ČEZ buduje dobíjecí síť pro elektromobily

Zájem o první elektrické stanice projevily obce, obchodní centra i dopravní firmy. Letos vznikne 50 stanic, celkem jich bude asi 200.

Automobilka Peugeot pronajme Skupině ČEZ pro příští rok deset vozů i0n, čímž by se měl stimulovat rozvoj „elektromobility“ v Česku. foto: ©? PeugeotČeská pozice

Automobilka Peugeot pronajme Skupině ČEZ pro příští rok deset vozů i0n, čímž by se měl stimulovat rozvoj „elektromobility“ v Česku.

Opanují elektrická vozítka české silnice? Přispět k tomu má projekt, na němž se podílí automobilka Peugeot a Skupina ČEZ. Dohoda byla podepsána v prosinci a nyní se rýsuje další etapa rozvoje „elektromobility“ v Česku. ČEZ letos instaluje napříč republikou padesátku dobíjecích stanovišť pro e-auta, celkem má být do roku 2013 takových stanovišť 200. Martin Roman, generální ředitel a předseda představenstva Skupiny ČEZ, dnes představil první partnery, kteří dají e-mobilitě prostor.

Partnery pro zbudování stanic se staly developeři, obce i síť rychlého občerstvení.„Čeká nás přechodné období, než si na elektromobily zvykneme. Zpočátku nepůjde o nějaký zázračný byznys model, spíše bude dotován,“ řekl Roman o první etapě, která však údajně slibuje zářnou budoucnost ekologické dopravy. Spolu s energetickým gigantem propaguje elektromobilitu i koncern Peugeot, jenž poskytne formou pronájmu celkem 65 autíček i0n. Na nově spuštěném webu představují obě korporace výhody nebenzínové dopravy, mezi něž patří především absence emisí, minimální hlučnost jízdy a nízká cena provozu. „V první fázi budeme elektřinu prodávat za zcela symbolickou cenu,“ tvrdí Roman.

Premiérovými partnery projektu, kteří pomohou vytvořit českou infrastrukturu pro e-auta, jsou: ECE – Arkády, obce Dolní Břežany a Praha 16 – Radotín, Group AIG/Lincoln, Inter IKEA Center Group, Kaufland, McDonald´s, ORCO, Ségécé, Tesco, TNT Express a Vinci Park. „Našimi partnery logicky budou ti, jichž se doprava ve městech dotýká – tedy třeba provozovatelé parkovacích míst  či obchodní centra,“ míní Roman.

Elektrozínky u hypermarketu i v Mekáči

I proto jsou mezi partnery zástupci hypermarketových a zábavních středisek, ale i řetězce fastfoodů. „Spojení hamburgerů a elektromobilů vypadá na první pohled bizarně, ale v kombinaci s naším konceptem Drive-Thru restaurací jde o pochopitelný krok do budoucna,“ říká Radek Janalík, generální ředitel McDonald´s ČR/SR.

Provoz elektromobilů vyzkouší i v Dolních Břežanech, kde vyrůstá nejvýkonnější laser světa, jak ČESKÁ POZICE informovala. Podle starosty Věslava Michalíka tak lidé mohou dobíjecích stanic využít jak ve své modernizující se obci, tak i na Chodově, kam řada obyvatel dojíždí za prací. Na nějaké delší výlety ale mohou zapomenout. Dojezd elektrických autíček na jedno nabití činí pouhých 150 kilometrů a plné dobití baterií trvá celých šest hodin! Zatím jediná rychlonabíječka, která totéž zvládne za 30 minut, bude dle představitelů ČEZ situována u firemní centrály v Praze 4 na Budějovické.

ČEZ chce využít elektromobily nejen pro vlastní potřebu, ale hodlá je i poskytovat svým partnerům. Dva vozy byly testovány ve Vrchlabí, jež se stalo prvním energeticky „chytrým regionem“ v ČR. Právě tam se má vyzkoušet, jak by elektromobilita fungovala v systému takzvaných chytrých sítí (Smart Grids), které jsou stejně jako pojekt E/MOBILITY též součástí konceptu FUTUR/E/MOTION. Ten se snaží zachytit nové trendy v energetice a energetických inovacích. Alternativy spalovacích motorů a snižování emisí mohou být správnou cestou.

Počet příspěvků: 1, poslední 3.5.2011 08:15 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.