Český chalupář žije: Prodej rekreačních objektů prudce narostl

Poptávka po rekreačních objektech v Česku roste, meziročně se jich prodává až o 40 procent víc. Hlavním důvodem je, že se daří ekonomice, nezaměstnaných nejméně od roku 2008 a lidé jsou, co se týká budoucnosti, optimisticky naladěni.

Chalupaření. Ilustrační foto foto: ČTK

Chalupaření. Ilustrační foto

Co Čech, to chalupář? I když chatu či chalupu vlastní přibližně jen dvanáct procent českých domácností, platí to rok od roku více. Poptávka po rekreačních objektech v Česku podstatně roste, meziročně se jich prodává až o 40 procent víc.

Zatímco dříve šly na odbyt zejména objekty, které bylo nutné nejdříve rekonstruovat, nyní si většina zájemců ochotně připlatí za komfort. Někteří je dokonce volí jako levnější alternativu trvalého bydlení. Nejžádanější nemovitosti se podle makléřů pohybují v cenách od půl milionu do 1,6 milionu korun. Zájem pořídit si rekreační domy pro osobní potřebu mají potenciální kupci především na jaře a v létě.

Obrovský zájem

Zdeněk Václavek, výkonný ředitel realitní kanceláře M&M reality, která má více než 185 poboček po celé republice, tvrdí, že letos zaznamenali meziroční nárůst zhruba o deset procent. Franšízová síť realitních kanceláří RE/MAX, která disponuje 112 kancelářemi, zaznamenala ještě markantnější nárůst poptávky po chatách a chalupách.

Podle průběžných údajů a zkušeností makléřů je letošní zájem o rekreační objekty obrovský

„Finální čísla máme zatím jen za první čtvrtletí letošního roku. Druhé čtvrtletí bude zajímavější.Podle průběžných údajů a zkušeností makléřů je letošní zájem o rekreační objekty obrovský,“ upozorňuje mluvčí společnosti RE/MAX Tomáš Hejda. Oproti loňsku se počet prodaných rekreačních nemovitostí zvýšil v prvním čtvrtletí o 38 procent, a oproti prvnímu čtvrtletí 2014 dokonce o 42 procent.

Důvodů, proč roste zájem, je více. Tím hlavním ale je, že se daří ekonomice, nezaměstnaných je nejméně od roku 2008 a lidé jsou, co se týká budoucnosti, optimisticky naladěni. V minulých letech byli opatrnější. Nyní mají úspory, které chtějí uplatnit. „Protože nemá příliš smysl nechat peníze ležet v bance s nulovým výnosem, použijí je raději pro sebe a rodiny,“ uvedl Hejda.

Zkvalitnění života

To, že si rekreační bydlení pořizují kupující výhradně pro své vyžití, potvrzují i údaje z Hypoteční banky. „Jen v těch nejlukrativnějších lokalitách může být nákup vnímán jako investice. Typickým příkladem jsou horské apartmány,“ říká Marie Mocková, mluvčí banky. Klienti mají již tradičně zájem o rekreační bydlení v horských oblastech, v blízkosti lesů či vodních ploch. „Lidi láká vše, co patří k rekreaci. Nechtějí jezdit na chalupu pracovat, ale mají zájem tam odpočívat,“ doplňuje Hejda.

Rekreační objekty si lidé pořizují až v době, kdy mají zajištěné vlastní bydlení, disponují volnými finančními prostředky, které chtějí investovat do zkvalitnění života a volného času

Zkušenosti společnosti RE/MAX hovoří o tom, že kupující upřednostňují objekty po rekonstrukci. „Pokud jsou příjemně a stylově zařízeny, prodávají se rovnou s vybavením. Menší zájem je o chalupy určené k rekonstrukci,“ říká Hejda. Pokud objekty potřebují úpravu, pak to musí být zohledněno v ceně. „Letos pozorujeme významnou změnu. Lidé mají znovu zájem o skutečně rekreační objekty. Chtějí odpočívat, a ne jezdit do druhé práce,“ tvrdí Hejda.

Podle Hypoteční banky existuje také stále početná skupina potenciálních kupujících, kteří se poohlížejí po chatách a chalupách a přestavují je na trvalé bydlení. „Troufám si říci, že se to týká především chatových oblastí blízko měst,“ říká Václavek s tím, že tito lidé tvoří přibližně 35 procent poptávajících.

Kupující většinou platí část ceny v hotovosti, část z úvěru. „Hypotéku si klienti berou především v případě dražších objektů,“ upřesňuje Hejda. Nedávné rozhodnutí ČNB omezit stoprocentní hypotéky zájem o chaty pravděpodobně neovlivní. „Stoprocentní hypotéky jsou záležitostí zejména bytů a i zde mluvíme o relativně malém počtu zájemců, kteří chtějí plnou částku,“ tvrdí Hejda. Rekreační objekty si lidé pořizují až v době, kdy mají zajištěné vlastní bydlení, disponují volnými finančními prostředky, které chtějí investovat do zkvalitnění života a volného času.

Tradice

V Česku má rekreační bydlení tradici. Kořeny najdeme na konci 19. století, kdy si bohatí lidé z měst začali pořizovat luxusní víkendové vily. Po druhé světové válce bylo především v pohraničních oblastech mnoho opuštěných objektů. Část z nich začala být využívána jako druhé bydlení. Největšího rozmachu zaznamenalo chataření v šedesátých a sedmdesátých letech.

V Česku má rekreační bydlení tradici. Kořeny najdeme na konci 19. století, kdy si bohatí lidé z měst začali pořizovat luxusní víkendové vily.

Naposledy Český statistický úřad (ČSÚ) zjišťoval počet rekreačních objektů v roce 2011. ČSÚ tehdy registroval, že u 170 tisíc neobydlených objektů jejich majitelé uvedli, že je užívají k rekreaci. Nejvíce rekreačních nemovitostí se nachází ve Středočeském a dále pak v Jihočeském kraji. Naopak nejméně jich bylo v Karlovarském kraji.

Rekreační objekt má v Česku k dispozici zhruba dvanáct procent domácností. V tomto ohledu zaostáváme za skandinávskými zeměmi, zejména za Švédskem. Dle internetové stránky Chaty a chalupy.eu, která se specializuje na prodej a pronájem rekreačních objektů v zemích Evropské unie, tam vlastní dům, kde trvale nebydlí, každá čtvrtá domácnost.

Disponovat nemovitostí pro rekreační účely je zcela běžné také v Norsku a Finsku. Různé formy druhého bydlení jsou kromě Skandinávie rozšířeny rovněž ve Francii a ve Španělsku. Naopak v USA, Kanadě či ve Velké Británii je rekreační bydlení symbolem luxusu. Vlastnit takový objekt si mohou dovolit zhruba čtyři procenta domácností.

Některé údaje o rekreačních objektech

 • 170 tisíc – počet rekreačních objektů v ČR. (Statistika ČSÚ není úplná, je nutné připočíst například domky v zahradních koloniích.)
 • +38 procent – meziroční nárůst poptávky po chatách a chalupách (Zdroj: RE/MAX).
 • Zhruba dvanáct procent českých domácností disponuje rekreačním objektem, ve Švédsku 20 procent. Různé formy druhého bydlení jsou kromě Skandinávie rozšířeny ve Francii či Španělsku. Naopak v Británii je to luxus.

Průměrná cena prodané rekreační nemovitosti (v korunách)

 • 2008: 1 300 000
 • 2009: 1 245 000
 • 2010: 1 172 000
 • 2011: 1 115 000
 • 2012: 1 128 000
 • 2013: 1 180 000
 • 2014: 1 230 000
 • 2015: 1 330 000
 • 0,5 až 1,6 milionu korun je cena nejžádanějších chat a chalup.

Zdroj: M&M reality/RE/MAX

Počet příspěvků: 1, poslední 23.7.2016 07:52 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.