Český Via Chem Group koupil slovenskou chemičku NCHZ. Gratulujeme!

Firma známá z kauzy Key Investments se nezavázala zachovat provoz podniku v příštích pěti letech, přestože si to věřitelé přáli.

Novým majitelem slovenské chemičky Novácké chemické závody (NCHZ) se stala česká firma Via Chem Group. Rozhodl o tom nedávno Okresní soud v Trenčíně. Via Chem Group firmu získal za 2,2 milionu eur, druhý zájemce, společnost M-Energo, nabídl o 200 tisíc eur méně. Ani jedna z nabídek však neobsahovala závazek zachovat provoz podniku v příštích pěti letech, přestože si to věřitelé přáli.

Společnost Via Chem Group je známá z kauzy Key Investments. Městské části Praha 6 a Praha 10, ale i město Sokolov mají v portfoliu neobchodované dluhopisy této firmy za několik set milionů korun. Na Via Chem Group podala koncem loňského roku společnost Calpit Consultants Corp. žalobu na nucenou likvidaci soudem pro nedodržování základních povinností společnosti. Jde o nesvolávání výročních valných hromad, neschvalování účetních výkazů, neuznávání návrhů akcionáře s polovičním podílem na akciovém kapitálu a hlasovacích právech, vyvádění majetku bez souhlasu valné hromady a podobně. Tak takového skvělého investora si na Slovensku pořídili!

Podle slovenských médií měla k veřejné soutěži, kterou vyhrál Via Chem Group, výhrady i Evropská komise, jež si na NCHZ nárokuje 19,6 milionu eur. Podmínky tendru však připravil konkurzní soud, jenž podle primátora Nováků Dušana Šimky nerespektoval názor věřitelů, kteří chtěli chemičku prodat jen za podmínky, že nový majitel bude provozovat chemičku dalších pět let a nepřevede ji na nikoho jiného. Soud podmínky soutěže změnil na návrh menšinového věřitele s pohledávkou vůči NCHZ jen ve výši 650 eur!

Ve prospěch Via Chem Group hlasovali věřitelé jako Poštovní banka či město Nováky. Tři státní věřitelé – Fond národního majetku, Slovenská záruční a rozvojová banka a Envirofond SR – se hlasování zdrželi. „Město Nováky raději oželí finanční prostředky, které NCHZ dluží městu, jde nám hlavně o to, aby lidé nepřišli o práci,“ dodal primátor Šimka.

Novácká chemička se dostala do problémů poté, co Evropská komise loni rozhodla, že podnik a jeho mateřská společnost 1. garantovaná, mají zaplatit za kartelové dohody s dalšími evropskými chemickými společnostmi pokutu 19,6 milionu eur. NCHZ podaly po udělení pokuty návrh na konkurz, čemu soud vyhověl.

Počet příspěvků: 4, poslední 15.1.2012 09:39 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.