Český velmistr David Navara triumfoval na šachové olympiádě v Istanbulu

Dvě české stopy na vrcholném klání šachistů: nejvíce bodů získal gentleman Navara a vítězství Arménie zajistil Sergej Movsesjan žijící v ČR.

Velmistr David Navara na šachové olympiádě v Istanbulu osobně uspěl, získal nejvíc bodů ze všech. foto: © World Chess Cup 2011Česká pozice

Velmistr David Navara na šachové olympiádě v Istanbulu osobně uspěl, získal nejvíc bodů ze všech.

Český reprezentační tým na právě skončené šachové olympiádě v Istanbulu zrovna nezářil, přesto do dění právě skončených klání Česko svou stopu, a to hned dvakrát, výrazně otisklo. 

Velmistr David Navara získal na šachové olympiádě nejvíce bodů ze všech 750 zúčastněných šachistů, a vyhrál tak „kanadské bodování“ ziskem 9,5 bodu z 11 partií. Mimořádný byl Navarův výkon i z hlediska šachového výkonu přepočítaného podle ratingové síly jeho soupeřů, v tomto hodnocení bral stříbrnou medaili.

Mimořádný byl Navarův výkon i z hlediska šachového výkonu přepočítaného podle ratingové síly jeho soupeřů

Přesně po roce tak velmistr Navara opět fantasticky reprezentoval Českou republiku na vrcholné mezinárodní soutěži. Připomeňme, že loni na podzim se na Světovém poháru probojoval až do čtvrtfinále a získal cenu fair-play za nevídaně rytířské jednání. Je potěšující, když můžeme fandit příkladně slušnému a čestnému sportovci, který navíc zaznamenává úspěchy ve světovém srovnání.

ČESKÁ POZICE o Navarově gentlemanském činu informovala v článku Navara. Ne Rezek!

Celkově se však českému týmu na olympiádě moc nedařilo. Ze 150 zúčastněných skončil až na 34. místě, což je hluboko pod možnostmi a ratingovou silou českého týmu. Do propadliště Čechy odsunuly prohry v desátém a jedenáctém kole, pokaždé s velmi hratelnými a kvalitou zcela srovnatelnými soupeři Polskem a Anglií. Přitom po devíti kolech jsme turnaj měli velmi dobře rozehraný a v případě vítězství v obou závěrečných zápasech by Česká republika získala bronzovou medaili.

Díky „Čechovi“ Movsesjanovi vyhráli Arméni

Šachovou olympiádu, jež skončila v neděli 9. září v tureckém Istanbulu, těsně, ale zcela zaslouženě vyhráli Arméni před Ruskem a Ukrajinou. Na druhé šachovnici reprezentoval Arménii velmistr Sergej Movsesjan, který již téměř dvacet let žije v České republice. Movsesjan měl zájem reprezentovat Česko a po deseti letech pobytu žádal o naše občanství, jenže ministerstvo vnitra tehdy udělení občanství zamítlo. Málo prý přispívá do státního rozpočtu, sdělili mu jako důvod zamítnutí. Bylo to v roce, když na dani z příjmu zaplatil mnoho set tisíc korun.

Sergej Movsesjan žije dál v Praze, ale reprezentuje zemi svých otců. Jeho vítězství v posledním kole nad maďarským velmistrem Zoltanem Almasim zajistilo Arménii zlaté medaile.

Arménie vyhrála již potřetí z posledních čtyř šachových olympiád. Malý národ pod Araratem se radoval v roce 2006 v italském Turíně, v roce 2008 v německých Drážďanech a nyní v tureckém Istanbulu. Letošní vítězství je pro tým vedený velmistrem Levonem Aronjanem zvláště sladké proto, že Turecko má podle Jerevanu na svědomí genocidu Arménů z počátku 20. století a vztahy mezi oběma státy jsou neustále napjaté.

Šachové olympiády se hrají každé dva roky a jednotlivé země reprezentují čtyřčlenné týmy s jedním náhradníkem. Týmy jsou v naprosté většině výhradě mužské, ale není to pravidlem – například za maďarský tým pravidelně hraje velmistryně Judita Polgárová. Kromě toho paralelně probíhá olympiáda ženských týmů. V ní letos zvítězily Rusky, před Číňankami a Ukrajinkami. České reprezentantky vybojovaly 27. příčku z celkem 127 zúčastněných týmů.

Počet příspěvků: 3, poslední 13.9.2012 08:07 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.