Ceska Pozice

Českou ambasádu v Bagdádu povede Josef Vrabec

Praha střídá velvyslance v Iráku. S Bagdádem by se ráda dohodla na prodeji armádních letadel L-159.

Martin Shabu 9.9.2011

Velvyslancem v Iráku se stane kariérní diplomat Josef Vrabec. V příštích týdnech má vycestovat do Bagdádu, aby vystřídal současnou šéfku mise Bronislavu Tomášovou. Změnu na postu velvyslance v Iráku potvrdilo i ministerstvo zahraničních věcí (MZV). „Josef Vrabec již má udělený agréement,“ sdělil ČESKÉ POZICI tiskový mluvčí MZV Vít Kolář.

Agréementem (neboli souhlasem) se v diplomatickém žargonu rozumí přijetí osoby velvyslance státem, v němž má diplomat působit. Po získání souhlasu prezident Václav Klaus vybaví velvyslance pověřovacími listinami, které zástupce Česka předá hlavě přijímacího státu. Zároveň s tímto aktem je formálně odvolán předchozí velvyslanec.

Vrabec v minulosti působil jako velvyslanec na Ukrajině. V arabském světě vedl ambasádu v Jemenu, kterou však MZV letos v lednu zavřelo. Diplomatické vztahy mezi Prahou a Bagdádem se naopak po pádu režimu Saddáma Husajna v roce 2003 výrazným způsobem zintenzivnily. Naposledy navštívil Irák premiér Petr Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra. Delegaci doprovázela početná mise podnikatelů. Čeští byznysmeni v zemi navazují na tradici ekonomické spolupráce z dob socialistického Československa. Zajímají se především o oblast těžebního průmyslu, strojní výrobu a export zbraní.

Stěžejním tématem i nadále zůstává prodej armádních letadel L-159 Albatros, které by Česko rádo do země vyvezlo. V minulosti úspěšnému dokončení kontraktu bránily neshody uvnitř irácké vládní koalice. Podle informací ČESKÉ POZICE by však mohlo být o prodeji letounů rozhodnuto ještě letos na podzim.

Související články:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.