Čína: Španělsku budeme pomáhat i nadále

Španělsko je dle Číny velmocí v informatice, cestování, bankovních službách, obnovitelných energiích a moderním zemědělství.

David Kasl 5.1.2011

Čínský vicepremiér Li Kche-čchiang je od úterý do čtvrtka na oficiální návštěvě Španělska, poté zavítá do Velké Británie a Německa. Den před jeho přistáním na Pyrenejském poloostrově otiskl španělský deník El País Liův „úvodník“ k evropskému turné. To se koná v době, kdy sílí tlak na zrušení zbrojního embarga Evropské unie vůči Číně.

„Žádná země nemůže v současném světě dosáhnout rozvoje se zavřenými dveřmi. Čínu nevyjímaje: ani její rozvoj nemůže probíhat odtrženě od zbytku světa, jenž zároveň potřebuje Čínu ke svému pokroku,“ píše mimo jiné Li. A někteří ze zbytku světa i ke své záchraně... Jak také uvedl pro El País čínský velvyslanec ve Španělsku Ču Pang-cao, „v této fázi ekonomické krize cítí Čína povinnost spojit se se Španělskem a Evropskou unií na společné cestě k zažehnání krize. Nepřicházíme s prázdnýma rukama.“

Dle Lia je Čína na evropských finančních trzích zodpovědným dlouhodobým investorem a důvěřuje španělskému finančnímu trhu. „Což vyjadřujeme nákupy španělského dluhu, v nichž budeme pokračovat i v budoucnu,“ uvedl. Vicepremiér by měl dle čínského velvyslance podepsat během návštěvy smlouvy v celkové hodnotě „několika miliard eur“ zejména v oblasti financí, energetiky, telekomunikací, cestovního ruchu a potravinářství. Mělo by jít o rozšíření strategického partnerství, které Čína a Španělsko uzavřely již v roce 2005.