Čína hodlá získat více srdcí a myslí – „jemnou silou“

Důraz na kulturu má Číně v zahraničí zajistit novou image, která není přímo spojená s budováním ekonomické supervelmoci.

Jaká asociace se cizinci vybaví ve spojení s Čínou? Dle deníku China Daily mezi nejčastěji zmiňované patří bojové umění kung-fu, panda a Pekingská opera. Číňané chtějí, aby takových asociací přibylo. Proto se hodlají zaměřit na takzvanou „jemnou sílu“, která jim má v zahraničí zajistit novou image, jež není přímo spojená s budováním ekonomické supervelmoci. China Daily dokonce hovoří o tom, že Čína musí mobilizovat svou „jemnou sílu, aby získala více srdcí a myslí“.

Co však tato „jemná síla“ představuje? Na to se ptají i čínská média. Dle politiků tvoří podstatu nekonkrétního pojmenování podpora kultury a expanze „čínské kulturní stopy“ v zahraničí. To, že nejde jen o proklamaci, dokládá, že o „jemné síle“ hovořil i čínský prezident Chu Ťin-tchao. Kolik hodlá Čína do této strategie investovat, však neuvedl.

Pro svou kulturní expanzi si Čína jako symbol vybrala filozofa Konfucia. Nezisková organizace sídlící v Pekingu – Konfuciův institut – se stala nejspěšnější „globální značkou“ propagující v zahraničí čínštinu a kulturu. Kritici však tvrdí, že Čína používá institut k ideologické propagandě. Na konci loňského roku působilo dle údajů China Daily ve 105 zemích na pěti kontinentech 358 poboček Konfuciova institutu. V Česku jeho pobočka funguje od roku 2007 při Palackého univerzitě v Olomouci.

Pojem „jemná síla“ se neobjevuje v Číně poprvé. Už v roce 2007 prezident Chu na sjezdu komunistické strany konstatoval, že Čína musí víc investovat do zdrojů „jemné síly“. Dle médií se na tuto strategii použily miliardy dolarů. Jen do externí publicity, která zahrnuje nepřetržité zpravodajství, bylo dle deníku New York Times investováno 8,9 miliardy dolarů.

Otázkou zůstává, jak se Číně její kulturní strategie zatím vyplácí. Deník New York Times letos na začátku roku zveřejnil výsledky výzkumu, který zpracovala BBC. Názory na vliv Číny byly pozitivní v Africe a v Latinské Americe, v USA a v Evropě však převládla negativní hodnocení.

Situace na globální scéně se však mění. Evropští politici si v Pekingu „podávají dveře“, protože chtějí získat finanční podporu Číny, která by pomohla překonat hospodářské problémy zadlužené eurozóny. Možná, že čínské peníze v kombinaci s exportem „jemné síly“ změní negativní názory Evropanů na čínský vliv.