Ceska Pozice

Česko je pro Rusy atraktivní podobnou mentalitou i ateismem

V Rusku není nic, co by lidi motivovalo, říká v rozhovoru podnikatel Artem Egorov, rodák z Moskvy, který má španělské občanství a téměř 20 let žije s rodinou v Praze. A dodává: „Pro současné skutečné ruské boháče není Česká republika vůbec zajímavá. Ti jedou třeba do Nice.“

Kdo v Rusku vydělává miliony? Policisté, úředníci, různí činovníci a tak dále. Mají miliony a miliony, říká podnikatel Artem Egorov. foto:  Dan Materna, MAFRA

Kdo v Rusku vydělává miliony? Policisté, úředníci, různí činovníci a tak dále....

Podnikatel Artem Egorov, rodák z Moskvy, který má španělské občanství a téměř 20 let žije s rodinou v Praze, v rozhovoru mimo jiné říká: „Do Karlových Varů kdysi mířili první bohatí Rusové. Šlo o smetánku pozdního komunismu. Chtěli někam do zahraničí. Zbohatli, nic jiného neznali, a tak se přesunuli do Varů. Později poznali Nice a USA a dnes jsou pro ně Karlovy Vary Zapadákov. Stále tam někdo jezdí, ale už ne tolik jako kdysi.“

LIDOVÉ NOVINY: Ze statistik vyplývá, že většina Rusů, kteří mají v Česku povolení k pobytu, podniká v nemovitostech. Proč právě tam?

EGOROV: Zajišťovat pronájem nemovitostí je jedna z činností, na kterou není třeba žádný živnostenský list. Jsem přesvědčen, že kdybyste se podívali na podnikatele třeba z Vietnamu, i u nich budou převládat nemovitosti. Většina z Rusů zakládá firmy jen kvůli legalizaci pobytu. Takže není úplně pravda, že spousta Rusů podniká v realitách, protože nepodnikají.

LIDOVÉ NOVINY: Někteří ruští podnikatelé prý koupí naráz třeba deset bytů. Dříve se říkalo, že ruští kupci se zajímají o luxusní nemovitosti, dnes ale vyhledávají i byty na okraji Prahy. Čím je to dáno?

Většina z Rusů zakládá firmy jen kvůli legalizaci pobytu. Takže není úplně pravda, že spousta Rusů podniká v realitách, protože nepodnikají.

EGOROV: Je třeba si uvědomit, kdo v Rusku vydělává peníze. Tam to není jako v běžném světě, že peníze mají úspěšní podnikatelé nebo lidé, kteří se prosadili ve svém zaměstnání. V Rusku vydělávají policisté, úředníci, různí činovníci a tak dále. Mají miliony a miliony. Ti, kdo odešli z Ruska koncem devadesátých let, byli podnikatelé, kteří měli nějaké peníze a tady si koupili něco luxusního.

Tato vrstva lidí ale v Rusku v podstatě vymizela, protože tamní ekonomika neprosperuje. Pro současné skutečné ruské boháče není Česká republika vůbec zajímavá. Ti jedou třeba do Nice, kde koupí nějakou nemovitost alespoň za deset milionů eur.

LIDOVÉ NOVINY: V Česku roste počet Rusů. Jaký je důvod?

EGOROV: Ti lidé potřebují někam odjet. Kdekoliv jinde než v Rusku je to pro ně lepší. Zeptejte se každého Rusa, jestli chce odjet ze země. A každý druhý vám odpoví, že ano a že hned zítra. Někteří to ale nemohou udělat z technických důvodů, někteří na to nemají peníze. Kdo by chtěl v Rusku být? Není tam nic, co by lidi motivovalo.

LIDOVÉ NOVINY: Čím je Česká republika pro Rusy atraktivní?

V Rusku vydělávají policisté, úředníci, různí činovníci a tak dále. Mají miliony a miliony. Ti, kdo odešli z Ruska koncem devadesátých let, byli podnikatelé, kteří měli nějaké peníze a tady si koupili něco luxusního. Tato vrstva lidí ale v Rusku v podstatě vymizela, protože tamní ekonomika neprosperuje.

EGOROV: Pro nejbohatší Rusy zajímavá není. Pro ty ostatní je atraktivní tím, že je zde blízká mentalita. Když přijede Rus do Francie nebo do Španělska, do tamní společnosti se těžko zařadí. Mám předky ze Španělska, přesto tam ale nikdy nezapadnu. Západoevropské společnosti stojí hodně na tradici a nejsou ovlivněny komunismem.

Ve východní Evropě se teprve teď staví nové tradice a budují se vztahy. Tady se člověk do společnosti zařadí rychleji. V západní Evropě, ať má Rus, kolik chce peněz, vždy bude cizincem. Myslím si taky, že v přitažlivosti Česka pro Rusy hraje roli i ateismus. Rusové sice vystupují nábožně, ale v jejich mentalitě to není. Náboženství je náhražka komunismu, nová ideologie. To, co se dnes v Rusku odehrává s pravoslavným náboženstvím, je hodně hrané.

LIDOVÉ NOVINY: Říkal jste, že do španělské společnosti nezapadnete. Proč jste usiloval o tamní občanství?

EGOROV: Nechci mít ruské občanství. Mohl bych požádat o české, ale mám španělské předky, proto jsem zažádal o španělské. Budu ale žít v Česku. Líbí se mi tu. I když se mi úplně nelíbí směr, kterým se ubírá společnost. Je mi proti srsti jakékoliv levičáctví, protekcionismus a korupce na nejvyšších místech. To jsem zažil v Rusku a vím, kam to vede.

LIDOVÉ NOVINY: Stále více Rusů udává jako důvod svého pobytu v Česku studium na vysoké škole. Proč?

Zeptejte se každého Rusa, jestli chce odjet ze země. A každý druhý vám odpoví, že ano a že hned zítra. Někteří to ale nemohou udělat z technických důvodů, někteří na to nemají peníze. Kdo by chtěl v Rusku být?

EGOROV: Každý přemýšlí, kam pošle své děti. V Rusku nemají žádnou perspektivu, a to ani z hlediska studia, ani dalšího uplatnění. V USA, Švýcarsku nebo ve Velké Británii stojí studium hodně peněz. Když Rusové studují vysokou školu v Česku v češtině, mají to zadarmo. A bydlení zde je také mnohem levnější.

LIDOVÉ NOVINY: Ze statistik vyplývá, že upadá zájem Rusů o Karlovy Vary. Jsou již pro ně malé?

EGOROV: Do Karlových Varů kdysi mířili první bohatí Rusové. Šlo o smetánku pozdního komunismu. Chtěli někam do zahraničí. Zbohatli, nic jiného neznali, a tak se přesunuli do Varů. Později poznali Nice a USA a dnes jsou pro ně Karlovy Vary Zapadákov. Stále tam někdo jezdí, ale už ne tolik jako kdysi.

LIDOVÉ NOVINY: Bezpečnostní informační služba nedávno zveřejnila výroční zprávu, v níž varuje před aktivitami čínských a ruských agentů. Co na zprávu říkáte?

EGOROV: BIS potřebuje obhájit svůj rozpočet, a kdyby nevydávala varovné zprávy, kdo by jí dával peníze? Nevím nic o čínských agentech. Ale každý, kdo sleduje, co se děje v Rusku, ví, že ruských agentů se není třeba bát. Jsou neskutečně neprofesionální.

LIDOVÉ NOVINY: Z čeho tak usuzujete?

Rusové sice vystupují nábožně, ale v jejich mentalitě to není. Náboženství je náhražka komunismu, nová ideologie. To, co se dnes v Rusku odehrává s pravoslavným náboženstvím, je hodně hrané.

EGOROV: Vezměte si, co udělali v Británii. To je hrozný amatérismus! Neposuzuji vůbec morální rozměr, ale profesionalitu. Agenti dostali úkol zabít svého přeběhlíka. Budiž. (Oficiální ruské stanovisko tuto verzi události v Salisbury rezolutně popírá – pozn. red.) Jenže i takto jednoduchý úkol dokázali totálně zkazit! Amatérismus je vidět i na zadržení ukrajinských lodí. Rusko v uplynulých desetiletích nevyhrálo žádnou válku. Není tam žádná profesionalizace, nic se tam nevyrábí, jen korumpuje. Takže ohledně Ruska bych varoval jedině před korupcí a amatérismem.

LIDOVÉ NOVINY: Vraťme se k podnikání v realitním byznysu, kde působíte i vy. Proč právě tam?

EGOROV: Na tom jsme se dohodli s obchodními partnery z Izraele, z Ruska a z Rumunska. Začali jsme podnikat společně a vybudovali mezinárodní společnost. Před pár lety jsme se ale rozhodli jít podnikatelsky každý vlastní cestou a rozešli jsme se.

LIDOVÉ NOVINY: Pokračujete sám?

EGOROV: Ano, ale už netlačím na to, aby rostl počet poboček. V počátku jsme byli velcí nadšenci franšízingu. Můj osobní názor teď je, že franšízing bylo super řešení pro začínající podnikatele, ovšem v éře předinternetové a předfacebookové. Tehdy nebyly běžně dostupné informace o tom, jak úspěšně podnikat. Teď jsou veškeré informace na internetu. A zadarmo. Vidím svou podnikatelskou budoucnost v něčem jiném, než je soustavné budování franšízové sítě realitních kanceláří.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete být konkrétnější?

Rusko v uplynulých desetiletích nevyhrálo žádnou válku. Není tam žádná profesionalizace, nic se tam nevyrábí, jen korumpuje. Takže ohledně Ruska bych varoval jedině před korupcí a amatérismem.

EGOROV: Dnes zajišťuji pro naše agenty, aby se na ně obraceli klienti. Starám se o jejich marketing, shromažďuji informace o kupujících, spravuji databáze. Dělám vše, aby dokázali rychle a efektivně uzavírat své obchody. Tyto služby v síti Chirš jsem zautomatizoval, funguje to jako Liftago nebo Uber pro realitní agenty. Říkám si ale, že bych podobný systém mohl nabídnout i ostatním agentům na trhu. Mám již hotový nový produkt, zanedlouho s ním půjdeme na trh.

Artem Egorov Pozo–Sandoval

  • Rodák z Moskvy, má španělské občanství a téměř 20 let žije v Praze. Dnes 49letý podnikatel do Česka zamířil bez znalosti jazyka.
  • V Rusku vybudoval úspěšnou síť prodejen s videohrami a půjčovnami filmů. „Potřeboval jsem z Ruska odjet. Nechtěl jsem tam dál zůstávat,“ zdůvodňuje své rozhodnutí.
  • Mohl odjet do Španělska, kde žijí jeho příbuzní, ale náhoda nakonec rozhodla, že se jeho druhým domovem stala Praha. „V roce 1996 jsem tu byl na koncertě skupiny Kiss a hrozně se mi tu líbilo. A když jsme se s manželkou později rozhodovali, kam z Ruska zamíříme, zvolili jsme Prahu. Je to prostě láska na první pohled,“ tvrdí Egorov.
  • V roce 2003 otevřel v Praze první pobočku franšízové sítě realitních kanceláří Chirš.
zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.