Česko už zřejmě nebude mít na Kypru velvyslance

Ministerstvo zahraničních věcí plánuje kvůli úsporám další omezení činnosti českých diplomatických zastoupení.

Martin Shabu 11.2.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ministerstvo zahraničních věcí hodlá zásadně omezit činnost českého zastupitelského úřadu na Kypru. Diplomacie tím pokračuje v redukci sítě českých ambasád. Dle návrhu by mělo kyperské velvyslanectví přijít o většinu svých zaměstnanců. V budoucnu by se z něho mělo stát detašované pracoviště spadající pod českého velvyslance v Řecku. Černínský palác si od tohoto záměru slibuje několikamilionovou úsporu za rok.

Jenže plán české diplomacie narazil hned na začátku. V úterý se totiž mezi poslanci rozkřiklo, že s návrhem hodlá na vládě vystoupit šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Dle několika usnesení zahraničního výboru by přitom měl ministr zahraničí podobně závažné rozhodnutí nejprve konzultovat s poslanci, což se tentokrát nestalo.

Následně se proto rozjel kolotoč telefonátů politiků se zaměstnanci ministerstva, aby kyperské velvyslanectví bez předchozího jednání s poslanci zrušeno nebylo. V důsledku toho ministr zahraničí Schwarzenberg otočil a souhlasil s projednáváním této záležitosti v zahraničním výboru sněmovny. Ten se nakonec omezením činnosti velvyslanectví na Kypru zabýval na uzavřeném jednání ve čtvrtek 7. ledna, což předem ČESKÉ POZICI potvrdila místopředsedkyně výboru Lenka Andrýsová (LIDEM). Mezi poslance přišel návrh obhajovat i sám Schwarzenberg a zahraniční výbor nakonec dle informací ČESKÉ POZICE přijal usnesení, v němž jeho plán schvaluje.

Následující text vydala ČESKÁ POZICE před čtvrtečním jednáním poslaneckého výboru. Necháváme ho v původním znění.

Kypr pod Atény

Na ostrově Kypru, který je vyhlášeným turistickým i daňovým rájem, by dle záměru ministerstva zahraničí měli v budoucnosti zůstat pouze dva úředníci. Ambasáda by přišla o velvyslance. Omezením činnosti velvyslanectví by se mělo uspořit – dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE se sníží roční výdaje ze zhruba třinácti na přibližně tři miliony korun. „Na Kypru zůstane dům s českou vlajkou. Vedl by to chargé d’affaires, ale ostatní zaměstnanci typu účetní by tam nebyli. Šlo by o odloučené pracoviště zastupitelského úřadu v Aténách,“ uvedl důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE, jenž je s návrhem detailně obeznámen.

Se záměrem redukce diplomatické sítě však jako už tradičně někteří politici nesouhlasí. Nelíbí se jim totiž, že bychom se měli ze světa stahovat. „Budeme o tom jednat. Se zrušením nesouhlasím,“ uvedl poslanec ODS, jenž však vzhledem k uzavřenému jednání nechtěl být jmenován.

Ministru Schwarzenbergovi by mohli omezení činnosti velvyslanectví na Kypru rozmluvit čeští miliardářiVstřícnější k návrhu ministra Schwarzenberga byla poslankyně Andrýsová. „Výbor o tom bude jednat. Jsem ale kvůli jinému jednání ze setkání omluvena. Myslím si, že v nutném případě hledání úspor můžeme redukovat i zastoupení v Evropě. Na to, který úřad zrušit, však potřebuji vědět více informací. Takovému kroku musí předcházet analýza,“ uvedla Adrýsová pro ČESKOU POZICI.

Ministerstvo zahraniční se prostřednictvím svého mluvčího Karla Šrola vyjádřilo jen stručně: „Tuto informaci nemohu potvrdit. Ministerstvo pracuje na optimalizaci diplomacie v současném rozpočtovém rámci průběžně.“

Uvidíme, jaký postoj nakonec poslanci a následně i vláda k záměru Karla Schwarzenberga zaujmou. Určitě si však nikdo nepřeje, aby se zopakoval případ Kolumbie. V roce 2010 dospěli diplomaté k závěru, že je třeba zrušit velvyslanectví v Bogotě,  za což Černínský palác kritizovalo mnoho českých exportérů. Po dvou letech proto byla ambasáda opět otevřena.

Tentokrát by ministru Schwarzenbergovi mohli omezení činnosti velvyslanectví na Kypru rozmluvit čeští miliardáři, kteří si tento ostrov značně oblíbili kvůli daňovým úlevám.

Počet příspěvků: 1, poslední 8.2.2013 09:33 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.