Česká televize promluvila s Rittigem. Co jsme se dozvěděli?

Exkluzivní reportáž pořízená přímo u lobbisty v Monaku byla dělaná spíše na efekt, zásadní informace nepřinesla.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Česká televizeČeská pozice

Kdepak, hlavní akční podívanou uplynulého víkendu neměly přinést komerční televizní stanice. Největší „rachot“ slibovala exkluzivní dvoudílná reportáž České televize o aktuálně asi nejvlivnějším tuzemském politickém podnikateli Ivu Rittigovi. Divák lačnící po nových informacích však musel být zklamaný. Snímek pořízený přímo u lobbisty v Monaku byl dělaný spíše na efekt, zásadní informace nepřinesl.

V první, sobotní epizodě reportéři České televize připravili medailonek o Rittigovi, který připomněl lobbistovy kauzy, ze kterých je podezříván – zejména policejní razii a případ Jany Nagyové, při níž byly prohledány Rittigovy pražské kanceláře, či zakázky v nemocnici Na Homolce a v podniku Lesy České republiky. „Určitá skupina lidí začíná problematizovat obchodní případy některých dalších skupin, ať už se to jmenuje konkurenční boj, nebo ať se to jmenuje zakázka na objednávku,“ řekl Rittig reportérům. Nabízí se otázka, jaké skupiny lidí měl lobbista na mysli. Škoda, že Rittigova slova nebyla dále rozvedena.

Nedělní druhý díl pak byl zaměřený na zakázky v pražském dopravním podniku, konkrétně již tisíckrát „omletou“ kauzu jízdenek (podle Nadačního fondu proti korupci Rittig kasíruje podíl z prodeje jízdenek). Protikorupčnímu fondu se však zatím nepodařilo doložit, že lobbista inkasuje miliony korun přímo z prodeje jízdenek. Dalo se tedy čekat, že Rittig – podobně jako několikrát předtím – popře, že by inkasoval podíl z peněz dopravního podniku. Příliš nového si tedy divák (podobně jako v sobotu) z reportáže neodnesl.ČT se sice podařilo natočit reportáže s  Rittigem či Janouškem, ale ty nové informace nepřinesly

Je samozřejmě hodné ocenění, když televize přinese obrazový materiál k figurám jako je Rittig nebo nedávno Roman Janoušek, které ještě před několika měsíci byly pro média nedobytnou tvrzí. České televizi se s oběma pány podařilo natočit reportáže, které však nové a důležité informace, jež by přispěly k pochopení fungování těchto lobbistů v české politice, nepřinesly.

Zpověď? Nemožné.

V květnu, kdy televize pořídila rozhovor s Janouškem, se ČESKÁ POZICE přesvědčila, jak obtížné, respektive nemožné je vyzpovídat politického podnikatele ze závažnějších věcí. S Janouškem jsme se sešli a předložili mu seznam konkrétních otázek mířících na společnosti a zakázky, v nichž podle našich informací jeho jméno figuruje. Janoušek reagoval slovy, že „tedy opravdu nepřicházíme v míru“, nicméně přislíbil, že se nad otázkami zamyslí a možná odpoví. Dodnes jsme odpovědi neobdrželi.

V případě Rittiga je škoda, že v reportáži nebyl konfrontován s otázkami, které by se zaměřovaly na závažnější kauzy, než je třeba etický kodex pro Lesy České republiky v hodnotě necelých dvou milionů korun. Kvůli tomu by s jistou nadsázkou Rittig snad ani nevstal z postele. Bylo by například zajímavé zjistit, jaké panují vztahy mezi ním a konkurentem Tomášem Hrdličkou, se kterým je údajně po kauze Nagyová „na kordy“, jak to vidí s financováním ODS, jaké má vztahy s lidmi z Hradu nebo kdo je jeho oblíbeným ministrem v Rusnokově vládě…

Počet příspěvků: 3, poslední 27.8.2013 09:22 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.