Chcete vědět, zda má váš nájemník dluhy? Zjistíte to na poště.

Chcete zjistit, zda je na konkrétní osobu uvalena exekuce a její výši? Výpis získáte přes internet a od července se k němu dostanete i na pobočkách České pošty s kontaktními místy Czech POINT.

Exekuce. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce. (Ilustrační foto.) | foto: Lidové noviny
Exekuce. (Ilustrační foto.)

Pronajímáte byt nebo si jej kupujete? Pak je třeba mít se na pozoru před možnými dluhy či běžícími exekucemi protistrany. „Pokud člověk vstoupí do právního vztahu s někým, o kom neví, že je na něj uvalena exekuce, může si tím způsobit značné komplikace a ztráty,“ varuje Martin Tunkl z vedení Exekutorské komory ČR. Nejde o neobvyklou věc. V Česku čelí aspoň jedné exekuci tři čtvrtě milionu lidí a téměř polovina z toho jich má na krku více než tři.

Přitom je jednoduché požádat o výpis z Centrální evidence exekucí, z níž lze snadno zjistit, zda je na určitou osobu či společnost uvalena exekuce, jaká je její výše, který exekutor ji řeší a v jaké fázi se řízení nachází. Již nějaký čas lze výpis získat přes internet a od července i v tisícovce poboček České pošty s kontaktními místy Czech POINT.

Evidence by přitom neměla být zneužitelná k diskreditaci. Zaznamenává totiž jen pravomocně zahájená řízení, kde soud rozhodl o přidělení věci exekutorovi.

Evidence by přitom neměla být zneužitelná k diskreditaci. Zaznamenává totiž jen pravomocně zahájená řízení, kde soud rozhodl o přidělení věci exekutorovi. Nestačí tedy pouhé podání návrhu jako v případě rejstříku insolvencí. Obavy ze zásahu do osobních údajů nemá ani Úřad na ochranu osobních údajů.

„Centrální evidence exekucí je veřejný seznam, který je veden, provozován a spravován Exekutorskou komorou. Je upravena zvláštním právním předpisem – exekučním řádem –, který má přednost před obecným zákonem o ochraně osobních údajů,“ sdělil LN mluvčí úřadu David Pavlát.

Výpis získaný na poště stojí padesát korun za jednu stranu, přes internet stojí náhled šedesát korun bez ohledu na počet stran. Lze také vyzvat dotyčného člověka, aby předložil výpis z evidence sám jako podmínku uzavření smlouvy.

Příslušné místo na poštách by mělo být vždy přehledně graficky označeno. „Zvyšuje se tím dostupnost informací o exekučních řízeních. Lidé si mohou věrohodně zjistit nejen to, jak jsou na tom se svými exekucemi, ale také si ověřit solventnost osob, se kterými přicházejí do styku například v obchodních vztazích,“ říká Tunkl. Výpis z Centrální evidence exekucí může být užitečný v mnoha životních situacích, přitom o její existenci dosud neměli ponětí ani někteří advokáti.

Nájem jako noční můra

Jednou z typických situací, kdy mohou běžící exekuce způsobit problémy, je pronájem bytu. Pokud si nájemníka neprověříte a on se topí v dluzích, pravděpodobně od něj neuvidíte ani korunu. Přitom téměř každý druhý pronajímatel má zkušenost s neplatiči, uvádí statistika společnosti UlovDomov.cz, která nabízí i možnost lustrace potenciálního nájemníka. Mnoho z nich je rizikových – šestina čelí exekuci, každý patnáctý má záznam v rejstříku insolvencí.

Pokud si nájemníka neprověříte a on se topí v dluzích, pravděpodobně od něj neuvidíte ani korunu. Přitom téměř každý druhý pronajímatel má zkušenost s neplatiči.

Jakmile je nájemní smlouva uzavřena, dostat neplatiče z bytu je složitá právní anabáze, která se může prodražit. Neplatí-li tři měsíce v kuse, je možné nájemní smlouvu vypovědět s okamžitou platností a vyzvat nájemníka, aby byt opustil. „Pokud ale po skončení nájmu odmítá byt odevzdat, pronajímatel se musí vyklizení bytu domáhat soudně. Do bytu nesmí vstoupit svémocně, protože by se tím mohl dopustit i trestného činu porušování domovní svobody,“ říká Daniela Kozáková z advokátní kanceláře Havel, Holásek& Partners.

Soud může po mnoha měsících rozhodnout o vyklizení bytu. „Pokud jej nájemce nevyklidí ani v soudem stanovené lhůtě, pronajímateli nezbývá než se obrátit na exekutora, aby vyklizení provedl,“ dodává advokátka. Náklady na zbavení se neplatiče narostou do desítek tisíc korun – od soudního poplatku přes právní zastoupení až po zálohu na náklady exekutorů, kteří ji v případě vyklizení bytu zpravidla vyžadují.

Pokud je navíc byt vybavený, může do něj přijít exekutor a zcela po právu v něm provést soupis movitých věcí a oblepit je žlutými samolepkami. Je pak na pronajímateli, aby exekutorovi dokázal, které věci mu patří a zabaveny být nesmějí.

Nepříjemná administrativa

Exekuce mohou zkomplikovat i příchod nového zaměstnance do firmy, protože si zaměstnavatel bude chtít ušetřit mzdovou agendu spojenou s exekučními příkazy na srážky ze mzdy. Nemělo by tomu tak ale být. Podle experta na pracovní právo Antonína Havlíka se sice jedná o běžnou součást práce mzdové účetní, ale pro malé firmy může jít o nepříjemnou administrativu navíc.

Pokud firma nechce zaměstnávat lidi v exekuci, musí pro to mít opravdu závažný důvod související s charakterem vykonávané práce.

„Zákoník práce ale zakazuje od potenciálního zaměstnance vyžadovat údaje, které bezprostředně nesouvisejí s výkonem práce. Zohledňujeli jiná kritéria pro přijetí uchazeče bez náležitého zdůvodnění, jedná diskriminačně,“ varuje Havlík.

Pokud tedy firma nechce zaměstnávat lidi v exekuci, musí pro to mít opravdu závažný důvod související s charakterem vykonávané práce. Mírnější režim se uplatňuje pro praxi některých bank či pojišťoven, které chtějí o dluzích svých zaměstnanců, s ohledem na jimi vykonávanou práci, pouze vědět. Nevyvozují z nich tedy jiné než organizační změny, například detailněji upraví nástroje pro kontrolu rozhodování takových pracovníků.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.