Český fotbal má problém. V drogové kauze uvízli dva reprezentanti

Tuzemským fotbalem hýbe skandál „kokeš“, jak se říká kokainu. V jedné z drogových kauz, již začal rozmotávat soud, totiž figurují hned dva čeští fotbaloví reprezentanti a bývalí hráči Viktorie Plzeň Ondřej Vaněk a Jan Kopic. Vyšetřovatelé svá podezření opírají o telefonní odposlechy.

Ondřej Vaněk z Plzně. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ondřej Vaněk z Plzně.

Na 14. srpen 2013 Ondřej Vaněk nikdy nezapomene. Fotbalový záložník tehdy v Budapešti na trávníku poprvé zakusil, jaké to je, propotit dres české reprezentace. Bohužel ale asi nikdy nezapomene ani na 18. dubna 2017, kdy soud začal rozmotávat drogovou kauzu, v níž se objevuje jeho jméno.

Z informací, které přinesl Český rozhlas, vyplývá, že Vaněk vystupuje v roli svědka. Klíčovou osobou případu je bývalý hráč pokeru Vítězslav Meišner, který je obžalován z distribuce extáze a kokainu (v hantýrce „kokeš“). Vyšetřovatelé ale mají za to, že Vaněk byl loni v květnu jedním z objednavatelů drog. Podezření opírají o telefonní odposlechy. Tehdy byl Vaněk hráčem mistrovské Viktorie Plzeň, odkud pak odešel do ruského klubu Ufa. Do šlamastyky se dostal i někdejší Vaňkův spoluhráč a rovněž reprezentant Jan Kopic, který „dealeru“ Meišnerovi dle policie půjčil půl milionu korun.

Kauza je problematická i proto, že oba hráči byli či jsou v reprezentačním výběru. To může mít společenské, ale i finanční dopady na tuzemský fotbal.

Bývalý šéf marketingového partnera fotbalové asociace STES David Dušek se obává, že kauza může mít negativní dopad na ochotu sponzorů lít do fotbalu peníze.

Bývalý šéf marketingového partnera fotbalové asociace STES David Dušek se obává, že kauza může mít negativní dopad na ochotu sponzorů lít do fotbalu peníze. „Když jsme jako STES podepisovali v roce 2009 smlouvu s hráči reprezentace, museli jsme vzít v potaz předešlou kauzu s prostitutkami v hotelu Praha. Tehdejší partneři svazu požadovali, abychom po onom skandálu požadovali sankce. Trvali na tom, aby po případném dalším skandálu měli právo dokonce až odstoupit od smlouvy. Což by znamenalo mnohamilionové škody. Nastavili jsme tehdy osobní pokuty ve výši pět tisíc eur, to nebylo málo,“ řekl LN Dušek.

Titulárním sponzorem první ligy je společnost ePojisteni.cz. Její marketingový ředitel David Holý zatím zvolil opatrné vyjádření. „Hráče osobně neznáme, o kauze víme jen z novin. Užívání nepovolených podpůrných látek a drog profesionálním sportovcem je za nás absolutně nepřípustné,“ uvedl Holý.

Zpětně nelze nic prokázat

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil přitom míní, že s problémem kokainu a extáze se potýkají nejen fotbalisté. „Řeší se to ve sportovních klubech od fotbalu po krasobruslení. Jsou to dopingové, zakázané drogy. Jde o nečestný způsob, jak si zvýšit výkon a náladu,“ řekl LN Vobořil. Podle něho by si sportovci měli uvědomit, že na ně platí přísnější pravidla. „Ve sportu se scházejí celé skupiny lidí, které spolu tráví značný čas. Mají pak tendenci setkávat se i ve volném čase. Často slýchávám, že sport je prevencí proti užívání drog. Čísla to ale neukazují,“ dodal Vobořil.

„Poločas rozpadu takové látky je v řádu dnů až týdnů. Nikdo nikomu zpětně nic neprokáže.“

Přední český lékař a neurolog Miroslav Havrda dodává, že drogové případy mají velmi negativní dopad na mladé lidi, nejsou pro ně dobrým příkladem. Problémem jsou i možnosti potrestání potenciálních viníků. „Profesionální fotbalisté jsou anomálně zaměstnáváni. Nejsou zaměstnancem klubu, ale osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Kdyby klub zjistil, že jeho hráč dopoval, může s ním maximálně vypovědět smlouvu,“ řekl LN Havrda.

Podle něho by nyní bylo takřka nemožné prokázat, zda některý z hráčů hrál na konci minulé sezony pod vlivem drogy. „Poločas rozpadu takové látky je v řádu dnů až týdnů. Nikdo nikomu zpětně nic neprokáže,“ popsal neurolog.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.