Cesta k chytřejšímu betonu dlážděná 838 miliony korun

Nová stavařská centrála má v Česku vylepšit materiály i technologie, jež povedou třeba k odolnějším budovám vůči teroristům.

Aby beton nepraskal, k tomu mají přispět výzkumníci z VUT v Brně. Nový projekt AdMaS se zaměří nejen na zlepšování betonu, ale i na pokročilé konstrukční metody. foto: © Webstyle Magazine, Anton PeckČeská pozice

Aby beton nepraskal, k tomu mají přispět výzkumníci z VUT v Brně. Nový projekt AdMaS se zaměří nejen na zlepšování betonu, ale i na pokročilé konstrukční metody.

Další z velkolepě koncipovaných výzkumných záměrů, jež by měl přispět k modernějším technologiím a materiálům ve stavebnictví, byl potvrzen.  Ve středu ministr školství Josef Dobeš (VV) rozhodl o udělení dotace pracovišti Advanced Building Materials, Structures and Technologies (AdMaS), které připravuje Fakulta stavební VUT v Brně.

„Stavět bychom měli už příští rok na podzim, ostrý provoz centra začne 1. července 2014. Dotace z fondů Evropské unie činí 838 milionů korun," řekl ČESKÉ POZICI děkan Stanislav Drochytka. Centrum bude zbudováno v brněnských Medlánkách, nová místa by mělo nabídnout asi stovce výzkumníků.

Kromě vylepšování betonu, který se v ČR stará o šedesát procent veškeré výstavby, se AdMaS zaměří i na nové trendy: využití tepelně odolných nátěrů nebo nanočástic. Cílem je vytvořit též technologie, které povedou k odolnějším budovám vůči teroristickým útokům, například u jaderných zařízení.

Vzniká česká stavařská centrála?

„V Česku existovala spousta výzkumných ústavů: materiálových, staticko-konstrukčních, technologických... Jenže na komerční bázi moc nespolupracovaly. My máme nyní jedinečnou výhodu, že to umíme celé spojit, dokonce i s firmami z oboru,“ tvrdí navrhovatel AdMaS, ředitel projektu a prorektor VUT Petr Štěpánek. Dvěma stěžejními osami jsou pokročilé materiály a konstrukce. Oba programy by se měly doplňovat, což spolu s unikátním přístrojovým vybavením a spoluprací týmů napříč univerzitami (včetně ČVUT) může vytvořit českou „stavařskou centrálu“.

Středisko má již přislíbeny desítky firemních zájemců ze stavebnictvíZájem mají i firmy. Jak před časem informoval týdeník Euro, středisko má již přislíbeno čtyřicet až padesát firemních zájemců, mezi nimiž nechybějí Metrostav, Skanska, Stomix, Subterra, Bonatrans, AŽD Praha, Prefa, Presbeton, OHL ŽS, ale ani nanotechnologické Elmarco nebo Skupina ČEZ. Roční rozpočet centra by měl sahat ke sto milionům korun.

„Pokud chceme mít Českou republiku konkurenceschopnou v rámci Evropy nebo ještě lépe v rámci globální světové ekonomiky, je podpora špičkových center aplikovaného výzkumu a vývoje neoddiskutovatelná. Spolupráce s podnikovou sférou a vědecko-výzkumná podpora významných národních průmyslových odvětví je pak jednou z nejefektivnějších cest jak toho dosáhnout," uvedl při podpisu ministr Dobeš.