Ceska Pozice

Chce si ČSSD ještě nechat nějaké voliče?

Sociální demokraté měli poslední sjezd před volbami do sněmovny. Možná se rozhodli očekávané vítězství zpochybnit negativními rozhodnutími.

Sociální demokraté na svém sjezdu nejprve ze svého vedení odstranili nejpopulárnějšího politika Česka Jiřího Dienstbiera. Poté jejich stínový ministr financí Jan Mádek znechutil živnostníky a následně varoval i důchodce. Otázka zní: O jaké voličské hlasy chce ČSSD vlastně usilovat?

Jiří Dienstbier má sice poměrně zásadní kaz ve formě velké benevolence ke spolupráci s komunistickou stranou, ale stále působí mezi sociálními demokraty jako svěží vítr. Například tím, že považuje za samozřejmé plnit předvolební sliby i po volbách.

Dosáhla-li ČSSD v Praze historického úspěchu především díky slibu svého volebního lídra nespolupracovat s ODS, Dienstbier jej po volbách splnil, ač se jeho kolegové ze zastupitelstva v čele s Petrem Hulinským a Karlem Březinou rozhodli předvolební sliby nedodržet a s občanskými demokraty zformovat koalici. Dientsbier se také jako jeden z mála sociálních demokratů netváří, že ČSSD nemá své krajské „kmotříky“, a otevřeně kritizuje metody Hulinského, Jany Vaňhové či Roberta Duška.

Voliči tento Dienstbierův postoj oceňují. A netýká se to jen průzkumů veřejného mínění, jimž vévodí, ale i jeho výsledku v prezidentských volbách, ve kterých téměř předstihl jednoho z favoritů Jana Fischera. ČSSD se však rozhodla Dienstbierův potenciál nevyužít, a to včetně svého předsedy Bohuslava Sobotky.

Ten ho sice verbálně podporoval, ale v zákulisí nikoli, přestože dokázal zorganizovat hlasovací skupinu pro Lubomíra Zaorálka a v noci z pátka na sobotu nejspíše lobboval i za Alenu Gajdůškovou. Budeme-li Dienstbierův potenciál posuzovat dle prezidentských voleb, ČSSD znejistila zhruba 800 tisíc svých potenciálních voličů.

Zpochybňování potenciálních voličů

Druhý den sjezdu nechali sociální demokraté promluvit svého možného budoucího ministra financí Jana Mládka a její případní voliči dostali další lekci. Označil totiž živnostníky za parazity, přičemž dojem z tohoto šokujícího prohlášení příliš nezlepšily ani jeho následné výmluvy. Podle odhadů ministerstva průmyslu a obchodu se v Česku podnikáním živí asi milion lidí. Celkově tedy ČSSD zpochybnila téměř dva miliony svých potenciálních voličů.

Celkově ČSSD zpochybnila téměř dva miliony svých potenciálních voličů

Lze namítnout, že ČSSD nehledá voliče primárně mezi živnostníky nebo mezi příznivci „pravdoláskařského“ pojetí politiky. Mládek se však zajímavě vyjádřil iv pondělních Hospodářských novinách. V rozsáhlém rozhovoru o ekonomických plánech ČSSD se vyjádřil i o důchodovém systému, konkrétně o změně věku odchodu do důchodu: „V řadě zemí mají stanoveno, že průměrný důchodce má pět let mezi odchodem do důchodu a úmrtím. Je to tedy trochu cynické, ale bohužel to jinak nejde. Myslím, že tuto debatu tady bude nutné rovněž otevřít.“

V žádném případě nechceme zpochybňovat, že důchodový systém, který spolyká bezmála polovinu státního rozpočtu, představuje ohromnou zátěž a že je třeba s ním něco udělat. Klademe si pouze otázku, zda si ČSSD hodlá ponechat ještě nějaké voličské skupiny.

Počet důchodců v Česku se blíží třem milionům a sociální demokraté zřejmě budou obtížně získávat jejich hlasy, pokud jim budou v duchu Mládkových plánů vysvětlovat, že si žijí nad poměry a měli by se vrátit do práce. A obtížně budou získávat i hlasy voličů v předdůchodovém věku, pokud jim oznámí, že by měly ženy (dožívající se v průměru zhruba 80 let) chodit do důchodu až v 75 letech.

Možná popis daného stavu

Cekově tedy ČSSD poměrně důrazně varovala přibližně pět milionů lidí. Vzhledem k tomu, že v posledních volbách dostala 1,15 milionu hlasů, jeví se její postup jako šílenství.

Možná se ČSSD rozhodla ubrat ze svého populismu a popisovat daný stav stav

Možná se ČSSD rozhodla ubrat ze svého populismu a popisovat daný stav stav. Možná se však jen v rámci představování programu dostal ke slovu zrovna o trochu racionálnější ekonom, kterého budou sociální demokraté v předvolební kampani pečlivě schovávat, aby voliče nestrašili takovými nepříjemnostmi, jako je pravda o veřejných financích.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.