Diskuse k článku

Čeština je genderově nevyvážená. Je třeba ji revidovat

Podle socioložky Jany Valdrové má mateřský jazyk zásadní vliv na vnímání světa. A je přesvědčena, že čeština staví ženy automaticky do podřadné pozice, čemuž se věnuje ve své knize Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit. Proto vyzývá jazykovědce k analýze češtiny z hlediska rovnosti pohlaví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pechar 11.2.2019 0:33

Re: Mluvnický rod není gender

Žene a psi běželi? Jestli s tím mají genderistky problém, tak ať neběhají se psy.

M. Pechar 11.2.2019 0:25

Re:

„... Z toho, že tvůj táta omakával kravám koule na jarmarcích, z toho jsi nezbohat!“

L. Pergaud, Knoflíková válka.

M. Pechar 11.2.2019 0:22

Re: "Chybí ženská verze"

Mycí žínka ano, mycí mužíček ne?

Namísto semináře budou genderistky absolvovat ovuláře.

C. Sangrail 16.1.2019 20:45

Shoda přísudku s podmětem

"Shoda přísudku s podmětem. Jeden muž a sto žen přišli. Sloveso má měkké i podle mužského rodu."

Ne. Ne "podle mužského rodu", nýbrž homografně s mužským rodem. Koncovka množného čísla pro smíšenou skupinu osob je stejná jako pro skupinu mužů. V tom není žádné hodnocení. Měkké i píšeme i ve větě: "Sto žen a jeden sněhulák stáli na mraze." Že by čeština stranila sněhulákům?

C. Sangrail 16.1.2019 20:42

"Chybí ženská verze"

Chybí ženská verze některých výrazů: „Můžeme říct, že je někdo odvážný. Když je ale mimořádně odvážný, řekneme, že ,má koule‘.“ To je naprostá kazuistika. Vyvozovat něco z jednoho jediného výrazu? A co třeba "panenská příroda"? Proč ne panická? A "mateřský jazyk"? Atd. atd. Dalo by se najít mnoho protipříkladů, ale ani z jednoho by nevyplývalo, že čeština straní ženám, stejně jako z "koulí" nevyplývá, že straní mužům. Pokud tento konkrétní výraz vadí, nechť není používán. Já jsem ho ještě v životě nevyslovil, je mi odporný a nechápu, jak ho můžou používat ženy.

C. Sangrail 16.1.2019 20:38

V čem prý jazyk nadbíhá mužům

1) "Pravidla o shodě podmětu s přísudkem." Nejde o nadbíhání mužům. V češtině nemáme zvláštní plurálový tvar pro smíšenou skupinu osob, který by neoznačoval zároveň také skupinu osob téhož pohlaví (konkrétně mužů). Aforisticky řečeno, je to spíš znevýhodnění mužů: nemají pro sebe vlastní plurálový tvar. Jinak v jazyce je koncovka jako koncovka: žádná není nabita ideologickou silou a nevyjadřuje hodnocení.

2) "Názvy studijních oborů." Např. sociologie?

3) "Používání názvů profesí jako politik, pracovník, vědec." Používá je i spousta žen. Slyšel jsem mnoho lékařek říct: "Já jako ortoped..." apod.

4) "Výrazy, pro něž chybí ženský ekvivalent." Třeba člověk? Pro slovo "osoba" zase chybí mužský ekvivalent. Není to náhodou tím, že ty výrazy jsou genderově neutrální?

D. Růžek 10.1.2019 0:06

Takovou krávu by měli od rána do večera kopat do.....

J. Ráž 9.1.2019 14:29

Re: O genderu

Dobře popsáno!

Wikipedie: Gender ([dʒɛndr), česky také někdy rod, je pojem užívaný pro označení osobní identity a společenské role jedince ve vztahu k maskulinitě a feminitě.

Souhlasím, že pojem "Gender" je de facto jen newspeak doby postfaktické, bez jakéhokoliv prakticky použitelného významu, ale o to více politicky lehce zneužitelného - viz ta "vědkyně|".

J. Ráž 9.1.2019 14:20

Re: A je to.

Když jsem jako skalní štatlař z Oltecu skládal v roce 1962 závěrečné učňovské zkoušky v Práglu, měl jsem problém, neb jsem jsem nerozuměl termínům jako "posuvné měřítko", "důlčik", "škrabák", měřič předstihu", "dláto", "závitník" , a pod, z nichž mnohé jsem slyšel po prvé v životě.

Slovník pro nebrňáky: Posuvné měřítko= Šuplera; Důlčik= Lochajzl, Škrabák = Šábr, Měřič předstihu = Fórmetr; Dláto = Majzl, Závitník = Vintovač; Kladivo = Bác-hamr; Šroubovák = Šraubcígr, Montážní pomůcka = Fórichtung

J. Ráž 9.1.2019 14:05

Vědkyně?

Jen další do seznamu genderově zběsilých sufražetek!

J. Tínek 9.1.2019 13:53

Re: O genderu

Bingo...

J. Tínek 9.1.2019 13:51

Kolik vědců a vědkyň se bude zabývat

tímto "kardinálním" problémem ? Kolik to bude stát ? Tvl, kdekdo si hledá a vymýšlí práci, jen aby nemusel dělat nic užitečného...A univerzity budou produkovat další a další zbytečné mamlasy a mamlasky, aby si našli(y) nějaký dobře placený šolich do konce života...

J. Šrámek 9.1.2019 10:08

A je to.

A už je to tady!Blbost nade všecko.Jen pár poblázněných ženských se může ztrhat,aby se nějak zviditelnily.Nebo ,,i"?Český jazyk se může zjednodušit,ale ty následky!Pro mne jako Moravana a ještě k tomu z Brna je spisovná čeština stejně trochu ,,cizí" jazyk.Co tak ,,brněnštinu",tedy hantec,povýšit na spisovný jazyk a je to.I sousedé by nám lépe rozuměli.Obzvláště ti dělnických profesí.Viz slova jako majzl,vint,šuplera a podobně.

M. Sluka 9.1.2019 9:38

Genderová rovnost

Zakázat chromozóm Y! Bylo by po problémech!

R. Johnová 9.1.2019 9:25

Re: Kdo to platí?

Nepochybuji. A děkuji za hezký nový termín, který jste mě naučil.

P. Pruner 9.1.2019 8:47

finance

Je neuvěřitelné co všechno se u nás financuje z peněz daňových poplatníků a pak se sbírají víčka od PETek....

V. Kopta 9.1.2019 8:23

i/y

mě by zajímalo jak vydedukovala, že měkké i je nadřazeno tvrdému y?

L. Florner 9.1.2019 5:21

O genderu

„Píšu o tom blog a dostávám nelichotivé reakce. Někteří lidé ani pořádně nevědí, co je gender, ale kritizují.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/cestina-je-genderove-nevyvazena-je-treba-ji-revidovat-pdx-/tema.aspx?c=A190103_172600_pozice-tema_lube&"

Ano, gender je ve skutečnosti nic. Jen abstrakce dovedená k nesmyslnosti. Umělý konstrukt. Mnohotvárná nejednoznačnost umožňující každému používat gender přesně tak, jak momentálně potřebuje a jak jej vnímá. Třeba jako zbraň proti několum kdo gender vnímá jinak, nebo jej nevnímá vůbec. Gender je objekt, jehož veškeré vazby s realitou mohou být kdykoliv dle potřeb zpřetrhány nebo přejrouceny a redukovány do té míry, že už není nikdo, kdo by mu mohl rozumnět. Je to newspeak doby postfaktické. Ptydepe éterických studijních oborů.

A proč si to myslím? Protože neexistuje nikdo, kdo by dokázal pojem gender jednoduše vysvětlit. Slovně, matematicky, selským rozumem... Protože gender nic nepřináší, ani tu rovnost mužů a žen (což je, mimochodem, nejspíš taky

J. Kopis 9.1.2019 5:18

Volby do evropského parlamentu

jsou 24. a 25. května. Příležitost pokusit se omezit podobné pitomosti na přijatelné minimum.

J. Kopis 9.1.2019 5:12

Re: Kdo to platí?

Cestou státem podporovaných lidskoprávních neziskovek zcela určitě! Takto je financování sorosjugend nastaveno.

I. Štípek 9.1.2019 0:58

Gender a jiné šílenosti

Zachvátí-li tě, zahyneš!

Uplnej Vypatlanec 8.1.2019 20:05

Re: Hloupa zenska

a kdo by taky neco takovyho soulozil ?

R. Johnová 8.1.2019 19:20

Kdo to platí?

Jako ekonoma (makroekonoma, tedy ne jako ekonomku ve smyslu účetní z účtárny) by mě zajímalo, jestli jsem si na takovou studii přispěla ze svých daní.

V. Kun 8.1.2019 16:55

Re: neuvěřitelná hloupost

Pravdu díš Dlouhý! Proč Valdarová nepoužila pro sebe rod KRÁVA? Je také ona, jako Jana:

V. Kun 8.1.2019 16:48

Pod psa.

Valdrová se zaručeně řadí PSA se svými názory!

E. Hejlek 8.1.2019 16:08

Nic víc než nafouklé kecy

Lidovky a Valdrová nemají rozumnější téma tak kecají do toho čemu až tak nerozumí-Čeština je genderově nevyvážená. Je třeba ji revidovat-navíc ani pořádně česky neumí!!!!!!!! Proč je použito slovo: "genderově"????? vysvětli to Valdrová!!

C. Sangrail 8.1.2019 15:45

A ještě jedna věc

"Ve své knize Valdrová uvádí příběh: „Otec se synem spěchá automobilem domů a dojde k vážné dopravní nehodě. Otec na místě umírá, syn je převezen do nedaleké nemocnice na operační sál. Službu konající chirurg při spatření dítěte zoufale vykřikne: Nemohu operovat! Je to můj syn!“ Valdrová se ptá čtenářů, jak je to možné? „Doba rozluštění – chirurgem je chlapcova matka – je přímo úměrná tomu, jak pevně je představa chirurga v naší mysli a pracovní síly obecně spojena s obrazem muže,“ uvádí socioložka." Nebo má synek prostě dva tatínky? Jak příznačné, že socioložce, pro kterou je gender tak významné téma, vůbec nepřijde na mysl tato možnost?

C. Sangrail 8.1.2019 15:40

Mluvnický rod není gender

2) Proč z gramatického (a v některých případech čistě pravopisného) rozdílu hned vyvozovat, co je "víc" a co "míň"? Pes není víc než žena. Slovo "pes" je holt životné maskulinum a jako takové se pojí s určitou koncovkou, to je všechno. „Když mluvíme o ženě a psovi, pes je z hlediska jazyka víc. V přísudku budeme tedy psát měkké i,“ říká socioložka Jana Valdrová. Ne, pes (jako živočich) není z hlediska jazyka víc než žena (jako člověk ženského pohlaví). Jen slovo "pes" je v množném čísle víc rozhodující než slovo "žena". Jsou to slova! Představme si je jako nálepky pro mentální pojmy. Můžeme mít mentální pojem určité ženy a označíme ji jako "člověka", tedy mužským rodem. Naopak muže můžeme označit jako "osobu". Mluvnický rod nemá striktně vzato nic společného s pohlavím ani lidstvím. U maskulin máme kategorii životnosti, u feminin ne. Proto z hlediska jazyka je "víc" než žena dokonce i sněhulák a strašák do zelí...

C. Sangrail 8.1.2019 15:39

Čeština je genderově zcela neutrální

Jelikož se jedná prakticky o tentýž článek, jen zopakuji své komentáře z minulé diskuse:

1) Představa, že gramatický a pravopisný do takové míry ovlivňuje genderové stereotypy, by logicky musela vést k závěru, že maďarština, která vůbec nezná kategorii mluvnického rodu, bude nejvhodnějším podhoubím pro rovnoprávnost pohlaví. Jaká je však skutečnost? Je maďarská společnost méně patriarchální a sexistická než zbytek - řekněme - střední Evropy? Odpovězme si sami.

C. Sangrail 8.1.2019 15:37

Proč po měsíci stejné téma?

Na toto téma vyšel v Lidovkách článek 4. 12. 2018. Uplynul měsíc a tentokrát na České pozici vychází článek o téže socioložce s týmž senzacechtivým tvrzením v titulku. Proč? Snaha změnit diskurs? Protlačit určitou agendu?

https://www.lidovky.cz/noviny/zmuzilost-a-zbabelost-strani-cestina-muzum-sociolozka-upozornuje-na-genderovou-nevyvazenost.A181203_222505_ln_domov_ele