ČEZ založí joint venture s firmou Tedom z Třebíče

Nová společnost ČEZ Energo zprovozní projekty v oblasti malé kogenerace. Do roku 2020 chce desetiprocentní podíl trhu.

Vizi FUTUR/E/MOTION, jejíž součástí je podpora elektromobilů, elektráren na biomasu a dalších malých lokálních zdrojů, představil generální ředitel ČEZ Martin Roman loni v červnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizi FUTUR/E/MOTION, jejíž součástí je podpora elektromobilů, elektráren na biomasu a dalších malých lokálních zdrojů, představil generální ředitel ČEZ Martin Roman loni v červnu. | foto: © ČEZČeská pozice
Vizi FUTUR/E/MOTION, jejíž součástí je podpora elektromobilů, elektráren na biomasu a dalších malých lokálních zdrojů, představil generální ředitel ČEZ Martin Roman loni v červnu.

Rozvoj a následný provoz malých lokálních výroben elektřiny a tepla zaštítí v rámci Skupiny ČEZ nově založená společnost ČEZ Energo. Ve společném podniku na bázi joint venture s třebíčskou energetickou firmou Tedom bude držet ČEZ podíl 50,1 procenta akcií. ČESKÉ POZICI to potvrdil mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Hodnota podílu ČEZ ve společném podniku se pohybuje v řádu stovek milionů korun. Ředitelem a jednatelem nové firmy je současný šéf útvaru kogenerace ČEZ Michal Rzyman (36). Dalšími jednateli jsou šéf divize Energetika firmy Tedom Ivo Poukar (50), syn legendárního hlavního inženýra-architekta a později i ředitele jaderné elektrárny v Dukovanech Františka Poukara, a Lumír Žák, který rovněž pracuje v ČEZ v útvaru kogenerace.

Nová firma plánuje zprovoznit projekty v oblasti malé kogenerace, to znamená do pěti megawattů, o kumulovaném instalovaném výkonu zhruba 200 MW. Výhodou těchto zdrojů je schopnost pracovat v takzvaném ostrovním režimu a nezatěžovat elektrizační soustavu.

Firma Tedom disponuje dlouholetými zkušenostmi mimo jiné z oblasti provozování kombinovaných zdrojů produkujících elektřinu a teplo. Prostor pro aktivity nového subjektu je vymezen činnostmi souvisejícími s provozem projektů a investiční činností. Poradcem firmy Tedom v této transakci byla společnost Tacoma.

Kogenerační potenciál

Již počátkem června 2010 byl v rámci divize Výroba ČEZ zřízen útvar, který se zabývá kogenerací s cílem vyhledávat obchodní příležitosti a využívat potenciál trhu v oblasti kombinované výroby elektřiny a tepla. Analýza trhu doporučila v tomto kroku založení společného podniku se společností fungující v této oblasti.

Rozvoj a hledání nových příležitostí v oblasti takzvané malé kogenerace je podle Kříže v souladu s vizí FUTUR/E/MOTION, kterou Skupina ČEZ deklaruje záměr investovat do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji. Dlouhodobým cílem je získat minimálně desetiprocentní podíl na trhu provozování malých kogeneračních jednotek do roku 2020.

Kogenerace je způsob přeměny energie současně na dva produkty: elektrickou energii a zpravidla teplo s vysokou účinností. Oproti klasickým elektrárnám, ve kterých je teplo vzniklé při výrobě energie bez užitku vypouštěno do okolí, využívá kogenerační jednotka teplo k vytápění, čímž šetří palivo i peníze potřebné na jeho nákup. Malá kogenerace je v legislativě definována svojí velikostí maximálně pěti megawattů elektrického výkonu.