Čí zájmy bude Topolánek hájit v dozorčí radě Elektráren Opatovice?

Na víkendovém kongresu ODS se expremiér holedbal, že ochrání zájmy občanů v teplárenství. Přitom kope za miliardáře Kellnera a Křetínského.

foto: © ReutersČeská pozice

V uších nám ještě doznívá projev bývalého premiéra Mirka Topolánka na víkendovém kongresu ODS. Kromě jiného před delegáty za asistence televizních kamer pronesl: „Budu vstupovat do veřejného prostoru s ambicí chránit zájmy občanů třeba při naplňování jejich základních potřeb, jako je teplo.“ Zajímavý obsah dostala tato věta v souvislosti s Topolánkovou nejnovější funkcí předsedy dozorčí rady společnosti Elektrárny Opatovice, která zásobuje teplem téměř 60 000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi.

Že se stal Topolánek členem a posléze i předsedou dozorčího orgánu opatovické elektrárny, není jistě překvapením. Firma ze skupiny Energetického a průmyslového holdingu (EPH) jej totiž nominovala do čela Teplárenského sdružení, jehož předsedou byl zvolen počátkem září.

Jenže vlastníkem EPH jsou finanční skupiny J&T a PPF (po 40 procentech) spolu s Danielem Křetínským (20 procent), který Topolánkovi zajímavý „flek“ v dozorčí radě přepustil.  Že by snad miliardář Křetínský vyslal expremiéra do své společnosti „chránit zájmy občanů“, místo aby tam „kopal“ za něj a za jeho byznysového parťáka Petra Kellnera? Tomu by snad neuvěřil ani Topolánkův čtyřletý syn Nicolas.

Pikantní příchuť získal celý příběh dnešním oznámením královéhradeckého primátora Zdeňka Finka – rovněž člena dozorčí rady  společnosti Elektrárny Opatovice –, že cena tepla z opatovické elektrárny by se mohla od ledna příštího roku zvýšit přibližně o deset až 11 procent. I když část zdražení jde na vrub vyšší sazbě DPH a teplo z Opatovic patří v České republice mezi ty levnější, je třeba konstatovat, že Topolánkovi se jeho občanská mise zatím příliš nedaří. S tím si ale asi Kellner s Křetínským příliš hlavu lámat nebudou.

Počet příspěvků: 2, poslední 27.10.2011 08:35 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.