Choroba ODS: Diagnostikovat, léčit!

Pokud se do března nezastaví velrybářské praktiky, hrozí, že mnoho zkušených komunálních politiků ze strany odejde.

Martin Shabu 6.2.2013

Situace ODS na Praze-západ, jež trpí velrybářskými praktikami, vybublala během pondělního setkání starostů s vedením strany. Jako první toto téma zdvihl mladoboleslavský primátor a místopředseda středočeské organizace Raduan Nwelati, který kritizoval nestandardní nárůst členů oblastního sdružení. Podivoval se rovněž nad tím, jak se někdo po pěti měsících v ODS může dostat do výkonné rady. Narážel tím na raketovou kariéru Zdeňka Pánka.

„Pokud tam k nějakým podivným náborům, které mají posílit jednu skupinu, dochází, tak je třeba zakročit. Pokud se to potvrdí, řešení je sebrat licenci Praze-západ a znovu to sdružení vybudovat z členů, kteří jsou v ODS dlouhodobě,“ řekl Nwelati ČESKÉ POZICI.

Nwelatiho recept

Primátor Mladé Boleslavi před starosty zdůraznil, že pro omezení velrybářských praktik je nutné změnit stanovy strany. Konkrétně:

  • novopečený člen ODS by neměl mít první rok od vstupu nárok na hlasovací právo,
  • členství v místní buňce by mělo být vázáno na trvalé bydliště,
  • měla by být posílena motivační složka: „Výpočet delegátů by měl vycházet z úspěšnosti ve volbách. Na oblastní sněmy by to bylo dle výsledku v komunálních volbách, na regiony zase podle výsledků v krajských volbách,“ přednesl Nwelati další ze „zlepšováků“.

Nwelatiho doporučení fakticky kopírovala návrh skupiny jedenácti nespokojených předsedů místních sdružení z oblastního sdružení ODS Praha-západ. „Jsem rád, že pan primátor Nwelati tuto věc otevřel a přesně pojmenoval, že je potřeba situaci radikálně řešit, aby se zabránilo jejímu opakování,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Michael Pánek, starosta Dobřichovic a jeden z členů „odbojářské“ skupiny.

Lékařská terminologie v politice

S nebývalé tvrdou kritikou vystoupil před starosty i pražský primátor Bohuslav Svoboda a coby gynekolog použil příměr z lékařské praxe. Pokud je prý strana nemocná, musí se choroba diagnostikovat a léčit. „Někdy se však zjistí, že se pacient léčit nedá, a musí se udělat radikální řez a nemocné místo odstranit,“ parafrázoval Svobodova slova, jež primátor pronesl na setkání, jeden z jeho účastníků.

Situací na Praze-západ se hodlá zabývat i vedení strany. Předseda poslaneckého klubu a člen grémia Marek Benda, jenž byl šetřením podivných praktik pověřen, přislíbil účast na setkání platformy na obrodu oblastního sdružení. Dle informací ČESKÉ POZICE schůzka proběhne 21. února.

Pokud by se problém nevyřešil rychle, hrozí, že mnoho místních politiků, kteří jsou v ODS kupříkladu dvacet let a s umělými nábory nesouhlasí, nezaplatí členské poplatky, což se rovná jejich vystoupení ze strany. ODS by tím přišla o mnoho zkušených politiků s praxí v komunálu.

Počet příspěvků: 2, poslední 7.2.2013 10:04 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.