Diskuse k článku

České hospodářství je v ojedinělé kondici

Ve druhém čtvrtletí vzrostl výkon české ekonomiky o 2,5 procenta, v důsledku čehož Česko v růstu hrubého domácího produktu (HDP) suverénně dominuje celé Evropské unii. Podle Českého statistického úřadu má růst řadu důvodů. Domácnosti roztočily kola trhu. Jejich reálné příjmy meziročně stouply o 2,6 procenta, a tudíž i více utrácejí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

I. Patta 677

Jak může ekonom něco takového tvrdit?

Ekonom vidí jen peníze a manpower. Bohužel to druhé autor článku jaksi opomněl. České hospodářství právě začalo ve velkém ztrácet to, co ekonomové označují jako manpower (sebe v to nepočítajíce). Od roku 1996, díky daňovému systému a účetně chybným systémů financování důchodů a zdravotnictví (vše převzato z metodik EU), hromadně vymíráme. S časovým odstupem jedné generace nám začíná každoročně chybět 60 000 nových pracovníků, kteří se před 21 lety nenarodili do vyrovnané populační bilance. Uvedený demografický propad definovaný jako extrémně nízká plodnost pod 1,3 dítěte/ženu trval až do roku 2005, tj. devět let. Podnikům se začínají nedostávat mladí kvalifikovaní pracovníci zejména v technických a dělnických profesích, ale také lékaři. Imigrace z podobně postižených zemí, Slovenska a Ukrajiny, krizi pracovního trhu nezastaví. Je to přesně tak, jak jsem napsal v hodnocení ministra financí ekonoma A. Babiše ve věci řízení státu jako firmy (sociologie.netstranky.cz/19-cast-ministr-a-dite.html).

0/0
22.10.2017 8:55

I. Patta 677

Jak může ekonom něco takového tvrdit? II

Cituji z článku "Ministr a dítě": Žádný ekonom neumí řídit stát. Důvod je v podstatě triviální: Ekonom dokáže řídit podnik, do kterého mu stát zajistí pracovníky. Ekonom ale nedovede řídit stát tak, aby těch pracovníků bylo dost i v příští generaci. To je systémová chyba v rozvoji ekonomie a slabé místo všech ekonomů, včetně těch nejúspěšnějších, jak jsem si dovolil ukázat na příkladu miliardáře a ministra financí Andreje Babiše.

0/0
22.10.2017 8:56