Česko nepotřebuje soudy, Česko má Kalouska

Ministru financí Miroslavu Kalouskovi už nestačí jen tlak policisty, v roce 2013 už se pouští i do státních zástupců.

Když protikorupční policie vyčíslila škodu v kauze ProMoPro na 388 milionů, ministr financí Miroslav Kalousek se nezdráhal užít expresivních slov: mluvil o „nestandardní zlodějně“. Práce Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) mu tehdy voněla. Když o pár měsíců později stejná protikorupční policie požádala sněmovnu o vydání Vlasty Parkanové, byl místopředseda TOP 09 ještě hlasitější – tentokrát však volal něco o honu na čarodějnice.

Kalousek tehdy policisty urážel, popřípadě jim rovnou vyhrožoval, až to vyznívalo hystericky. Muži zákona používali podle jeho loňských vyjádření „estébácké a provokatérské metody“, vyšetřovateli z kauzy Parkanová dokonce ministr financí doporučil, aby se zastřelil. Kalousek vytvářel na orgány činné v trestním řízení velmi silný tlak už jen ve svých veřejných vystoupeních.

Premiér Petr Nečas proto loni v červenci své vládní podřízené důrazně varoval, že ministři nemají co volat policistům, a že pokud jim volat budou, budou odvoláni. Kalousek si jeho slova vzal k srdci – pár minut po Nečasově tiskové konferenci zavolal rovnou policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Lessy hovor interpretoval tak, že mu Kalousek vyhrožoval stíháním, ministr to popře (o měsíc později byl Lessy obviněn ze zneužití pravomoci).

Kalousek ve vyjádření k odchodu šéfa ÚOKFK Tomáše Martince opět kritizoval elitní útvar, ale také se pustil rovnou do nejvyššího žalobce Pavla Zemana

Rok se s rokem sešel a ministrovi financí už tlak na policisty nestačí. Ve vyjádření k odchodu šéfa ÚOKFK Tomáše Martince opět kritizoval elitní útvar, ale také se pustil rovnou do nejvyššího žalobce Pavla Zemana. „Plukovník Martinec je spíše obětí alibismu a nečinnosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, on je odpovědný za to, že orgány činné v trestním řízení obviňují z trestné činnosti za postup, který garanční ústřední orgány státní správy označují jako legální. Z mého pohledu tam může být klidně černá kočka Tlapka, nebo pan doktor Zeman. Kočka Tlapka řekne ,mňau‘, Zeman ,nevím, nejsem oprávněn‘. Výsledek je stejný – ti, kteří rozhodují, nevědí, jak mají rozhodovat správně,“ zaznamenal jeho slova online deník Týden.cz.

Ať už jsou tato slova motivována jakkoli, nelze přehlédnout, že Kalouskovo poučování orgánů činných v trestním řízení, je v rámci Nečasova kabinetu nebývalé. Ostatně i po čerstvém obvinění exministra zdravotnictví Tomáše Julínka přispěchal s tím, že policisté jistě neodvedli dobrou práci. Julínkův případ je, nakolik je dosud z kusých zpráv známo, v některých ohledech podobný případu Parkanové a málokdo v této republice si asi myslí, že všechna její rozhodnutí na ministerstvu obrany pocházela z její hlavy...

Vytváření tlaků na policisty a na státní zástupce ze strany politiků je něco, co by v demokratické společnosti nemělo mít místo. Demokrat by neměl chtít, aby pracovali na objednávku politiků. Z Kalouskových vyjádření toto přesvědčení však zrovna nesálá.

Když se sestavoval Nečasův kabinet, ODS do jeho názvu prosadila sousloví „vláda rozpočtové odpovědnosti“, Věci veřejné „vláda boje proti korupci“, a TOP 09 „vláda práva“. Poslední jmenovaná strana ovšem zamlčela, že soulad s právem podle ní nemají posuzovat soudy, nýbrž Miroslav Kalousek.

Počet příspěvků: 2, poslední 23.4.2013 02:43 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.