Čeští solárníci mají dalšího soupeře – Brusel

Solárníci, kteří žalují český stát, budou muset přemoci i jiného než českého protivníka. V případě, že by spory kvůli sluneční dani Česko prohrálo, zatrhne mu zřejmě Evropská komise vyplatit odškodné. Oslavy z případného vítězství by mohly solárníkům zhořknout.

Především u zemních instalací se dá účinnost zvýšit sledovacími systémy (takzvané slunečnice) – zařízením s elektromotorem, které během celého dne natáčí panely tak, aby byly vůči slunci v ideální poloze. foto: Lidovky.cz

Především u zemních instalací se dá účinnost zvýšit sledovacími systémy...

Miliony investované solárními firmami do právníků, kteří mají vymoci na českém státu odškodné v řádu miliard korun, mohou přijít i v případě výhry vniveč. Do sporů s investory do slunečních elektráren se totiž vložila také Evropská komise. A to dle informací LN s jedním konkrétním cílem: aby zajistila, že i v případě výhry v arbitrážích proti Česku nedostanou ani euro. Bruselská administrativa by to totiž považovala za nedovolenou podporu.

Aktuálně řeší tribunály v Haagu sedm samostatných sporů kvůli speciální solární dani, kterou Česko uvalilo na solární elektrárny od roku 2011. Investoři v nich žádají náhradu škody ve výši asi 3,3 miliardy korun. U šesti z nich už vloni projevila zájem zapojit se i Evropská komise. V žádosti o to, aby byly její argumenty vyslechnuty, mimo jiné uvádí, že „tyto arbitráže se mohou dotýkat otázek práva Evropské unie“.

Rumunský příklad

Ve zkratce: bruselští úředníci se staví na stranu Česka, když obhajují jeho postup, kterým měla být omezena neoprávněná státní podpora. V dopise pak Komise varuje, že by i případně přiznané odškodné mohlo být považováno za nedovolenou státní podporu.

Vzhledem k citlivosti případů jsou účastníci sporů skoupí na slovo.

Brusel má ve svém postupu proti arbitrážím novou zbraň. A to zákaz členskému státu arbitry přiznané odškodné vyplatit.

„K průběhu sporu se nebudeme vyjadřovat,“ odpověděl na otázku, zda se neobává, že Brusel případnou výplatu odškodného zatrhne, šéf skupiny Natland Tomáš Raška. Jedna z firem skupiny – konkrétně holandská Natland Investment Group, která byla investorem v jedné z největších solárních firem v Česku Energy 21 – je iniciátorem jednoho z běžících procesů.

„S ohledem na skutečnost, že otázka veřejné podpory dle článku 108 smlouvy o fungování Evropské unie spadá do kompetence Evropské komise, Česká republika iniciativu Komise nerozporuje,“ uvedla Marie Talašová, šéfka arbitrážního oddělení ministerstva financí.

Obecně přitom platí, že tribunály Evropskou komisi v poslední době do sporů připouštějí. Nakolik její argumenty zohledňují, je těžké posoudit, protože řada verdiktů je neveřejná. Nicméně například argumentaci, že smlouvy o ochraně investic mezi jednotlivými státy Evropské unie už jsou neplatné, protože je plně nahradilo evropské právo, mezinárodní soudy v minulosti zamítly.

Brusel ale má ve svém postupu proti arbitrážím novou zbraň. A to zákaz členskému státu arbitry přiznané odškodné vyplatit. A to v analogickém případu k solárním sporům. Jde o případ švédských investorů a rumunských expatů Ioana a Viorela Miculových proti bývalé domovině Rumunsku. To v přípravách na vstup do Unie zrušilo od roku 2005 státní podporu v podobě daňových úlev pro podnikatele v méně rozvinutých oblastech, která měla původně platit až do roku 2009. Podniky Miculových díky pobídkám rozjely byznys na zpracování octa, sirupu nebo minerální vody v severozápadní části země. Od roku 2005 se pak s Rumunskem o chybějící podporu na základě smlouvy o ochraně investic mezi Švédskem a balkánskou zemí soudily.

V závěru roku 2013 jim arbitři přiznali náhradu škody ve výši 118 milionů dolarů a k tomu úroky. Celkem se tak odškodné vyšplhalo na 250 milionů dolarů. Komise, která stála už v průběhu jednání na straně Rumunska, ovšem svým letošním rozhodnutím Bukurešti zakázala podřídit se arbitrážnímu verdiktu. Zároveň nařídila Miculovým firmám, aby obdrženou část výplaty odškodného vrátily, protože jde o nedovolenou státní podporu.

Namísto oslav vítězství v arbitrážním procesu tak švédští investoři dál bojují u soudu proti Evropské komisi a počítají narůstající účet za právníky. Ten se do rozhodnutí v roce 2013 na jejich straně vyšplhal na 18,4 milionu dolarů. Rumunsko přišli právníci na 11,5 milionu.

Pryč z Unie?

„Poučením pro evropské investory z případu Micula je, že jedinou cestou, jak ochránit své investice a vyhnout se zásahům Evropské komise, je restrukturalizovat své firmy tak, aby sídlily mimo dosah Bruselu. Například ve Švýcarsku nebo třeba Makedonii,“ komentoval rumunský příběh Nikos Lavranos ze švýcarské společnosti Global Investment Protection, jež se na zřizování mezinárodních struktur pro investory specializuje.

„Poučením pro evropské investory z případu Micula je, že jedinou cestou, jak ochránit své investice a vyhnout se zásahům Evropské komise, je restrukturalizovat své firmy tak, aby sídlily mimo dosah Bruselu.“

Podobný postup jako v případě Micula se dá pak očekávat i v případě, že by investoři do solárních elektráren porazili v Haagu Česko. A to by mohlo mít dopady i na spory, jež kvůli slunečním elektrárnám vedou investoři s jinými unijními státy, upozorňuje magazín Investment Arbitration Reporter. Podle něj kvůli solárnímu byznysu jsou proti ostatním unijním členům vedeny desítky sporů, kdy nejvíce z nich běží proti Španělsku. To čelí jedenácti různým žalobám. V těchto sporech se dosud bruselský aparát neangažoval, dá se to však očekávat.

Česko uvalilo speciální daň na výnosy z provozu solárních elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Od roku 2011 do roku 2013 byla ve výši 26 procent. Vloni poklesla na 10 procent. Celkem na ní stát za čtyři roky vybral asi 20 miliard korun.

Solární spory, po nichž jde Brusel

Celkově firmy žalující Česko kvůli solární dani požadují odškodné okolo 3,3 miliardy korun.

ŽALUJÍCÍ SPOLEČNOSTI, O JEJICHŽ SPORY SE ZAJÍMÁ UNIE:

  • Antaris a další
  • Natland Investment Group a další
  • I. C. W. Europe Investments Ltd.
  • Voltaic Network GmbH
  • Photovoltaik Knopf Betriebs-GmbH
  • WA Investments-Europa Nova Limited

Počet příspěvků: 1, poslední 3.6.2015 04:24 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.