Česká koruna zůstane pod prodejním tlakem

Slovní intervence centrální banky spojené s tristním stavem domácí ekonomiky permanentně oslabují korunu.

Koruna se již několik měsíců nachází pod zřetelným prodejním tlakem. Od začátku letošního roku oslabila k euru, dolaru, ale i k polskému zlotému. Od poloviny dubna se již obchoduje nebezpečně blízko psychologické hranice 26 koruny za euro a zdá se, že je jen otázkou času, kdy bude i tato meta překonána.

Co je důvodem oslabování české měny a je vůbec opodstatněné? Česká ekonomika se již déle než rok potýká s hospodářskou recesí, rostoucí nezaměstnaností a zpomalujícím růstem cen. Loni na podzim na tuto skutečnost zareagovala Česká národní banka snížením úrokových sazeb téměř na nulu. Vzhledem k tomu, že centrální bankéři nechtějí a vlastně dost dobře ani nemohou jít do záporných úrokových sazeb po vzoru Dánska či Švýcarska, nezbyla jim jiná možnost, než hledat nové cesty, jak zamezit riziku stagnace cen a podpořit české hospodářství.

Koruna může dále oslabovat, avšak její ztráty by již měly být limitoványVolba padla na kurzový kanál, konkrétně na intervence ve prospěch oslabení koruny. Již půl roku tak centrální bankéři více či méně zmiňují možnost proti koruně intervenovat. Nutno podotknout, že zatím pouze verbálně. A právě tyto slovní intervence spojené s tristním stavem domácí ekonomiky korunu permanentně oslabují.

Mimo jiné o intervencích ČNB vůči koruně si můžete přečíst v rozhovoru s viceguvernérem Vladimírem Tomšíkem.

Bude znohodnocování koruny pokračovat i v dalších měsících? Ano, domnívám se, že koruna ještě může dále oslabovat, avšak její ztráty by již měly být limitovány. U měnového páru koruny s eurem nelze vyloučit obchody nad hranicí 26 Kč za euro, a to jak v brzké době, tak i ve druhé polovině letošního roku.

Hodně bude v tomto směru záviset na hospodářském vývoji v eurozóně. A zde platí přímá úměra:

  • Lepší hospodářský vývoj v Německu a v eurozóně podpoří jak českou ekonomiku, tak i korunu.
  • Naopak přetrvávající nejistota v eurozóně spojená s pokračující slabou ekonomickou výkoností bude držet české hospodářství pod vodou a korunu na slabších úrovních.

V poslední době zveřejňované statistiky hovoří bohužel spíše pro druhou variantu. Ne, nejde o pesimistické, nýbrž o realistické vize.