Česko: Země, která má štávy na rozdávání

Tři drobné sobotní příhody z jediného mediálního zdroje, které ukazují na fenomenální ekonomickou sílu České republiky. Veselme se!

Polostátní firma ČEZ rozeslala krásně blyštivý časopis Šťáva v nákladu 2,8 milionu kusů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polostátní firma ČEZ rozeslala krásně blyštivý časopis Šťáva v nákladu 2,8 milionu kusů. | foto: ©? repro ČEZ, čtvrtletník ŠtávaČeská pozice
Polostátní firma ČEZ rozeslala krásně blyštivý časopis Šťáva v nákladu 2,8 milionu kusů.

Můj tatínek mi už na konci 90. let říkával, že kdyby se v Česku nekradlo, zbůhdarma neutrácelo a divoce neprivatizovalo, byla by naše země snad i zlatá. A nemusíme mluvit jen o ČKD, arbitrážích, Mostecké uhelné nebo OKD – stačí jen maličkosti. Na dokreslení ekonomické síly ČR, která má stále dost šťávy, postačí tři sobotní události; navíc vytažené z jediného zpravodajského serveru, abychom nesmutnili příliš. Naopak: Čechům to dodá i jisté hrdosti.

Odšťavování #1

Začněme od polostátní firmy, která nám novou metodou vysvětluje, jak ušetřit na elektřině. Do schránek 2,8 milionu obyvatel ČR totiž energetický gigant ČEZ zaslal čtvrletník s názvem Šťáva. Vypadá luxusně, má padesát stran, tváří se profesionálně a na titulní straně nese fiktivní cenovku alias „hodnotovku“ s cifrou 76 korun. Podle tiskové mluvčí ČEZ Evy Novákové ale stál jeden výtisk na křídovém papíře pouze 8,40 koruny.

Čtvrtletník Šťáva od ČEZ vyšel v nákladu 2,8 milionu kusů. A je za pakatel...Prostým početním úkonem dospějeme k částce 23,5 milionu korun – plus poštovné. Například Česká pošta doručuje zásilku do 50 gramů za desetikorunu; to bychom měli dalších 28 milionů korun, nepočítáme-li množstevní slevy. Celkově tedy vyjde reklamní akce asi na padesát milionů, takže se distributoři zásilek i výrobce čtvrtletníku Boomerang Publishing s.r.o., jak se uvádí v tiráži, jistě zaradují. A každé tři měsíce znovu, prosím!

Odšťavování #2

Známí ministra školství Josefa Dobeše, „oblíbeného“ hrdiny ČESKÉ POZICE, nějak propásli příležitost šetřit. Přestože Ústav pro informace ve vzdělávání za pár dní verdiktem ministra zanikne, zaměstnancům byly zakoupeny nové nástroje. Mladá fronta Dnes zjistila, že tři odborné školské ústavy na poslední chvíli vypsaly zakázky na notebooky, nábytek, počítačové programy a servery za víc než 12 milionů korun.

„Nadiktovali nám nákup a museli jsme se tvářit, že počítače potřebujeme,“ popsala bývalá pracovnice Výzkumného ústavu pedagogického. Nákupy dle deníku MfD řídili Dobešem dosazení úředníci z nástupnických organizací; o příbuzenské personalistice Věcí veřejných a časopisu Pražan ve školských organizacích jsme již psali. „Kdyby se ty peníze neutratily letos, tak by se musely vrátit do státního rozpočtu,“ uvedl Libor Vacek z České školní inspekce. A co by si s tím ten stát počal, že?

Odšťavování #3

Tak to je ze soboty asi nejzábavnější. Ústeckému kraji zbyly na konci roku peníze, takže se rozhodl obdarovat ředitele škol. Vybral k tomu dle serveru iDnes.cz dárek věru originální: vánoční stromeček. Možná, že to bylo v dobré víře: stromky se samy oplodní a posypou další dárky. A že by umělé smrčky mohly být vskutku kouzelné, naznačuje cena: „Jeden stromeček včetně dodání stál 11 800 korun,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková. Kraj jich od firmy MK-mont illuminations z Klášterce nad Ohří objednal 169, takže celkem stromečková nadílka do škol vyšla na 1,994 milionu korun. To je asi náhodná cifra, ne?

Ředitelé byli vskutku nadšeni. „Velkorysý dar má hodnotu asi jako dataprojektor. Děkujeme,“ glosoval to na webu teplického gymnázia ředitel Zdeněk Bergman. „Po víkendu strom ještě jednou obejdu, třeba pod ním budou papíry do kopírky, nová žárovka do mého blikajícího dataprojektoru nebo putna uhlí, až nebude na konci roku čím topit,“ přidal se ironicky učitel Jiří Řehák. Firma předražení stromků odmítá; byly prý velké a dokonce s výzdobou.

I Němci by koukali...

Možná se tatínek mýlil. Ale podobné řeči vedou i další a další lidé. Třeba můj kamarád z Masarykovy univerzity: „Myslím, že žijeme v nejsilnější ekonomice Evropy. Kdyby se takhle kradlo dejme tomu v Německu, ta křehká země by se už dávno složila. A u nás to celkem ještě funguje – jakžtak jede průmysl, máme slušnou infrastrukturu i veřejnou dopravu.“ A moře šťávy na rozdávání.