Český rodinný rozpočet by nesestavila ani baba Vanga

Ministerstvo financí vymýšlí nové daně z příjmu na příští rok. Plánovat rodinný rozpočet na měsíce dopředu je v České republice nesmysl.

Česká národní banka si spolu s ministerstvem financí nechaly v závěru loňského roku vypracovat za necelého půl milionu korun průzkum, jaká je finanční gramotnost Čechů. Mimo jiné z něj vyplývá, že vlastní rozpočet si tvoří 45 procent domácností, z nichž opět necelá polovina jen na měsíc dopředu.

Ministr financí Miroslav Kalousek byl z výsledků průzkumu zděšen. Ve světle nových zpráv, že jeho úřad chystá na příští rok další změny v daních, se však domácnostem není co divit. Sestavovat rozpočet na delší období by mohla snad jen slavná bulharská vědma baba Vanga, která předpověděla druhou světovou válku, sovětskou perestrojku či smrt princezny Diany.

Ačkoli Mladá fronta DNES na titulní straně dnešního vydání píše, že většina lidí by změnu sazby neměla pocítit, něco zjevně není v pořádku. Rok co rok si daňový poplatník musí na jaře při sepisování svých příjmů pro finanční úřad klást otázku, jaké novinky pro něj zase ministerstvo financí přichystalo. Tu se zruší společné zdanění manželů, tu se zavede superhrubá mzda, jinde je zase třeba vyspravit rozpočet „povodňovou“ stokorunou, či retroaktivním zdaněním podpory stavebního spoření.

Daňoví poradci mají žně, poplatníci husí kůži. Skoro s nostalgií se chce vzpomenout na bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého a jeho ideu daňového přiznání na jednom listu papíru.

Zavedení jednotné sazby daně - jak z příjmů, tak DPH - jde jistě správným směrem. Nastavení konkrétní výše je tak trochu vedlejší, i když zamýšlených 19 procent se rovněž jeví jako vcelku rozumné. Ani zrušení různých daňových výjimek není od věci. Otázkou však je, co z původního záměru zbude. Přeci jen, vládní koalice je tříčlenná a každá ze stran má tak trochu jiné představy.

Občas se tvrdí, že hospodaření domácností je v podstatě hospodaření státu v malém. Tohle srovnání však příliš nesedí. Stát, když sestavuje vlastní rozpočet, upraví si zákony, aby mu to tak nějak vyšlo. Zato domácnosti podobnou možnost nemají. V podstatě jen čekají, jak si zase vláda v novém roce pohraje s jejich financemi. Již nyní je ale vzkaz z Kalouskova úřadu jednoznačný: na stabilitu daňového prostředí zapomeňte!