ČEZ na Slovensku? Bez Rusů jen těžko.

Vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem v mnohém připomínají studenou válku. V případě Slovenských elektráren, o něž má zájem tuzemská energetická jednička ČEZ, je ale zájmem Slováků i Čechů vtáhnout do hry právě Rusy.

Jan Žižka 13.10.2014

Problematická výstavba. Vyvedení výkonu na trafostanici v budované elektrárně v Mochovcích. foto: EnelČeská pozice

Problematická výstavba. Vyvedení výkonu na trafostanici v budované elektrárně v...

Na prodej je nyní dvoutřetinový podíl firmy, který ovládá italská společnost Enel. A také Italové si nejspíš uvědomují, že bez jisté součinnosti s Rusy se jim kupec bude hledat těžko.

O co přesně jde? Nástup ČEZ, či nějakého jeho konkurenta, na Slovensku do značné míry závisí na tom, zda se podaří vyřešit velmi problematickou stavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny v Mochovcích. Jde o reaktory ruského typu VVER-440.

Jaderné břemeno

Slovenské elektrárny jsou zajímavé hlavně díky vodním elektrárnám na Váhu, ale kvůli zpackané stavbě v Mochovcích - zatím zcela v režii Italů - se mohou stát jako celek neprodejnými. Podle skeptiků totiž mají nulovou hodnotu, ačkoliv by Italové chtěli získat částku v řádu miliard eur.

Dostavba Mochovců se protahuje a prodražuje. Místo plánovaných 2,8 miliardy eur se očekávaná cena za třetí a čtvrtý blok zvýšila o další miliardu eur.

Dostavba Mochovců se protahuje a prodražuje. Místo plánovaných 2,8 miliardy eur se očekávaná cena za třetí a čtvrtý blok jihoslovenské elektrárny zvýšila o další miliardu eur. A bratislavské ministerstvo hospodářství navíc iniciovalo kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu, aby zjistilo, zda to ve skutečnosti nebude ještě více. Navíc hrozí, že když se stavba bude protahovat, vyprší jí během dvou tří let příslušná povolení.

Korporace Rosatom, stoprocentně ovládaná Kremlem, by v ideálním případě měla převzít roli hlavního dodavatele (takzvaného EPC kontraktora) dostavby. Jenže je sporné, zda se Rusové do něčeho podobného pohrnou. Ruští experti podle zdrojů ČESKÉ POZICE Mochovce navštívili a došli k závěru, že převzetí stavby je příliš rizikové - údajně kvůli tomu, jak neprofesionálně dosud probíhala.

Otázkou samozřejmě zůstává, proč se vůbec Italové do stavby jaderných bloků pouštěli sami. Kvůli odpovědi se musíme vrátit o několik let zpátky. Itálie tehdy plánovala stavbu jaderných elektráren přímo na Apeninském poloostrově a zkušenost ze Slovenska se musela Enelu hodit. Po jaderné havárii ve Fukušimě v roce 2011 se ale Itálie zařadila mezi země, které daly od jádra ruce pryč.

Třístranný pakt

Nyní je tedy jasné, že dílo započaté Italy firmu Rosatom rozhodně nenadchne. Proto se ve slovenských vládních kruzích zrodil další plán - Rusy by bylo možné přilákat tím, že získají přímo majetkový podíl ve Slovenských elektrárnách. Ve skutečnosti by se tak mohlo zrodit slovensko-česko-ruské partnerství. Slovenský stát by navýšil svůj podíl v tamních elektrárnách z dnešní více než třetiny na více než polovinu. A o druhou polovinu by se podělil ČEZ (větším dílem) a právě Rosatom.

Teoreticky sice záleží na Enelu, komu svůj podíl prodá. Jenže předkupní právo má slovenský stát, který hledá i další možnosti, jak do celého prodeje zasahovat.

Podle dalšího zdroje ČESKÉ POZICE už ale takový scénář ve hře není právě kvůli politickému napětí kolem ukrajinského konfliktu. Teoreticky sice záleží na Enelu, komu svůj podíl prodá. Jenže předkupní právo má slovenský stát, který hledá i další možnosti, jak do celého prodeje zasahovat. Například tím, že předložil Enelu žádost o doplatek ve výši 200 milionů eur za původní privatizaci elektráren do rukou Italů.

Jisté je, že každý zájemce se musí domlouvat jak s Italy, tak se Slováky. A Bratislava nemusí riskovat evropskou kritiku kvůli tomu, že by v dnešní situaci Rusům posvětila předání tak cenného majetku, jakým je podíl v elektrárnách. O tom, že by bylo vhodné, aby Rosatom převzal roli hlavního dodavatele, nicméně není pochyb. Sami Rusové dávají najevo, že jsou jediní, kdo ještě může dát Mochovce do pořádku. A navzdory negativním signálům z Moskvy je nejspíš také pravda to, že Mochovce se stávají špatnou referencí pro bloky ruského typu VVER. Snad je v ruském zájmu s tím něco dělat.

 Ruskou součinnost by nejspíše uvítali i další zájemci o Slovenské elektrárny. Do hry by ještě mohl vstoupit Energetický a průmyslový holding, vedený podnikatelem Danielem Křetínským, který by měl ale zřejmě zájem jen o část slovenské firmy. Italové také mluví o zájmu Číňanů - zřejmě aby povzbudili další uchazeče. Podle slovenských zdrojů však Číňané dosud zvlášť aktivní nebyli.

Slovenské elektrárny.

Počet příspěvků: 21, poslední 26.10.2014 10:38 Zobrazuji posledních 21 příspěvků.