Česká fotovoltaika si sáhla na svůj strop

Fotovoltaické instalace v Česku do konce roku dosáhly magického čísla 1650 megawattů. Boj s časem vyhrál největší investor: ČEZ.

Fotovoltaické instalace v Česku do konce roku dosáhly magického čísla 1650 megawattů. O tomto celkovém výkonu se už dopředu uvažovalo jako o stropu solárních instalací, který byl odvozen od spotřeby elektrické energie ve slunné letní neděli. Pomyslný strop byl dosažen, ale po celé republice zůstalo množství nových solárních elektráren, jejichž majitelé z nejrůznějších příčin prohráli souboj s časem a nestačili svá zařízení do konce roku připojit. Od 1. ledna přitom platí výrazně snížená výkupní cena: z dvanácti korun za kilowatthodinu klesla na pět padesát.

To ovšem nemusí být pro solární investory poslední rána. Nestačí-li se řádně připojit k síti do 1. března, dostanou se do obzvlášť prekérní situace, protože od tohoto data elektrárny nad 30 kilowattů ztratí státní podporu nadobro. Z hlediska nových pravidel je nežádoucí i jakýkoli zábor zemědělské půdy. Navíc je ve hvězdách, nebudou-li problémy s případným překročením pomyslného stropu, o němž se teprve bude jednat. Licencí vydal ERÚ na 1780 megawattů. Možná ne každý bude v nových podmínkách chtít licenci využít, ale tak jako tak, se 130 dsud nepřipojenými megawatty lze čekat nějaké problémy.

Dobré pozorovatele solární problematiky jistě nepřekvapí, že v solárním závodě jednoznačně vyhrála Skupina ČEZ. Dva dny před koncem roku stačila připojit solární kolos Ralsko 1 o výkonu 38,1 megawattu. (Prosím o porovnání s uzákoněnou hranicí velikosti instalace – 30 kilowattů, to je tisíckrát méně.) Takřka ve stejný čas stihla Skupina ČEZ závěrečný finiš i na další obří solární elektrárně v Mimoni o instalovaném výkonu 17,5 megawattu. Skupina ČEZ se tak stala s výkonem 126 megawattů největším českým investorem ve fotovoltaice.

To příliš nekoresponduje s tím, že distribuční firma Skupiny ČEZ byla první, jež vyvolala atmosféru vyhraněnou proti solárním baronům, kteří hrozí vysát spotřebitele elektřiny, domácnosti i firmy. Pravda, stát si nechal solární podnikání přerůst přes hlavu, ale neměli bychom pouštět ze zřetele, že největší fotovoltaický závodník byl právě polostátní ČEZ. Mnozí z proskribovaných baronů, mnohdy i drobných podnikatelů, kteří chtěli využít státní vstřícnosti k podpoře čisté solární energie, teď pláčou v ústraní. Někteří z nich uvádějí těžko ověřitelná tvrzení, že zůstali v autu kvůli liknavosti distribučních firem ČEZ a E.ON je včas připojit.