ČEZ chce rozšířit své plynárenské panství o Prahu

Energetická jednička Česka projevila zájem o obchodní část Pražské plynárenské. Není ale zdaleka sama, střetne se mimo jiné s Němci, kteří většinově ovládají Pražskou energetiku.

Daniel Beneš foto: Richard Cortés, Česká pozice

Daniel Beneš

Noví vládci pražské metropole, kteří vzešli z loňských voleb, mají námět k zásadním úvahám. Tuzemská energetická jednička ČEZ vysílá jasný signál, že má zájem o obchodní část Pražské plynárenské, kterou nyní ovládá město. Praha by tak za tuto firmu mohla získat miliardy korun.

„Pražská plynárenská nás zajímá. Uvidíme, jestli nás pozvou do soutěže, kdyby se rozhodli prodávat,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro LN. Nabídku firmy hodlá představit novým radním.

ČEZ ale není sám. Silným konkurentem v boji o Pražskou plynárenskou by mohla být další firma z metropole - Pražská energetika (PRE), kterou většinově ovládá německá společnost EnBW. Obě pražské firmy už v minulosti o majetkovém propojení jednaly.

„Máme velký zájem. A také dopis od bývalého náměstka primátora Jiřího Vávry, že po volbách budou příslušná jednání pokračovat,“ uvedl šéf PRE Pavel Elis.

Praha: Vše je možné

Nové vedení města zatím s žádnou jasnou představou o budoucnosti Pražské plynárenské nepřišlo. „Všechno je možné, nevylučujeme různé alternativy budoucího vývoje,“ říká předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček. Další strategie rozvoje se podle něj nyní řeší.

ČEZ by více než zdvojnásobil počet zákazníků, kterým prodává plyn.

Obchodní část Pražské plynárenské se jeví jako velmi lákavá díky více než 420 tisícům zákazníků, jejichž počet v posledních měsících dále rostl. Firma je tuzemskou plynárenskou dvojkou. ČEZ by tak například více než zdvojnásobil počet zákazníků, kterým prodává plyn. Daniel Beneš počítá s tím, že ČEZ by klientům Pražské plynárenské nabídl další servis a především svou tradiční komoditu – elektřinu.

„Vloupe“ se ČEZ ke konkurentovi?

Nabídkou elektřiny by se ale ČEZ „vloupal“ do hájemství svého konkurenta – Pražské energetiky. „Máme s Pražskou plynárenskou stejné zákazníky. Proto dává smysl propojit naše obchodní složky,“ zdůrazňuje Pavel Elis.

Hlavní argument ve prospěch PRE zní: město přece nepůjde proti zájmu vlastní firmy.

Významným menšinovým akcionářem Pražské energetiky je sama česká metropole, a právě proto byla dosud považována za favorita v boji o Pražskou plynárenskou tato „sesterská“ firma. Hlavní argument ve prospěch PRE zní: město přece nepůjde proti zájmu vlastní firmy.

Ale i ČEZ se může opřít o logickou argumentaci. Mnozí totiž mají pochybnosti o tom, zda by se Pražská plynárenská měla fakticky vracet do německých rukou. Dříve ji totiž ovládala společnost E.ON, která se z Prahy stáhla. Velké německé firmy se dostaly do problémů kvůli odklonu Berlína od jaderné energetiky. A často ve skutečnosti nemají zájem o rozvoj ve střední Evropě. Otázkou samozřejmě zůstává, zda se to musí týkat také zrovna EnBW a české metropole.

Lukrativní podnik

Kdyby uspěl ČEZ, majoritní podíl v Pražské plynárenské by pochopitelně získal český stát. Rozhodující páky by pak od města Prahy převzala česká vláda. ČEZ by navíc získáním pražského trhu mohl uplatnit surovinu, kterou již nasmlouval pro svou elektrárnu v Počeradech. Její provoz se ale za dnešních podmínek na trhu nevyplácí.

Firma podle odhadů loni navýšila provozní zisk, který se pohybuje v řádu stovek milionů korun.

Hledání dalšího strategického partnera pro Pražskou plynárenskou město slíbilo už v době, kdy z této firmy odcházel předloni E.ON. Později ale sílil názor, že se novému vedení firmy podařilo Pražskou plynárenskou dobře nastartovat a není v zájmu města se jí zbavovat.

Firma podle odhadů loni navýšila provozní zisk, který se pohybuje v řádu stovek milionů korun. Velmi pravděpodobné je, že se česká metropole nebude chtít zbavit distribuční části Pražské plynárenské. Tady přichází Pavel Elis z PRE s další nabídkou – distribuce obou firem by mohly spolupracovat třeba při budování dalších sítí.

Podle informací ČESKÉ POZICE by cena obchodní části Pražské plynárenské - včetně případného převzetí části dluhu, který vznikl vyplacením firmy E.ON – mohla dosahovat až šesti či sedmi miliard korun. Velkou výhodou je koncentrace velké části zákazníků právě v Praze, jejich relativní vyšší příjmy i loajalita.

O Pražskou plynárenskou už v minulosti projevily předběžný zájem i další společnosti - Energetický a průmyslový holding vedený Danielem Křetínským, skupina KKCG Karla Komárka i alternativní obchodník s energiemi Bohemia Energy.

Počet příspěvků: 1, poslední 6.2.2015 02:33 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.