Chceme právo na město

Budovu bývalé kliniky na Žižkově obsadili squateři v roce 2014 ateři odmítají ji vyklidit. „Ano, porušila jsem smlouvu. Rozhodla jsem se to udělat a teď nesu následky,“ říká aktivistka Tereza Virtová.

Eliška Nová 12.6.2017

Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Autonomní centrum Klinika na Žižkově, ilustrační foto.

Stát se nechová jako hospodář, ale jako mafián, říká v rozhovoru aktivistka Tereza Virtová.

LIDOVÉ NOVINY: Často uvádíte, že při převodu došlo k řadě chyb. V čem?

VIRTOVÁ: Přijde nám nestandardní i mimo literu zákona. Dopis, kterým SŽDC žádala Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o objekt, měl razítko 20. června. Přitom lhůta byla 17. června. Najednou se prostě přihlásili. Státní majetek je spravovaný zákonem, a když se přesouvá, měl by procházet vládní komisí. To se nestalo. Předtím, než požádali o Kliniku, neměla SŽDC žádný projekt, nevěděla, kolik chce přesouvat zaměstnanců. SŽDC se chová tak, že zákony mají dodržovat lidi, ale úředníků se to netýká.

LIDOVÉ NOVINY: Vy ale Kliniku obýváte nelegálně. Nevidíte v tom rozpor?

VIRTOVÁ: O tom, jestli jsme tam legálně, teď rozhoduje soud a pravomocný rozsudek ještě nepadl. Nicméně ano, porušila jsem smlouvu. Rozhodla jsem se tak a teď nesu následky. Dělám to s rozvahou a doufám, že to bude mít smysl.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký?

Kliniku jsme obsadili v listopadu 2014 nestandardní cestou. Ale díky tomu, že jsme dali nohu do dveří, obrazně i doslova, jsme dostali smlouvu a mohli vytvořit sociální centrum, které by jinak nevzniklo.

VIRTOVÁ: Kliniku jsme obsadili v listopadu 2014 nestandardní cestou. Ale díky tomu, že jsme dali nohu do dveří, obrazně i doslova, jsme dostali smlouvu a mohli vytvořit sociální centrum, které by jinak nevzniklo. Máme sesterský kolektiv Kulturou proti chátrání v Brně. Teď už mají asi pátý objev místa, město jim něco slíbí, oni to uklidí a tím to skončí. Snaží se to dělat legálně, a je to naprosto bez výsledků.

LIDOVÉ NOVINY: Jinými slovy porušením zákona chcete docílit toho, aby se stát začal zákony řídit?

VIRTOVÁ: Většinu sociálních práv, od volebních po osmihodinovou pracovní dobu, máme proto, že lidem došla trpělivost s tehdejšími pořádky a vyšli do ulic je měnit. My chceme právo na město. Chceme, aby se i lidi, kteří nejsou v pozici velkého investora nebo státu, mohli podílet na utváření města. Aby kolem nás nerostly jenom hotely a kanceláře, ale i dostupné bydlení a sociální centra. Třeba se časem posuneme k tomu, že bude legální squatovat. V Británii i Nizozemsku se v 70. letech squating zlegalizoval, protože se spekulovalo s byty a mnoho lidí jich nemohlo dosáhnout. Tenkrát to byl určitý instrument, jak donutit majitele, aby nenechávali domy chátrat.

LIDOVÉ NOVINY: Takový instrument ale obsahuje nový občanský zákoník. Je lhůta, dokdy se majitelé mají začít starat, jinak jim stát může dům zabavit. To není řešení?

VIRTOVÁ: Jenže za deset let někdo může přijít, dvakrát kopnout a říct, že s tím něco dělá. Je to důležitý, ale nedostatečný krok. Nicméně aspoň říká, že soukromé vlastnictví není nedotknutelné.

LIDOVÉ NOVINY: Proč používáte argument, že SŽDC má k dispozici i jiné budovy? Není to jedno?

VIRTOVÁ: To je ale naprosto zásadní. Budova Kliniky je podle nás pro SŽDC úplně nevhodná. Například rozlohou. Teď sídlí jejich úředníci na Florenci v budově, která má asi 960 metrů čtverečních. Klinika má využitelnou plochu 850 metrů čtverečních. A oni říkají, že se musí stěhovat, protože chtějí rozšiřovat oddělení a potřebují větší budovu. U Kliniky se navíc musí změnit územní plán, aby bylo vůbec možné tam budovat kanceláře. Máme informaci, že tam chtějí udělat pár ordinací, aby územní plán obešli. To je přece odporná developerská praxe, navíc rekonstrukce bude drahá.

LIDOVÉ NOVINY: Z čeho tak soudíte?

Dali jsme do ní enormní množství práce a vlastních peněz. Kdyby to skutečně bylo tak, že by ji potřebovali pro geodety, prosím. Ale tak to není.

VIRTOVÁ: Kliniku jsme obsadili v době, kdy byla pět let kvůli nezájmu státu opuštěná a v příšerném stavu. Když se tam chtěla stěhovat Generální inspekce bezpečnostních sborů, říkali, že by rekonstrukce vyšla až na 40 milionů. Kdybychom se toho čísla drželi, je to suma, která zaplatí 35 ročních nájmů, které teď SŽDC platí za budovu na Florenci. Sami se usvědčují z toho, že nejde o přesun úředníků. Pan Drmola, náměstek pro majetek SŽDC, říká, že neví, jestli má stát nějakou jinou budovu, a že objekt v Jeseniově ulici je nejvhodnější. Sdělení v téhle větě si odporují.

LIDOVÉ NOVINY: Proč se nepřemístíte jinam?

VIRTOVÁ: Dali jsme do ní enormní množství práce a vlastních peněz. Kdyby to skutečně bylo tak, že by ji potřebovali pro geodety, prosím. Ale tak to není. My jsme si na rozdíl od SŽDC rešerši udělali a jiné budovy tu jsou. ÚZSVM má v Praze 194 nemovitostí.

LIDOVÉ NOVINY: Když se začne na Klinice stavět, opustíte ji?

VIRTOVÁ: Uděláme všechno pro to, aby k takhle zbytečné a nákladné rekonstrukci nedošlo. Ale obávám se, že až nás kvůli soudnímu rozhodnutí z domu dostanou, rekonstrukci odloží a bude zase chátrat.

LIDOVÉ NOVINY: Soud řekl, že máte zaplatit 274 tisíc za bezdůvodné obohacení. Zaplatíte to?

Obávám se, že až nás kvůli soudnímu rozhodnutí z domu dostanou, rekonstrukci odloží a bude zase chátrat.

VIRTOVÁ: Podala jsem odpor a bude se to dál řešit u soudu. Selským rozumem vzato, Klinika není zkolaudovaná, nemohli by dům tedy ani pronajmout. Myslím, že i oni vědí, že nepřicházejí o 85 tisíc korun měsíčně, jak tvrdí. Podle mě je to spíš forma mafiánského zastrašování.

LIDOVÉ NOVINY: Nemáte z toho strach? Mně by se s tím neusínalo dobře.

VIRTOVÁ: Mně se s tím taky dobře neusíná. Jsem ale přesvědčená o tom, že je to spíš šikana než oprávněný požadavek. Stát se nechová jako hospodář, ale jako mafián. Záleží jen na tom, kdo jak kde zatáhne.