Čína hodlá v Evropě utratit 30 miliard dolarů

Dobrá zpráva pro Evropany? Čínský suverénní fond chce nakoupit aktiva, především z oblasti infrastruktury a průmyslu, nikoli však eurobondy.

Dobrá zpráva pro Evropu? Určitě ano, i když není tak úplně „po jejím“. Deník China Daily totiž informoval, že čínský suverénní fond China Investment Corporation (CIC) obdržel vládní injekci ve výši 30 miliard dolarů. A hodlá je utratit v Evropě. Nikoli však za eurobondy, ale za aktiva, především z oblasti infrastruktury a průmyslu. K nákupu dluhopisů přitom během nedávné návštěvy Pekingu přemlouvala Číňany německá kancléřka Angela Merkelová.

Wang Ťien-si, zástupce generálního ředitele suverénního fondu CIC, v China Daily konstatoval, že na zadlužených evropských trzích jsou aktiva podhodnocená a s transakcemi spojená pouze omezená rizika. „Je-li ekonomika v dobré kondici, rozvinuté země rády připojují politickou nálepku k navrhovaným čínským investicím. Pokud však hospodářství churaví, je v nich takových restrikcí méně,“ tvrdí Wang s tím, že z dlouhodobého hlediska se CIC především zaměří na nově se rozvíjející trhy.

Suverénní fond CIC byl založen v roce 2007, kdy čínské ministerstvo financí vydalo dluhopisy v hodnotě 1,55 bilionu jüanů, které byly směněny za dvě stě miliard dolarů. Tato částka však již byla proinvestovaná, a proto vedení fondu vyjednávalo s vládou o dodatečném kapitálu. V médiích se spekulovalo, že by mělo jít až o 50 miliard dolarů.

Na Západě je dosud nejznámější transakcí fondu CIC nákup podílu v americké investiční bance Morgan Stanley. Vlastní též část společnosti Blackstone. Na jaře 2010 britská média spekulovala, že CIC hodlá získat fotbalový klub FC Liverpool. Fond je také jedním z nejaktivnějších světových investorů do realitního trhu. Loni ředitel CIC Lou Ťi-wej potvrdil, že se fond rozhlíží po příležitostech v Evropě, přičemž především sleduje infrastrukturní a PPP projekty.