Česká petice: Vraťte demokracii na Ukrajinu. Ona tam byla?

Platí stále stejná teze, tentokrát aplikovaná na Ukrajinu, že se prodemokratické síly opozice vzepřely hnusnému autoritativnímu režimu?

Přemysl Houda 19.2.2014

Viktor Janukovyč je pro demonstranty ten zlý, ale nezapomínejme, že pořád demokraticky zvolený prezident. foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto Eugen Kukla, ReutersČeská pozice

Viktor Janukovyč je pro demonstranty ten zlý, ale nezapomínejme, že pořád demokraticky zvolený prezident.

Mainstreamová média i analytici, a nejen ta česká, začala o situaci na Ukrajině před několika měsíci referovat podle tradičního scénáře, který zní zhruba takto: kladné, prodemokratické síly opozice se vzepřely hnusnému, zpozdilému a zkorumpovanému autoritativnímu vládnímu režimu. Do takového příběhu se pak dosazují konkrétní jména – v ukrajinském případě hraje prim „zlý“ Viktor Janukovyč – a pár proměnných; v tomto případě například nesčetněkrát opakovaný poznatek, že Ukrajina je striktně rozdělena mezi proruský Východ a proevropský Západ.

Jinak se nemění nic. Dokonce i přítomnost ultranacionalistických proudů na ukrajinských barikádách rámec, v němž se o tamním dění většinou informuje, nijak nezměnila. Dokonce i mimozemšťan, kdyby měl se rozhlédnout po našem mediálním prostoru, by komentáře za chvíli ani nemusel číst. Věděl by předem, co v nich bude: ideologie.

Je Janukovyč vládcem demokratické země?

Před několika dny se objevila petice známých českých osobností (například Václav Marhoul nebo Jiří Menzel), které protestují proti tomu, aby prezident Miloš Zeman přijal v Praze Viktora Janukovyče. Tato petice je pro způsob uvažování „našeho“ světa přímo instruktivní. Najdeme v ní tuto pasáž:

Situace na Ukrajině eskalovala do velmi nebezpečných a nepřijatelných rozměrů. Demonstrující byli v nedávných dnech vražděni a unášeni na ulicích bezpečnostními silami, vládnoucí ukrajinská moc uplatňovala prezidentem Janukovyčem podepsané zákony drasticky omezující občanské svobody a strhávající demokratickou zemi do despotické tyranie. Vyzýváme proto prezidenta Miloše Zemana, aby neprodleně zrušil plánovanou návštěvu stávajícího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v České republice. Zároveň ho žádáme, aby vůči svému ukrajinskému protějšku vyvinul maximální úsilí v tom, aby se Ukrajina vrátila k demokratickému řádu.

Člověk se v těch větách skoro ztrácí... Petenti tvrdí, že Ukrajina je Janukovyčem strhávána do despotické tyranie a že je nutné, aby se země vrátila k demokratickému řádu. Za počátek pádu do tyranie je pak explicitně označován čas vražd, únosů a uplatňování zákonů omezujících občanské svobody. To jsou však všechno záležitosti minulých dnů a týdnů. Předtím tedy byla na Ukrajině demokracie, která je nyní vládcem Janukovyčem svržena do propasti? Byl předtím Janukovyč prezidentem demokratické Ukrajiny? Nebo kdy tedy panovala na Ukrajině petenty vzývaná demokracie, která je nyní strhávána do propasti a KAM se má Ukrajina „vracet“?Demokracie panuje do té doby, dokud se dodržují procedury, včetně té základní – demokratických voleb, jež dají lidem karty do rukou

Pokud by Janukovyčova vláda byla před vypuknutím vražd, únosů a uplatňování zákonů omezujících svobodu demokratická (což petice mimochodem naznačuje), co pak s demonstranty, kteří chtějí demokraticky zvoleného Janukovyče od počátku sesadit, a tlak stále sílí?

Nevím, jak hlasatelé demokracie, ale dle mne demokracie panuje do té doby, dokud se dodržují procedury, včetně té základní – demokratických voleb, jež dají lidem karty do rukou. Nemyslím, že můžeme nazývat demokratickým proces, jímž se demonstracemi vynucuje svržení zvolených zástupců, i kdyby se stali sebeneoblíbenějšími loutkami oligarchů (nebo samotnými oligarchy). Takový proces bych naopak nazval nedemokratickým, byť by byl v hávu demokracie zahalen od hlavy až k patě.

Chci tím říci, že autoři petice přesně to konají: zaštítěni demokratickými principy se rozhodli podporovat svržení ve svobodných volbách zvoleného Viktora Janukovyče jednoduše proto, že se jim zdá zlý – třeba příliš proruský (a Rusko je samozřejmě zlé). Není to ale spíše pohrdání demokracií?

Za konfliktem na Ukrajině vidím oligarchy, ultranacionalisty, ruskou expanzi, západní expanzi, ale demokratů málo. Ukrajinští demokraté budou maximálně obětí toho všeho, a vlastně celá Ukrajina, jež se může propadnout do ještě většího chaosu a násilí. Nedělám si iluze o Janukovyčovi, je ale možná na čase nedělat si iluze ani o věrozvěstech demokracie.

Počet příspěvků: 15, poslední 28.4.2014 12:53 Zobrazuji posledních 15 příspěvků.