Ceska Pozice

Česko se může těšit na megalaser, Brusel dá brzy zelenou

Průlom ve schvalování vědeckých center excelence - Brusel odblokoval megalaser ELI za 6,7 miliardy; rozhodnutí padne během pár týdnů.

V Akademii věd ČR už běží laserový systém PALS, do několika let dostane silnějšího kolegu jménem ELI. foto: © Akademie věd ČRČeská pozice

V Akademii věd ČR už běží laserový systém PALS, do několika let dostane silnějšího kolegu jménem ELI.

Podle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE nastal významný posun ve vyřizování dotací pro nejvýkonnější laser světa Extreme Light Infrastructure (ELI) za 6,7 miliardy korun, který by měl po roce 2015 psát nové kapitoly evropské vědy. Schválení velkolepého výzkumného projektu vázlo dlouhé měsíce v Bruselu na odboru DG Competition. Minulý čtvrtek však bylo ELI odblokováno.

„Ano, je tomu tak. Měli jsme jednání a bylo nám přislíbeno odblokování celé situace,“ sdělil ČESKÉ POZICI Jaroslav Kuba, vrchní ředitel sekce evropských operačních programů z ministerstva školství.Schválení ELI je věcí několika týdnů

„Nejde ještě o úplné schválení, ale vše je skutečně na dobré cestě,“ potvrdil ČESKÉ POZICI obeznámený zdroj. Superlaser, o jehož centrálu usilovalo pět států, by měl vyrůst v Dolních Břežanech u Prahy.

Po bruselském schválení má následovat rozhodnutí českého ministerstva školství o financování projektu ELI Beamlines, jenž je placen z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

„ELI je vlajkovou lodí tohoto operačního programu a má nebývalý význam nejen pro oblast vědy, ale pro celou ČR. Je jediným projektem celoevropského významu z cestovní mapy zhruba čtyřiceti nejvýznamnějších výzkumných center v Evropě (ESFRI), který bude na našem území. Pro Česko jde o historickou příležitost, kdy první velká výzkumná infrastruktura EU zamíří do nové členské země,“ řekl loni v prosinci ČESKÉ POZICI ředitel operačního programu Jan Kříž.

ELI má po roce 2015 přinášet zásadní poznatky pro fyziku, optiku, fotoniku či nanovědy. Kromě nejzákladnějšího výzkumu by mělo nabízet i prostor pro aplikace a spolupráci s hi-tech průmyslem. Rýsují se i šance pro medicínu (léčba a diagnostika rakoviny), molekulární chemii či farmacií. První laser takzvané exawattové třídy ELI mít stokrát větší výkon než dosavadní nejsilnější lasery a umožní v záblescích „osvětlit“ tajemství hmoty.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.