Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 25
  • Poslední: 7.9.2016 4:42
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Legrace

Tato veta me pobavila (ta druha cast): "Životní úroveň nikdy nebyla u nás stejně vysoká, jako je tomu dnes, a stává se jednou z nejlepších na světě. Nevim podle ceho mereno, ale mam takovy dojem, ze si to autor jednoduse vycucal z prstu. Podle nejnovejsiho indexu lidskeho rozvoje za rok 2014 je Cesko na peknem 28 miste. V HDP na hlavu jsme na tom daleko hure. Autor mohl tedy napsat, ze jsme jednou z 30 nejlepsich zemi na svete, ale to asi nezni tak bombasticky.

CO SE POKAZILO OD ROKU 1989

Seznam je dlouhý.Kdy se začne opravovat, co se pokazilo od roku 1989?

A co na to horníci z OKD?

Hlavně horníci z OKD už brzo okusí možná nejžádanější zemi na světě.

matematika lepší než plácání

nejžádanějšími - místy na SVĚTĚ jsou

a) země a města která rostou i o víc než milion obyvatel ročně nebo by rostla (nebýt růst uměle přiškrcen z velkých Šanghai, z malých třeba Vaduz), čínské aglomerace,Káhira...

b) jakákoliv jiná místa (třeba turistické ráje v Pacifiku) pokud rostou i o desítky % ročně

Aniž šetřím důvody proč rostou připomínám, že lidé hlasují především nohama, mezi tyto „žádané destinace“ patřit nebudeme, pokud ano, během půl roku patřit přestaneme.

Pan Petiška si nevšiml zanedbatelné maličkosti, že NEJŽÁDANĚJŠÍ zemí bylo vloni Německo (protože to šlo) též Itálie, ale již ne Austrálie (protože to nejde). A protože to do Česka (pro jedny) zatím nejde a zajímaví nejsme, tak je pan Petiška přesvědčen, že pro ty „jiné“ Česko žádané bude protože pro ty prvé jsou výrazně žádanější sousedé. Takže naše „žádanost“ by nebyla „světová“ ale selektivní pro jistý segment obyvatel odcházejících ze zemí žádanějších. Pozoruhodné na p Petiškově sdělení, že nejde o pipku z Dolní Z

Re: matematika lepší než plácání

Pozoruhodné na p Petiškově sdělení, že nejde o pipku z Dolní Zadní ale akademika z průřezového pracoviště Karlovky.

Zjištění autora moudré jako podobná konstatování typu Sv.Vít je ve světe jedinečný protože není ani moc vysoký, ani moc nízký (není pochyb), Karl.most nejstarší ve stř.Evropě (pokud se tato příslušně oseká), jihočeské hřebínkové klenby světově unikátní (pokud do „světa“ nepočítáme architekuru arabskou), Praha je historické město (pokud nepočítáme na města 2-5x starší), letenský kolotoč před NTM nejstarší zachovaný na světě (pokud ignorujeme že není ani nejstarší, ani zachovaný, viďte pane řediteli Ksandře).

A propos: akademik Petiška kritizuje statistiky a tvrdí, že od r.1989 vzrostl počet cizinců víc než 30x. Připomínám, že ještě v r.90 zde bylo přes sto tisíc sovětů s rodinami. Takže suma sumárum dnes tu máme 4 mil cizinců, nebo, že by ti sověti nebyli cizinci? Ach jo.

Re: matematika lepší než plácání

Omlouvám se, ještě žádanější než Německo bylo vloni Turecko, které si z jistých důvodů zvolilo cca 2,5 mil Syřanů.

Zmiňuji proto, že aspoň akademik když píše, měl by být schopen definovat předmět který popisuje.

Autore oko nezůstane suché....

K poměrně objektivnímu porovnání životní úrovně slouží ukazatel PPP (parita kupní síly) Podle něj patříme mezi třetinu nejlepších zemí světa. Jsme opradu nejlepší mezi EU výchoďáky, ale jen o jednotky %. Na začátku 90. let to bylo stejné, ale % rozdíl byl větší. Na Rakousko ztrácíme přes 50%, to je rozdíl třídy. Je velkou otázkou jestli drtivá převaha integrovatelných cizinců u nás bude dostatečným důvodem k přestěhování zápaďáků.

S tolerancí k cizincům by se zatím dalo souhlasit, ale vše závisí na vnímání ekonomické spokojenosti majoritou společnosti. Tam je však skrytý problém, protože přidaná hodnota není naší silnou stránkou. JInými slovy jsme stále montovna, ale náklady se zvyšují. Další recese by se nás proto mohla dotknout velmi citelně.

Takže O.K. Už v názvu je řečeno vše (...by se mohlo stát jednou z nejžádanějších zemí...). Osobně mám raději tu o Popelce...

Možná máte i pravdu, nežijeme si špatně,

ale není nutné to vykřikovat do světa. Pro ostatní jsme zapšklý, xenofobní, nenávistný národ, který mezi sebou nestrpí cizince.

Cizinci, především sem půjdou za platem. To je přece jasné

z krátkého životopisu pod fotkou autora je vše jasné. Centrum pro otázky ŽP na UK je léta mrtvá instituce, do sebe uzavřený svět nevelkého počtu teoretiků vzájemně si hodnotících svá moudra. Časopis Envigogika který nějakým omylem dostávám, je blábol mimo reálný život, užitečnost pro environment nulová. Pozoruhodný snad jen nekonečnou upovídaností autorů. Občas přetisknou něco z podobných akademických sušáren polských, německých, aby tito zas otiskli moudra našich, občas se vzájemně pochválí na konferencích ze kterých nic nevzejde. Z Envigogiky se ale stává "recenzované" periodikum, takže na tohle, podobně jako na podobně esoterické "Centrum teoretických studií" dává KU peníze. Záruka, že přes svou velikost těžko dostane lepší světové hodnocení, než má.

K počtu cizinců do ČR: Naprostá většina příchozích v produktivním věku přichází ze zemí, kde je stejná, nebo horší veřejná správa. Představa, že Holanďan či Švéd se půjde postavit do Škodovky k pásu nebo si tu otevře večerku a bude vyp

Re: Cizinci, především sem půjdou za platem. To je přece jasné

Holanďan či Švéd se postaví k pásu nebo si otevřou večerku,budou se doprošovat na policii, aby mohli používat své vozy, vyplňovat česká daňová přiznání... je úsměvná.

Již název mluví sám za sebe "nejžádanější zemí na světě". Provinční světopupkatost slávy hvězd se dotýká.

Re: Cizinci, především sem půjdou za platem. To je přece jasné

K životopisu se nebudu vyjadřovat, jsem na něm trochu zainteresován, byl by to proto subjektivní pohled ;).

Souhlasím, že taková představa je úsměvná. Ale je možné, že zde budou dělat něco jiného či trávit část důchodu (jak naznačuje i zde v diskuzi pan Tínek).

Podle údajů CZSO Nizozemců v ČR přibývá: https://www.czso.cz/csu/cizinci/cizinci-v-cr-vcetne-azylantu

Kempují tu nejraději v Evropě: http://cestovani.idnes.cz/cesko-je-nejlepsi-pro-kempovani-rekli-nizozemci-ftt-/po-cesku.aspx?c=A160128_140831_po-cesku_tom

A budují si zde vesničky: https://www.novinky.cz/cestovani/180662-cesko-laka-stale-vice-nizozemcu-buduji-tu-cele-holandske-vesnicky.html

Ale Švédi se sem asi zatím nechystají.

?

Pane Petiska, co se tyce cizincu, to nemate pravdu, samotnych Ukraincu zije v Polsku skoro milion. Ukrainci nemaji problemy dostat polskou vizu. V mojem meste Wrocław uz je 60 tisic Ukraincu, ve Varsave i okoli pulka milionu.

Re: ?

Pane Kolano, vycházel jsem z oficiálních informací na webu MPSV, jestli je má informace chybná tak se omlouvám (mohou být odlišné metodiky výpočtu): http://cizinci.cz/cs/2017-cizinci-v-cr

Re: ?

Nema problemu , Pane Petiska :)

Oficialne to v Polsku je mene nez 200 tisic Ukraincu, ale z informacje statnich uradu je podavano, ze je jejich okolo milionu. Jesce nekolit let drive zridka se ve Wroclavii slyselo rustinu nebo ukrainstinu, nyni skoro kazdy den slysim mluvu v tich jazicich.

Napisaliste dobry clanek, ja tez myslim, ze CR to je dobre misto na zeme.

Zdravim :)

Mohu říct,že v Ústeckém kraji

se začínají usazovat především Holanďané a Němci, skupují tady nemovistosti.Usazují se na vesničkách v okolí . Jsou to však starší lidé, nejspíše hledají klid ve stáří..

To jsou kecy!

Tak já si neuvědomuji, jak kvalitně žiji! Mohl by mi pan Petiška laskavě poradit, jak kvalitně žít s příjmem (důchod) o cca 1000 Kč nižším, než činí státem oficielně prohlašovaná hranice bídy? Žádné t. zv. sociální dávky neberu a brát nechci. To bych se musel stydět. Vůbec, žádné socanské výdobytky mne nezajímají, ovšem stydím se za svůj stát, který může dopustit, aby byť jen jeden jeho občan žil pod a nebo na hranici bídy. Tady je pole neorané pro politiky a , jak se zdá, i pro novináře.

Re: To jsou kecy!

Máte pravdu, bohužel ty pohádky o českém blahobytu, malých rozdílech v příjmech a o výhodách pro důchodce jsou stále oblíbenější. To že někdo po 45 letech práce a platby pojištění dostal důchod 8 tisic, jiný při skoro trvalé nezaměstnanosti 10 tisíc a víc je prý správné. Rakouský důchodce bere průměrně 1.550 eur za měsíc, ale podle autora se tam nežije moc dobře- zřejmě to neumí přepočítat.

Re: To jsou kecy!

Teze není, že podmínky jsou výborné, jen, že se řadí k jedněm z nejlepších na světě (ne nejlepším viz odkaz v článku). Příjmy/náklady na život je kromě Rakouska jsou lepší jistě i jinde (těchto zemí ale není zase tolik). ,,Potíže s úhradou životních potřeb sice u nás nadále existují" jak je zmíněno na začátku. Co se týče seniorů, tam je asi celkově důvod k obavám (nejen v ČR) viz: http://ceskapozice.lidovky.cz/duchodce-by-take-mohlo-cekat-konecne-reseni-f25-/tema.aspx?c=A151008_001316_pozice-forum_lube

Nová azylová role

Líbí se mi autorova prognóza možnosti imigrace od západních sousedů. Myslím jejich původních obyvatel, které dusí nová evropská orientace na obrodu cizí kulturou. Třeba selhávající německý projekt, kormidlovaný humanitně negramotnou kancléřkou, která měla za sebou “jen” jakousi vědeckou kariéru a později velice úspěšnou politickou dráhu. Ovšem “vědecký” handicap se dostavil, když se konfrontovala s problematikou z jiné oblasti. Ale imigraci naturalizovaných muslimů z Německa by asi současná veřejnost jednohlasně nevítala.

??

ucelova demagogie srovnavat s rokem 89 ...

tohle sou totalni blaboly uvidis jak se to mavnutim proutku muze zmenit nase politika se neodehrava tady, ale v Berline to ad 1) a ad 2)porad je tu totalni zavilost na nemecku a automobilovym prumyslu a vyrobe produktu mezivyroby...montovna

komercni clanek nevim ocem to ma prilakat koho nebo motivovat lidi ktomu, aby zustali?

Re: ??

Ano, může se to jevit těm, kteří chtějí jen "akční" články. V případě tohoto článku mi to takové nepřipadá. Je to rámcově správné i když částečně vychází z "ošidné" statistiky. Přitažlivost tohoto geografického prostoru je logická a labilní orientace západ-východ pochopitelná. Bohužel jsou tady stále živé nebo skomírající ideologická klišé, která mnohým nahrazují skutečné vědomosti. Nedostatek sebevědomí, jak autor píše, je vlastně problém kulturní identity. Dokonce jakákoliv snaha o to je relativizována, jakoby si chtěl každý takový subjekt nechat otevřená vrátka k tiché existenční přizpůsobivosti, neřeknu-li přímo možné kolaboraci. A potom pro některé přiznání, že se jim daří dobře, je nepřekousnutelné.

Re: ??

Jakákoliv orientace "východ - západ " je nesmyslná a může vést jen k další (asi poslední) válce. Je to jen výmysl politiků, stejně jako "sféry zájmů". Nejde o nic jiného než staré známé "Rozděl a panuj! ". Není to tak dávno, kdy svět byl rozdělen na mnoho sfér zájmů, zájmů mnoha t.zv. velmocí. Většina států vč. tehdejší ČSR se dobrovolně cpala do jedné z nich. poté se zase cpala do sféry zájmů jiné a dnes se opět cpe zase do jiné. To neumíme žít jako hrdý, suverénní národ, hájící si všemi prostředky svůj geograficky vymezený prostor? Zatím nás všichni političtí "přátelé", do jejichž sfér zájmů jsme se nacpali, zradili a předhodili do područí jiného a my si to vždy nechali líbit. A co je horší, nového vládce jsme pokrytecky velebili. Dnes to děláme zase. Dlužno říci, že nikoliv my, občané, ale naši politici, vzešlí z politických stran, které si svou moc nad občany "volně vysoutěžily".

Re: ??

Perfektní..

Re: ??

Máte pravdu,ale pochybuji, že to bude někdy jinak.

Re: ??

Čekám, až bude naplněno programové prohlášení vlády v případě schválení kvalitního zákona o obecném referendu. Potom již bude vše záviset jen na nás, občanech. Nikoliv na politicích, zástupcích politických stran a nikoliv nás, občanů.