Diskuse k článku

Čeští výrobci potřebují garanci státu na odběr ochranných pomůcek

Vládní politici slibovali nákupy ochranných pomůcek od tuzemských výrobců místo dodávek z Číny. České firmy proto začaly posilovat výrobní kapacity a očekávat slibovanou podporu od státu, nejméně v podobě garantovaných odběrů. Od vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru je však realita jiná – nákup ochranných pomůcek z Česka vázne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rádl 6.5.2020 10:27

Výroba klasických roušek je velmi jednoduchá a skutečné výrobní náklady musí být mizivé. Samozřejmě v době krize trh vytlačí ceny vysoko, ale na takových cenách se nedá postavit businesscase. Ceny spadnou na haléřové hodnoty, státní zprávy se poučí a udělají si strategické rezervy a za desítky, nebo i stovky Kč za roušku to nikdo nekoupí. A jestli to firmy nepochopily a nalákány vysokou cenou nakoupily stroje, tak je to od nich nerozumné a stát by za to neměl nést žádnou zodpovědnost.

Pokud chtějí české firmy v této oblasti uspět, musí přijít s nějakou přidanou hodnotou. Psalo se o nanorouškách nebo o rouškách s obsahem stříbra, atd. To je dle mého názoru jediná cesta pro českou firmu.