Četli čeští politici rezoluci OSN o nezávislosti kontrolních institucí?

Volba prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu se odsouvá na červenec. Politici se zatím nedokázali dohodnout na kandidátovi.

Bod 92 programu nynější schůze Poslanecké sněmovny zní: návrh na volbu kandidáta na jmenování do funkce prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Vyškrtnut zatím nebyl, i když je už týden zřejmé, že jméno nového šéfa NKÚ budeme znát nejdříve v červenci. Důvod? Koaliční politici se zatím nedokázali na osobě, která kontrolní úřad povede dalších devět let, dohodnout.

Ještě než začnou další kolo debat, měli by si přečíst alespoň výtah z rezoluce „Podpora efektivity, zodpovědnosti, účelnosti a transparentnosti veřejné správy posílením nejvyšších kontrolních institucí“, kterou přijalo na konci loňského roku Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN). V dokumentu OSN poprvé přímo uznala, že kontrolní úřady potřebují pro objektivní a účelný výkon své činnosti být nezávislé na kontrolovaných subjektech a chráněné proti vnějším vlivům.

Připomeňme, že bývalý prezident NKÚ František Dohnal musel funkci opustit poté, co byl 20. února pravomocně odsouzen. Od té doby se v médiích objevilo nespočet proklamací politiků, že nový prezident by měl být nestraník a důvěryhodný člověk pokud možno působící mimo politiku. Jenže až doposud posloužili potenciální adepti na funkci šéfa NKÚ hlavně jako prostředek k prosazování něčích politických zájmů.

Více o výběru nového šéfa NKÚ si přečtete v článku: Kdo tahá za nitky při hledání prezidenta NKÚ? Petr Tluchoř!

Martin Cabejšek Četli, a mohli se přitom... ...podělat smíchy. 15:30 15.6.2012

Počet příspěvků: 1, poslední 15.6.2012 03:30 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.