Česká PirateLeaks odstartuje do deseti dní

ČESKÁ POZICE zveřejňuje jako první podmínky užívání služby PirateLeaks.

Jsme politická strana. Jakýkoliv útok na nás povede k tomu, že získáme podporu, říká člen předsednictva Pirate Parties International Jakub Michálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jsme politická strana. Jakýkoliv útok na nás povede k tomu, že získáme podporu, říká člen předsednictva Pirate Parties International Jakub Michálek. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
Jsme politická strana. Jakýkoliv útok na nás povede k tomu, že získáme podporu, říká člen předsednictva Pirate Parties International Jakub Michálek.

Jakub Michálek: Od chvíle, kdy se objevila informace o našem projektu, nás sleduje BIS.Člen předsednictva Pirate Parties International Jakub Michálek v exkluzivním rozhovoru pro ČESKOU POZICI oznámil, že českou obdobu WikiLeaks strana spustí v řádu dní. Piráti již mají sepsané podmínky webu, který připravuje zveřejňování dokumentů z tuzemských zdrojů. „Máme informace, které svět ještě neviděl,“ tvrdí Michálek a vzápětí uklidňuje: „Životy to ale neohrozí.“

ČESKÁ POZICE: Kdy PirateLeaks spustíte?

MICHÁLEK: Naším cílem je stránku zveřejnit do deseti dní. Aby se PirateLeaks rozjely, je potřeba, aby o tom lidé věděli, aby o tom věděla média a aby lidé měli jistotu, že když tam něco pošlou, bude zachována jejich anonymita. To je náš základní příslib, na tom teď děláme. V současnosti velmi intenzivně pracujeme. Už se nám ozvalo množství možných spolupracovníků. O projekt je gigantický zájem. Chceme, aby se k veřejnosti dostaly informace, které se k ní dostat mají. Sepsali jsme podmínky služby. Hlavním bodem je, že budeme přijímat utajené a cenzurované materiály, jež mají politický, etický, diplomatický nebo historický význam a nebyly dosud zveřejněny.

ČESKÁ POZICE: Takže budete vlastně publikovat skoro všechno.

MICHÁLEK: Nebudeme publikovat názory, klepy, informace, které již byly zveřejněné, informace z webu. Nechceme publikovat věci, jejichž zveřejněním by mohla nastat vážná újma zájmů České republiky, zejména ústavního základu lidských práv, nebo věci, které by mohly ohrozit lidské životy.

ČESKÁ POZICE: Už máte nějaké zajímavé dokumenty?

MICHÁLEK: Samozřejmě už máme dokumenty, které jsou vhodnými kandidáty na zveřejnění. Jakmile projekt odstartuje, budou tam. Přece neotevřeme prázdnou stránku. Budou tam dokumenty, které svět ještě neviděl.

ČESKÁ POZICE: Jaký potenciál mají?

MICHÁLEK: Ty dokumenty přiblíží, jak se v České republice připravují zákony, jaký je vliv lobbistických skupin, kdo si co dokáže prosadit. Jsou to informace, které by média rozhodně měla vědět a hlavně by je měli vidět lidé. Primárně se soustředíme na svou agendu, pirátský program, tedy na otevřenost, na kopírovací monopol, farmaceutické monopoly a na lobby, které prosazují různé výjimky do zákonů místo toho, aby byli úspěšní na trhu.

ČESKÁ POZICE: Víte, co se právě děje s Julianem Assangem, nemáte strach?

MICHÁLEK: Od okamžiku, kdy ČESKÁ POZICE včera zveřejnila článek o našem projektu, nás sleduje BIS (směje se). Strach z toho, že nás obviní z nějakého znásilnění, zatím nemáme, ale rozhodně si budeme dávat pozor. Já však doufám, že náš establishment se nesníží k takové podlosti, nebude si vymýšlet nepravdivé kauzy a očerňovat nás.

ČESKÁ POZICE: Tím si nikdo nemůže být jistý. Máte kam utéct?

MICHÁLEK: Myslíte jako třeba na Island?

ČESKÁ POZICE: Třeba.

MICHÁLEK: Nemám. Máme ale oproti WikiLeaks obrovskou výhodu, že jsme politická strana. Jakýkoliv útok na nás povede k tomu, že nás to zviditelní, a vzhledem k tomu, že náš zájem je oprávněný, získáme jedině podporu. S tím musí ten, kdo se nás pokusí zlikvidovat, počítat.

ČESKÁ POZICE: Být politickou stranou má ovšem i nevýhody. Nemyslíte, že vám lidé budou vyčítat, že celý projekt je účelový?

MICHÁLEK: Určitě. Proto budeme mít v redakci spolupracovníky z celého politického spektra. Na druhou stranu jsme politická strana, jejímž programem je otevřenost. Jsme proti skupinám, proti nimž neexistuje protiváha.

ČESKÁ POZICE: Jak velká by redakce měla být?

MICHÁLEK: Bude tam zhruba pět hlavních členů a samozřejmě externí spolupracovníci.

ČESKÁ POZICE: Kde vezmete finanční zdroje na start?

MICHÁLEK: Právě připravujeme fundraisingovou kampaň. Doufáme, že veřejnost nás nízkými částkami podpoří, koneckonců náš projekt je v zájmu občanů České republiky. Náklady na servery nejsou nijak závratné. V první fázi očekáváme, že se investice vyšplhá na desítky tisíc korun.

ČESKÁ POZICE: Pirátských stran je ve světě mnoho, je možné, že spustíte dominový efekt.

MICHÁLEK: Spustíme! Už mám informace ze Srbska, ale i  dalších zemí, že připravují vlastní verze PirateLeaks.