Ceska Pozice

České miliardáře Kellnera a Šmejce láká další vlna privatizace. V Řecku.

Vlastník skupiny PPF chce koupit řecké plynovody, jeho dosavadní partner by rád získal podíl v obří loterijní společnosti.

Jan Žižka 8.4.2013
Petr Kellner a Jiří Šmejc spatřují příležitosti v zemi, které nezbývá než privatizovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner a Jiří Šmejc spatřují příležitosti v zemi, které nezbývá než privatizovat. | foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice
Petr Kellner a Jiří Šmejc spatřují příležitosti v zemi, které nezbývá než privatizovat.

Opakování českých devadesátých let, tentokrát v Řecku? Miliardáři Petr Kellner a Jiří Šmejc to chtějí zkusit. Ekonomicky oslabené Řecko chystá privatizaci velkých podniků. Kellner má v první fázi zálusk na plynovody, jeho dosavadní partner Šmejc – teď už samostatně – usiluje o loterijní společnost.

Zájem skupiny PPF, kterou ovládá Petr Kellner, o řecká aktiva zatím provázely protichůdné zprávy. Do soutěže o řecké plynárenství vstoupil fond PPF Capital Partners, později se objevila informace, že vypadl ze hry. Podle informací ČESKÉ POZICE investiční fond z Kellnerovy skupiny nyní o získání velkého plynárenského podniku DEPA skutečně neusiluje. Má ale zájem o jeho dceřinou společnost – plynovody DESFA. A z dostupných informací vyplývá, že Kellner má relativně slušné šance, že by v tomto případě mohl uspět.

Význam řecké přepravní sítě pro strategickou surovinu by měl časem stoupat – stane se totiž klíčovou součástí takzvaného jižního koridoru pro přepravu plynu z východu do západní Evropy. Nejdál jsou v tomto ohledu plány Rusů, kteří chtějí ve spolupráci s Řeky a Italy vybudovat plynovod South Stream.

Zatímco se Kellnerův zájem omezil na plynovody, jeho dosavadní partner Jiří Šmejc se zřejmě do nadějné, ale i riskantní řecké hry hodlá pustit vehementněji

Pro Kellnera by zřejmě šlo o investici v řádu desítek miliard korun, hodnota firem DEPA a DESFA dohromady by se totiž podle některých odhadů mohla vyšplhat v přepočtu až na úroveň padesáti miliard korun. Je ale dost možné, že by fond PPF Capital Partners celou transakci uskutečnil společně s dalšími partnery. K mání je dvoutřetinový podíl v plynovodech, 34 procent společnosti DESFA si hodlá ponechat řecký stát.

Šmejc na vlastních nohou, sází na loterie

Zatímco se Kellnerův zájem v tuto chvíli omezil na plynovody, jeho dosavadní partner ze skupiny PPF Jiří Šmejc se zřejmě do nadějné, ale i riskantní řecké hry hodlá pustit vehementněji. V hledáčku podnikatele, který akcionářskou strukturu PPF opouští a staví se více na vlastní nohy, se ocitl „řecký rodinný klenot“, přichystaný pro první vlnu privatizace – společnost OPAP. Ta je jednou z největších evropských loterijních firem, s jejímiž akciemi se obchoduje na evropských burzách. Tržní kapitalizace se pohybuje v přepočtu na úrovni necelých čtyřiceti miliard korun, na prodej je třetina společnosti – tedy podíl, který nyní ovládá stát.

Šmejc vytvořil společně s řeckým podnikatelem a rejdařem Jorgosem Melisanidisem fond Emma Delta, který o vstup do loterií usiluje. Český podnikatel reálně ovládá dvě třetiny fondu, benefičním vlastníkem zbývající části je právě Melisanidis.

K dosažení cíle má ovšem Šmejc v tomto případě poměrně daleko. Do soutěže o státní podíl ve firmě OPAP se přihlásilo osm investorů včetně například čínského podnikatelského konglomerátu Fosun International.

Na druhé straně lze očekávat, že Šmejc by na rozdíl od Kellnera mohl projevit zájem i o další řecký majetek. Je zjevné, že Řecko kvůli katastrofálnímu stavu ekonomiky, dluhům a mezinárodním závazkům musí shánět peníze, kde se dá. Privatizace nicméně bude vyvolávat nevoli obyvatel a je otázkou, jak se to projeví na politické scéně. Riziko pro investory určitě není malé a proslýchá se, že právě Šmejcovo „přílišné“ zaujetí Řeckem bylo jednou z věcí, na které se s Kellnerem zcela neshodl.

Vše začalo bankou Piraeus

Také nyní mohou hrát ruské vazby důležitou roli v Kellnerových plánech získat plynovody. Favoritem v soutěži o řecký plynárenský podnik DEPA je Gazprom

Skupina PPF, jejíž řecké aktivity měl dříve na starosti právě dosavadní muž číslo 2 Jiří Šmejc, zahájila svůj tamní nástup koupí necelého šestiprocentního podílu v bance Piraeus loni v dubnu. A už tehdy se ukázalo, jaký význam mají pro řeckou expanzi Kellnerovy a Šmejcovy vazby z Ruska, které je pro PPF vůbec nejvýznamnějším a největším trhem. Do banky Piraeus totiž vstupoval také nejbližší Kellnerův spojenec právě z ruského trhu – podnikatel Alexander Nesis.

Také nyní mohou hrát ruské vazby důležitou roli v Kellnerových plánech. Favoritem v soutěži o řecký plynárenský podnik DEPA je Gazprom – obří ruská korporace ovládaná státem. Právě pro Gazprom by však bylo složité ovládnout zároveň plynovody DESFA – vzhledem k pravidlům Evropské unie ohledně oddělení přepravních kapacit od samotných dodávek strategické suroviny a obchodní činnosti. Podobné by to ostatně bylo v případě dalšího zájemce o plynárenskou firmu DEPA, kterým je ázerbájdžánská státní společnost SOCAR. Ani Ázerbájdžánci by nemuseli být vítaným vlastníkem plynovodů. Svůj zájem o řecké plynárenství naopak vzdaly západní společnosti. Šance PPF tedy vzrostly.

Je velmi pravděpodobné, že Kellnerovi lidé budou chtít své plány konzultovat právě s Gazpromem. Nebylo by to ostatně nic výjimečného. Petr Kellner drží největší podíl (necelých 45 procent) v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH), který řídí Daniel Křetínský. A EPH usiluje o akvizici českých a slovenských plynovodů. Gazprom je dodavatelem suroviny, jednat s ním je z tohoto pohledu nutností.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.