Chcete investovat v Číně? Máte příležitost.

Banky Morgan Stanley a Goldman Sachs zakládají první investiční fondy denominované v čínské měně jüan.

Dvě banky během jednoho týdne oznámily, že zakládají první investiční fondy denominované v čínské měně jüan. Private equity fond banky Morgan Stanley se zaměří na malé a střední podniky v Číně. Cílem fondu, jehož správcem bude joint venture Morgan Stanley a státního Hangzhou Industrial & Commercial Trust, je dosáhnout 1,5 miliardy jüanů, což odpovídá 230 milionům dolarů. Sun Wej, výkonný ředitel čínské pobočky Morgan Stanley, pro ekonomický portál Caixin uvedl, že založení fondu je součástí dlouhodobé strategie banky a podpoří její snahu poskytovat služby institucionálním a individuálním investorům.

Morgan Stanley následovala konkurenční banku Goldman Sachs. Její investiční fond má za cíl dosáhnout pěti miliard jüanů, přibližně 769 milionů dolarů. Zaměří se na akvizice, restrukturalizace a zahraniční investice čínských společností. Založení investičních fondů denominovaných v jüanu je aktuální i pro další americké společnosti. Z dřívějších prohlášení Blackstone Group, Carlyle Group a TPG Capital vyplývá, že jejich fondy by měly dohromady přilákat až 20 miliard jüanů.

Čínský kapitálový trh spoléhá na to, že vstup zahraničních hráčů podpoří ekonomický růst země. A k takovému očekávání existuje reálný důvod. Fondy totiž nabízejí zahraničním investorům příležitost vložit peníze do širokého portfolia oborů. Například fond banky Morgan Stanley bude vyhledávat investiční příležitosti v oblasti telekomunikací, dopravy či médií, tedy i tam, kde pro zahraniční investory přetrvává řada bariér.