Ceska Pozice

Čína se soustřeďuje na strategickou revizi globálního systému

„Čína ukázala své cíle do roku 2050. Její ambicí je oslabit vztahy USA a EU,“ říká v rozhovoru náměstek ministra obrany USA Chad Sbragia.

Martin Shabu 20.2.2020

Chad Sbragia, náměstek ministra obrany USA. foto: Foto Dan MaternaMAFRA

Chad Sbragia, náměstek ministra obrany USA.

V Praze strávil jeden den, navzdory tomu to přivezl z Washingtonu důležitý vzkaz. Vztahy s Čínou zahrnují mnohem více než jen obchod, zdůrazňuje náměstek ministra obrany USA Chad Sbragia. Apetit Pekingu je globální a zahrnuje i Česko, které už pocítilo, jaké to je, když říše středu zatlačí. Stále větší vojenský význam má bezpečnost technologií a nástup sítě 5G.

V rozhovoru mimo jiné říká: „Čína roste a zvětšuje svůj akční rádius. Určitě nenechává stranou klíčové představitele země ani veřejnost České republiky. Přichází sem více čínských společností. Její diplomatické aktivity se také rozšiřují. Vynakládá více úsilí, aby přizpůsobila Česko principům a preferencím Číny.“

LIDOVÉ NOVINY: USA nedávno oznámily, že bylo dosaženo obchodní dohody s Pekingem. Zůstane ještě něco ze soutěžení mezi USA a Čínou?

Uznáváme, že Čína má svůj soubor zájmů, a stejně my se snažíme chránit vlastní zájmy a podpořit také zájmy našich spojenců a partnerů. To považujeme za čím dál důležitější věc s ohledem na to, jak Čína přistupuje k EU a samozřejmě i k České republice.

SBRAGIA: Jsem rád, že jste to charakterizoval jako soutěžení. Není to nezbytně antagonismus. Výraz soutěžení představuje přesně to, co děláme. Uznáváme, že Čína má svůj soubor zájmů, a stejně my se snažíme chránit vlastní zájmy a podpořit také zájmy našich spojenců a partnerů. To považujeme za čím dál důležitější věc s ohledem na to, jak Čína přistupuje k EU a samozřejmě i k České republice.

LIDOVÉ NOVINY: Prezident Trump před Kongresem uvedl: „Po několik desetiletí Čína využívala USA. Teď jsme to však změnili, zároveň ale máme možná nejlepší vztahy, jaké jsme kdy s Čínou měli, včetně těch s prezidentem Siem.“

SBRAGIA: To, o čem hovoří prezident, je uznáním, jak se na vztah s Čínou díváme. Existuje široký soubor interakcí mezi oběma zeměmi, já se při své práci soustřeďuji na bezpečnost. Před čtyřmi týdny jsem podnikl velmi úspěšnou návštěvu Pekingu. Chceme docílit konstruktivních, stabilních a na výsledky orientovaných vztahů.

LIDOVÉ NOVINY: Vítají čínští armádní představitelé a politici tyto schůzky?

SBRAGIA: Když poslouchám, co říká prezident Si Ťin-pching a nejvyšší čínské vedení, vnímám, že chtějí mít s USA v oblasti obrany stabilní vztahy. Hovořím také se svými čínskými protějšky a ti se rovněž vyjadřují zcela jasně. Jde jim o udržování vztahů v oblasti bezpečnosti a o snížení rizik. V tomto ohledu se mi zdá směšné, když někdo hovoří, že se USA snaží od Číny odstřihnout. Nic není dál od pravdy.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se díváte na plány evropských spojenců při výstavbě sítě 5G? Produkty čínské společnosti Huawei chtějí do nové sítě zabudovat například Británie či Německo.

Existuje široký soubor interakcí mezi USA a Čínou, já se při své práci soustřeďuji na bezpečnost. Před čtyřmi týdny jsem podnikl velmi úspěšnou návštěvu Pekingu. Chceme docílit konstruktivních, stabilních a na výsledky orientovaných vztahů.

SBRAGIA: Síť 5G je důležitá infrastruktura. Je to mnohem víc než pouhá technologie.

LIDOVÉ NOVINY: I pro armádu?

SBRAGIA: Určitě. Má to dopad na armádu, na bezpečnost i na obranu. Vojenské kapacity, komunikace, logistika, transport – všechny informace probíhají na této infrastruktuře. Musíme být velmi opatrní. Nerozlišujeme mezi jádrem a koncovými prvky sítě 5G. Nepodporujeme technologie společnosti Huawei a Číny v oblasti 5G, protože jsou spjaty s riziky. Existují alternativy. Musím Českou republiky pochválit, že se na tuto problematiku dívá v kontextu. Doufáme, že to podpoří i země EU a NATO.

LIDOVÉ NOVINY: Deník The Wall Street Journal napsal, že se administrativa USA snaží podporovat americké společnosti a některé evropské firmy, aby dokázaly nabídnout vlastní řešení pro síť 5G. Jak dalece postoupil tento vývoj?

SBRAGIA: Prosazujeme systém svobodného a spravedlivého obchodu, který zároveň nezávisí na aktivitách a krocích druhých. Časem budeme schopní vyvíjet alternativy, které nabízejí reálné odpovědi. Nestačí přijet do České republiky nebo jinam a říci: „Dobrá, nemáme rádi Huawei. Nedělejte s nimi. Vymyslete to nějak.“ Musíme přijít s řešením. To je jedním z důvodů, proč jsme v České republice. Proč jsme investovali čas do toho, abychom sem přijeli a hovořili, jak najít řešení.

LIDOVÉ NOVINY: Na jakou oblast se zaměřujete?

Když poslouchám, co říká prezident Si Ťin-pching a nejvyšší čínské vedení, vnímám, že chtějí mít s USA v oblasti obrany stabilní vztahy. Hovořím také se svými čínskými protějšky a ti se rovněž vyjadřují zcela jasně. Jde jim o udržování vztahů v oblasti bezpečnosti a o snížení rizik. V tomto ohledu se mi zdá směšné, když někdo hovoří, že se USA snaží od Číny odstřihnout. Nic není dál od pravdy.

SBRAGIA: Coby náměstek ministra obrany pro záležitosti Číny se věnuji vztahům s Čínou v oblasti bezpečnosti. Informuji ostatní o naší agendě. Můj tým, který byl se mnou v Praze, odráží globální přesah Číny. Hovoříme s našimi spojenci a partnery, co to pro ně znamená a jak porozumět lépe Číně a tomu, kam směřuje.

LIDOVÉ NOVINY: Je strategickým cílem Číny oddělit Evropu od USA?

SBRAGIA: Čína jasně ukázala, jaké jsou její cíle do roku 2050, a jak by podle jejích představ měl vypadat svět. Soustřeďuje se na rozsáhlejší strategické otázky, které se týkají revize globálního systému – nazývají to „globální vláda“. Je nám zcela jasné, že jejich ambicí je oslabit vztah USA a EU. Způsob, jak se s tím vypořádat, je transatlantické partnerství, a to chtějí Číňané oslabit. Chtějí být schopní ovlivňovat svět v souladu se svými cíli.

LIDOVÉ NOVINY: V česko-čínských vztazích se často skloňuje iniciativa „Jeden pás, jedna cesta“. Je tento program součástí úsilí, jak Evropu od USA vzdálit?

SBRAGIA: Ano, je to zřejmé. Zejména když nasloucháte Číňanům, jak o uvedené iniciativě mluví. A to v kontextu svých ambicí v oblasti národní bezpečnosti. Existují aspekty, k nimž byste se měli stavět velmi obezřele.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké?

Síť 5G je důležitá infrastruktura. Je to mnohem víc než pouhá technologie. Má dopad na armádu, na bezpečnost i na obranu. Vojenské kapacity, komunikace, logistika, transport – všechny informace probíhají na této infrastruktuře.

SBRAGIA: Například když se Číňané globálně prosazují v rámci budování přístavů a v telekomunikační infrastruktuře. Pronajímat, koupit či si nechat vystavět přístavní nebo telekomunikační infrastrukturu představuje riziko. Jakýkoli takto veliký projekt může znamenat, že se dostanete do pozice, kdy můžete být závislý na čínském rozhodování. Nebo ekonomickém, diplomatickém a ve zvýšené míře také bezpečnostnímu tlaku.

To představuje problém pro nás a pro ministerstvo obrany. Chceme, aby naši spojenci a partneři byli v bezpečí a neměli pocit, že jsou k něčemu nuceni. Toto jsou témata, jimiž se velmi intenzivně zabývám. Je to také jedním z důvodů, proč jsme v Česku.

LIDOVÉ NOVINY: Co to vše znamená pro schopnosti armády?

SBRAGIA: Měl jsem možnost mluvit se svými protějšky z čínských ozbrojených sil. Informovali mě o vydání Bílé knihy, v níž jsou definovány ambice čínské armády. Země se teprve v uplynulém desetiletí začala otvírat světu, má však velmi zřejmé ambice působit globálně. Snaží se vyvíjet nové mechanismy, s jejichž pomocí ovlivňuje druhé. Do toho je zahrnuta i Evropa, která má vysokou prioritu. Pro armádu je důležité, jaké vybavení kupuje. Důležitý je rozsah interoperability. V NATO jsou výdaje na obranu a interoperabilita stěžejní.

LIDOVÉ NOVINY: Loni v září jsme podepsali smlouvu o nákupu dvanácti amerických helikoptér Bell. Jak to pozmění vztahy mezi USA a Českem?

Musíme být velmi opatrní. Nerozlišujeme mezi jádrem a koncovými prvky sítě 5G. Nepodporujeme technologie společnosti Huawei a Číny v oblasti 5G, protože jsou spjaty s riziky. Existují alternativy. Musím Českou republiky pochválit, že se na tuto problematiku dívá v kontextu. Doufáme, že to podpoří i země EU a NATO.

SBRAGIA: Jen se zlepší. Sloužil jsem v námořní pěchotě. Jsou to stejné helikoptéry, s jakými létají naši mariňáci. Nedokážu si představit nic lepšího.

LIDOVÉ NOVINY: Není to spíš jen taktická než strategická záležitost?

SBRAGIA: Ne. Nejsem pilot ani toho mnoho nevím o technických detailech, vím však, že je to zásadní aspekt, jakým směrem se budou vzájemné vztahy ubírat. V tomto ohledu jde o velmi strategický, a nikoli taktický krok.

LIDOVÉ NOVINY: Čeští představitelé včetně premiéra a vicepremiéra nedávno řekli, že si nejsou jisti, zda by Česká republika měla vydávat dvě procenta HDP na obranu. Jak moc jsou rozpočtové výdaje členských států NATO pro USA důležité?

SBRAGIA: To je naprosto klíčové. Očekávání je zcela zřejmé – tedy že všichni dodržíme závazky NATO, které jsme učinili.

LIDOVÉ NOVINY: Znovu ocituji Trumpova slova: „Daří se nám přimět naše spojence, aby finančně pomohli svým podílem. Zvedl jsem příspěvky ostatních členů NATO o více než 500 miliard a číslo, kdy spojenci plní své minimální závazky, se více než zdvojnásobilo.“ Myslíte si, že tento trend bude pokračovat?

SBRAGIA: Asi tušíte, že vám odpovím ano.

LIDOVÉ NOVINY: Mnoho lidí tvrdí, že ve střední a východní Evropě žijeme ve víceméně bezpečném koutě světa. Jak dalece je to pravda a jak dalece je nebezpečné něco takového říkat?

Nestačí přijet do České republiky nebo jinam a říci: „Dobrá, nemáme rádi Huawei. Nedělejte s nimi. Vymyslete to nějak.“ Musíme přijít s řešením. To je jedním z důvodů, proč jsme v České republice. Proč jsme investovali čas do toho, abychom sem přijeli a hovořili, jak najít řešení.

SBRAGIA: Povím vám to ze své perspektivy. Čína roste a zvětšuje svůj akční rádius. Určitě nenechává stranou klíčové představitele země ani veřejnost České republiky. Přichází sem více čínských společností. Její diplomatické aktivity se také rozšiřují. Vynakládá více úsilí, aby přizpůsobila Česko principům a preferencím Číny.

LIDOVÉ NOVINY: Může mít aktuální situace s koronavirem pro vztahy s Čínou nějaké důsledky?

SBRAGIA: V Číně jsem trávil hodně času. Wu-chan jsem několikrát navštívil. Zlomí vám to srdce, když myslíte na utrpení a strach lidí tam. Podporujeme snahy tamního vedení, aby se šíření viru omezilo. Doufám, že jedním z důsledků bude větší transparentnost a otevřenost stranického vedení vůči vlastním lidem, aby bylo možné v budoucnu mírnit rozsah podobné krize. V sázce není jen zdraví čínského lidu, jde o globální zdravotnický problém. Být transparentní a sdílet informace je mimořádně důležité. Čína se týká nás všech.

LIDOVÉ NOVINY: Česká vláda schválila digitální daň, která míří na internetové giganty Google či Facebook. Jak dalece by to mohlo ovlivnit česko-americké vztahy?

SBRAGIA: To není oblast, o níž bych mohl mluvit. Je mi líto.

LIDOVÉ NOVINY: Navštívil jste nyní i další evropské země?

Čína se teprve v uplynulém desetiletí začala otvírat světu, má však velmi zřejmé ambice působit globálně. Snaží se vyvíjet nové mechanismy, s jejichž pomocí ovlivňuje druhé. Do toho je zahrnuta i Evropa, která má vysokou prioritu. Pro armádu je důležité, jaké vybavení kupuje. Důležitý je rozsah interoperability. V NATO jsou výdaje na obranu a interoperabilita stěžejní.

SBRAGIA: Strávil jsem den na letecké základně Ramstein v Německu a den v Praze. Den také budu v Berlíně a poté zamířím do Washingtonu. V konečném úhrnu je má návštěva krátká, ale i kdybych zde strávil měsíc, byla by to příliš krátká doba. (smích) Ministr obrany i můj tým si vysoce cení České republiky. Představujete pro nás prioritu. Odvedli jsme tu kus práce s ohledem na problematiku Číny.

LIDOVÉ NOVINY: S kým jste se setkali?

SBRAGIA: Se zástupci ministerstva zahraničí a obrany i s některými poslanci.

LIDOVÉ NOVINY: Můžeme očekávat, že do Prahy dorazí v první polovině tohoto roku nějaký další vrcholný americký představitel?

SBRAGIA: To nemohu říci. Co ale slíbit mohu, že se za to budu zasazovat. Tohle je pro nás místo s velkou prioritou. A existuje důvod, proč je Česká republika důležitá.

LIDOVÉ NOVINY: Myslíte kvůli varování před produkty Huawei, které vydal v prosinci 2018 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost?

SBRAGIA: Mám na mysli i jiné aspekty. Myslím, že je to české veřejnosti zřejmé. Uvědomili jste si tlak, který se objeví, když uděláte něco, co se Číně nelíbí. Dokáže manifestovat své postoje velmi agresivně. Reakcí přitom nesmí být ochabnutí, je třeba být silný a věřit v hodnoty a principy, kterými se řídíte.

LIDOVÉ NOVINY: Co si myslet o vojenských možnostech Číny? Jak mohou ovlivnit životy lidí v Česku?

Uvědomili jste si tlak, který se objeví, když uděláte něco, co se Číně nelíbí. Dokáže manifestovat své postoje velmi agresivně. Reakcí přitom nesmí být ochabnutí, je třeba být silný a věřit v hodnoty a principy, kterými se řídíte.

SBRAGIA: Když dovolíte Číně kupříkladu pomocí Huawei ovládnout telekomunikační infrastrukturu, nemůžete podpořit požadavky NATO. Z toho kouká problém. Neočekáváme, že uvidíme příslušníky čínské armády, jak podnikají parašutistický výsadek na Prahu. O tom nemluvíme, mluvíme o čínském úsilí jako celku, které významným způsobem změní bezpečnost. Dalším aspektem této věci je, jak to posílí roli Číny a její schopnost vykonávat nátlak v globálním měřítku.

Americká klasika

  • Druhý náměstek ministra obrany USA Chad Sbragia má v Pentagonu na starosti vztahy s Čínou.
  • V letech 1985 až 2012 sloužil u námořní pěchoty.
  • Absolvoval několik misí na Blízkém východě, v Africe a v Asii.
  • Čínsky se učil v Pekingu, kde pracoval jako vojenský přidělenec na ambasádě USA. Vyjednával například podmínky speciálního telefonického spojení mezi USA a Čínou pro potřeby obrany.
  • Vystudoval státní univerzitu v Arizoně.
  • Nyní je jeho úkolem práce na obranné strategii, plánování i dvoustranné vztahy v oblasti bezpečnosti. V těchto oblastech radí klíčovým úředníkům Pentagonu.
zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.