ČEZ má zájem o vstup do Pražské plynárenské

Hlavní město rezignuje na totální ovládnutí firmy, o koupi podílu už jedná Křetínský, Komárek a německá EnBW.

Jan Žižka 6.12.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Dlouhodobá přetahovaná mezi hlavním městem Prahou a německou společností E.ON o další osud firmy Pražská plynárenská se stává nečekanou příležitostí pro další hráče na trhu. O vstup do Pražské plynárenské podle informací ČESKÉ POZICE projevila zájem také tuzemská energetická jednička ČEZ. Má zájem o koupi německého podílu (či jeho části).

Tento obchod by se stal součástí širší transakce, o které jsme již několikrát informovali, a s níž by musel souhlasit jak E.ON, tak pražská metropole. V současné době drží podíl ve výši zhruba tří čtvrtin v Pražské plynárenské právě německá společnost. Vzhledem k holdingové struktuře ale má faktickou kontrolu s pouhým čtvrtinovým podílem Praha, protože ovládá těsně nadpoloviční podíl v holdingu, který je zase mírně nadpolovičním vlastníkem Pražské plynárenské.

Plány vládní strany v metropoli – TOP 09, která chtěla dokoupit veškeré podíly firmy E.ON, narazily na odpor ostatních politických stran. Nyní se jedná, jak podíl hlavního města reálně navýšit tak, aby získalo mírně nadpoloviční většinu. Necelou polovinu Pražské plynárenské by tak mohl koupit další investor.

To, že chce E.ON prodat veškeré podíly – raději dříve než později – je totiž hotová věc. Stejně jako další německé energetické firmy čelí E.ON nepříznivým ekonomickým dopadům postupného odchodu Spolkové republiky Německo od jádra a stahuje se ze střední Evropy.

ČEZ se stal významným alternativním prodejcem plynu a hodlá v dobývání trhu pokračovat. Podíl v Pražské plynárenské by se mu tedy hodil.Nyní jde především o to, kdo bude tím investorem, který získá menšinový podíl. Zatím se mluvilo o třech zájemcích – Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH) řízeném Danielem Křetínským, skupině KKCG podnikatele Karla Komárka a další německé firmě EnBW. Jako čtvrtý hráč vstupuje do hry právě ČEZ. Zatímco s prvními třemi zájemci vedou zástupci města jednání, nyní jde o to, jaký postoj zaujmou ke skupině ČEZ.

Pražská plynárenská zahrnuje jak distribuci, tak prodej plynu. Tuzemská energetická jednička ČEZ se přitom stala významným alternativním prodejcem plynu a hodlá v dobývání tohoto trhu pokračovat. Podíl v Pražské plynárenské by se jí tedy hodil.

Bude to nakonec víc?

Otázkou zůstává, proč vlastně mají čtyři významní energetičtí hráči zájem o „pouhý“ minoritní podíl v Pražské plynárenské. Jedno z možných vysvětlení spočívá v tom, že sázejí na budoucí – pro ně výhodnou – akcionářskou smlouvu. Nebo na rozdělení firmy na distribuční a prodejní část.

Je zjevné, že zastánci kontroly hlavního města nad Pražskou plynárenskou argumentují především strategickým záměrem udržet pod kontrolou distribuci. Z jejich hlediska by bylo velkou chybou, kdyby ji nakonec získal nějaký neseriózní podnikatel – což nelze při ztrátě vlastnické kontroly nikdy vyloučit.

Zároveň se ale objevuje kritika a pochybnosti, proč by mělo mít město pod kontrolou prodej plynu. Tady nicméně lze očekávat další tvrdé střety mezi politiky. Zatímco jedni mohou tvrdit, že je třeba mít pod kontrolou také konečné ceny plynu zákazníkovi, jiní připomenou, že v prodeji je už dnes velmi konkurenční prostředí, které nějaké direktivní zásahy města znemožňuje.

V českém prostředí se nelze vyhnout otázce, jaké mají zmínění čtyři uchazeči vazby na politiky a jak se to projeví třeba při bouřlivých debatách v zastupitelstvuV českém prostředí se pak – jak známo – nelze vyhnout otázce, jaké mají zmínění čtyři uchazeči vazby na politiky a jak se to projeví třeba při bouřlivých debatách v pražském zastupitelstvu. Zajímavé bude sledovat kupříkladu souboj státem ovládané skupiny ČEZ s EPH, jehož největším akcionářem je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Obě uskupení dříve čelila kritikám kvůli přílišné provázanosti zájmů, fakticky se ale stávají stále většími konkurenty. EPH už dnes ovládá Pražskou teplárenskou a hlavní město (které je minoritním akcionářem) naráží na kritiku, že jde holdingu Kellnera a Křetínského příliš na ruku. Údajně se to stalo v případě nové akcionářské smlouvy Pražské teplárenské z loňského roku. EPH jako většinový akcionář Pražské teplárenské a potenciální spoluvlastník Pražské plynárenské by navíc měl vůči městu příliš silnou vyjednávací pozici.

Z hlediska svého dosavadního byznysu se zdá na první pohled outsiderem skupina KKCG Karla Komárka, která se sice zabývá těžbou plynu, ale zatím nebyla aktivní v distribuci a prodeji. Uvidíme, jaká bude její konečná nabídka ve srovnání s konkurenty. Z dřívějších jednání mezi Prahou a firmou E.ON a již vypracovaných odborných posudků vyplývalo, že cena za polovinu Pražské plynárenské by se měla pohybovat okolo čtyř miliard korun. Uvidíme, jak Komárkovu společnost povzbudí vlastnictví terminálů Sazky, kde by teoreticky mohla nabízet i prodej plynu.

Největším paradoxem se zdá zájem německé společnosti EnBW. Jedni Němci odcházejí a druzí by přicházeli? Připomeňme, že E.ON i EnBW patří do kvarteta nejsilnějších německých energetických firem. Trochu jiný pohled se nabízí, když uvážíme, že EnBW už je majoritním akcionářem Pražské energetiky. Zde se tedy nabízí poměrně značná synergie – společný prodej elektřiny a plynu. Spojením podílů ve dvou pražských firmách může EnBW vydělat a lze spekulovat, že by vše nakonec mohla prodat jako celek někomu dalšímu.

Počet příspěvků: 1, poslední 26.11.2013 06:14 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.