Chuť k riziku se na finanční trhy vrátila až koncem týdne

Koruna měla zpočátku tendenci ztrácet, ale nakonec zůstala u hladiny 24,7 Kč za euro. Vůči dolaru se obchodovala v pásmu 18,60 až 19 Kč.

Riziková aktiva si v uplynulém týdnu vybrala oddechový čas. Především zpočátku akciové indexy ztrácely a obdobně si vedla i většina měn k americkému dolaru. Ve druhé polovině týdne se situace stabilizovala a riziko bylo opět v kurzu.

Dominantní událostí bylo čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Její prezident Mario Draghi hovořil na následné tiskové konferenci především o finanční injekci ECB evropským finančním institucím ve výši přes bilion eur. Vyzdvihl její pozitivní dopady na mezibankovní trh a prohlásil, že nyní záleží na jednotlivých evropských zemích, aby pokračovaly ve fiskální konsolidaci. Další měnovou expanzi nenaznačil.

Jasněji je i kolem Řecka. K dobrovolné výměně tamních státních dluhopisů přistoupilo téměř 86 procent soukromých věřitelů, což znamená, že země obdrží druhý záchranný balík ve výši 130 miliard eur.

Nepříznivé vyhlídky

Velké množství dat přišlo z domácí ekonomiky. Hrubý domácí produkt podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostl meziročně o 0,6 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím však o 0,1 procenta poklesl. V obou případech byl HDP mírně revidován směrem vzhůru. Za celý loňský rok domácí ekonomika vzrostla o 1,7 procenta. Tahounem zůstávají průmysl a zahraniční obchod. Vyhlídky pro tento rok ale nejsou příliš příznivé a počítá se stagnací české ekonomiky.

Vzhledem k vysoké míře inflace letos domácnostem poklesnou reálné příjmyPotvrdila to i statistika průměrných mezd, jež za celý loňský rok sice průměrně vzrostly nominálně o 2,2 procenta, ale v reálném vyjádření jen o 0,3 procenta. Růst mezd byl výhradně doménou podnikatelské sféry. Naopak platy v nepodnikatelské sféře reálně poklesly o 1,8 procenta, stejně jako zaměstnanost o 1,9 procenta. Vzhledem k vysoké míře inflace letos domácnostem reálné příjmy poklesnou.

Neutěšený stav potvrdily další statistiky. Míra nezaměstnanosti v únoru mírně vzrostla na 9,2 procenta a počet uchazečů o práci se zvýšil téměř na 542 tisíc. S opatrným optimismem lze hodnotit fakt, že mírně stoupl počet volných pracovních míst a na jedno volné místo připadá „pouze“ necelých 15 uchazečů. S příchodem jarních měsíců by se měla nezaměstnanost začít postupně snižovat.

Míra inflace v únoru dále zrychlila tempo a meziročně vzrostla o 3,7 procenta. Tak vysoké hodnoty byly naposledy v roce 2008. Zdražení se týká především nezbytných statků, jako je bydlení, potraviny a energie, což je obzvláště nepříjemné pro stále početnější skupinu občanů v důchodovém věku. Za jediný pozitivní údaj lze označit překvapivě vysoký lednový přebytek obchodní bilance ve výši 29,6 miliardy korun. Zahraniční poptávka je v současnosti to jediné, co českou ekonomiku drží na nohou.

Koruna byla v týdnu většinou stabilní. Platilo to především ve vztahu k euru, kde se obchodovalo výhradně pod úrovní 25 korun. V první polovině týdne měla koruna tendenci ztrácet a z hladiny 24,70 koruny postupně oslabila zhruba o 20 haléřů. Ve druhé polovině týdne byl průběh opačný a v pátek odpoledne se euro prodávalo za méně než 24,7 koruny. Vůči dolaru bylo obchodování o poznání rozkolísanější a odehrávalo se v pásmu 18,60 až 19 korun.