiné jsme se ptali, proč bylo vyhlášeno užší řízení, a nikoliv otevřené. Dotazy zůstaly bez odpovědi.