Diskuse k článku

Česká republika v mnoha potravinách není, a ani nemůže být soběstačná

Češi nemají v mnoha komoditách příliš na výběr, bez dovozu se Česko neobejde. V novele zákona o potravinách požadovanému podílu tuzemské produkce minimálně 55 procent a po letech až 73 procent nemají šanci vyhovět nejen dodavatelé mrkve nebo cibule, ale ani třeba vepřového, jež se z poloviny dováží. Klimatické podmínky nikdo nezmění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kašparová 21.2.2021 15:10

"V novele zákona o potravinách požadovanému podílu tuzemské produkce minimálně 55 procent a po letech až 73 procent nemají šanci vyhovět nejen dodavatelé mrkve nebo cibule, ale ani třeba vepřového, jež se z poloviny dováží. Klimatické podmínky nikdo nezmění."

Nám klima brání pěstovat cibuli? Mrkev? Chovat prasata? Sakra, to naši předkové žili v alternativním vesmíru?

J. Kucirek 16.2.2021 13:40

Je to článek do kose. Vzpomenme si jen třeba na cukr. Skoro v každého vesnici tenkrát cukrovar. Dnes všechno pryč. Komunisti dokázaly byt v základních potravinách soběstační, za tak zvané svobody a demokracie kolony kamionu se vsim směrem na východ. Jednou napadne poradně sněhu a bude hlad. Nebo naši očkovací látku Alditepera, cele odvětví virologie se proste po 89 rozplynulo. Nic. Tet čekáme a hledáme kde draho nakoupit. Je hezké ze muzeem cestovat a dokonce si "kecat rozum" ovšem za cenu stat se odbytištěm výrobků ostatních. Ale výkladej to dneska někomu. Tezko pochodis.

V. Dorotík 16.2.2021 8:42

To je zavádějící a demagogický nadpis. Banány tady v ovocném sadu určitě sklízet nebude. V základních potravinách jsme soběstační byli a zase být můžeme. A možná k tomu nepotřebujeme ani žádné protekcionistické opatření na úkor druhých. Potřebujeme jen mít rovné podmínky s ostatními zeměmi, kde intervence státu jsou neúměrně vysoké. Jinak je to samozřejmě naše bezpečnostní riziko, neboť stačí zamezit dovozu brambor nebo jiné základní potraviny a jsme nahraní, nemusí nás tady ani nikdo vojensky okupovat a střílet. je to selhání porevoluční politické reprezentace dodnes a nebo vědomé podvázání republiky, tedy vlastizrada.

J. Václavík 15.2.2021 21:17

Blbost. Pokud nebudeme soběstační v potravinách, dojedeme na první krizi. EU neEU. Za socializmu jsme byli takřka soběstační - to je potřeba vrátit. A pitomé předpisy zrušit. Mimoto: co to ti "naši" hejhulové vyjednali za vstupní podmínky? Patří za to do kriminálu.