Čeští bílí koně hubí africké nosorožce

Pod záminkou povoleného vývozu loveckých trofejí přepravují najatí Češi z Afriky rohy nosorožců, které vzápětí vyšlou na černý asijský trh.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Přísná mezinárodní úmluva na ochranu volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin CITES dokonale reguluje vývoz a dovoz vzácných druhů i výrobků z nich. U dovozu živočichů a rostlin z divoké přírody exotických zemí se regulace prakticky rovná úplnému zákazu. Dá se obejít jen riskantním pašováním nebo pohodlnou cestou vývozu loveckých trofejí.

Nikdo dříve neměl tušení, k čemu taková výjimka vývozu trofejí, původně zamýšlená jako úlitba rozmařilým evropským lovcům, může posloužit. Nyní je zneužívána k legalizaci vývozu ceněných nosorožčích rohů a sloních klů z Afriky do Evropy. Podle regulí by měl být lovec doživotním majitelem trofeje. Jenže bílými koni oficiálně dovezené trofeje se na evropském černém trhu náhle propadnou a jsou už potajmu exportovány do Asie. U nás operující česko-vietnamské podloudné spolky určitě nejsou v Evropě osamoceny.

Překupníci v asijských zemích živí mezi lidmi pověru, že rozemleté kly a rohy léčí rakovinuZrušení výjimky vývozu trofejí proto patří mezi strategické priority Evropského parlamentu (EP) při jednání konference o úmluvě CITES, která se koná od 3. do 14. března v thajském Bangkoku. Mezi klíčové požadavky EP se zákaz trofejního lovu dostal pozměňovacím návrhem českého europoslance Pavla Poce.

K čemu nosorožčí rohy a sloní kly vlastně slouží? Překupníci v asijských zemích živí mezi lidmi pověru, že rozemleté kly a rohy léčí rakovinu. Snaha získat tento „léčivý prášek“ proto mnohonásobně překonává veškerý dřívější zájem zdobit slonovinou předměty nebo ji užívat v rozemleté podobě jako afrodiziakum.

Najatí ostrostřelci

České případy zneužití dovozních povolení pod záminkou dovozu loveckých trofejí jsou dosud v šetření, takže Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nemůže zmiňovat odstrašující detaily. Nicméně pracovnice ČIŽP Pavla Říhová ubezpečila, že vybraní „lovci“ nepotřebují k lovu zbrojní pas ani lovecký lístek, ba ani pušku. Jejich cílem je ulovit razítko, aby převoz rohů a klů z upytlačených zvířat z Afriky do Evropy byl legální. To další zařídí mafie. Střílet umět nemusejí, pušku do rukou by jim nesvěřili ani organizátoři podloudné akce, kteří je do Afriky přivezli. Přesto jim úřady v Jihoafrické republice byly ochotny dát razítko na legální vývoz trofejí.

V Africe je o tyto praktiky vleklý spor. Keňa cítí zodpovědnost za ubývání těchto velkých savců a chce vývozy trofejí úplně zakázat. Naopak jihoafrickým úřadům přináší soudobá praxe jakýsi profit, a tak chtějí vývoz trofejí v této podobě zachovat.

Není vůbec jisté, že konference smluvních zemí úmluvy CITES tento pokoutný jev od základu zrušíAni na straně evropského adresáta, v zemích Evropské unie, nepanuje jednotné přesvědčení, zda dovoz loveckých trofejí do Evropy, a tím i jejich nelegální putování do Asie, okamžitě zastavit. Rozhodnost Evropského parlamentu některým evropským zemím chybí. A tak není vůbec jisté, že konference smluvních zemí úmluvy CITES tento pokoutný jev od základu zruší.

Avšak zastavujte nelegální obchod, když za kilogram rohu lze získat 50 až 60 000 dolarů!

Poc připomíná: „Takový lov decimuje populace především afrických zvířat takovou rychlostí, že překračuje jejich možnou schopnost přirozené reprodukce.“

Počet příspěvků: 1, poslední 9.3.2013 08:10 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.